Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Łazarski po przebudowie będzie wyglądał tak! [ZDJĘCIA]

Michał Jurek
Rynek Łazarski po przebudowie będzie wyglądał tak!
Rynek Łazarski po przebudowie będzie wyglądał tak! Jacek Bułat
Jeszcze jesienią tego roku rozpoczną się prace budowlane. Powstanie plac zabaw, a stoiska targowe będą zadaszone. Nie zmieni się liczba parkingów.

– W ścisłym finale znalazło się pięć projektów. W głosowaniu wygrała praca, która najbardziej przypadła nam do gustu ze względu na atrakcyjne zagospodarowanie terenu, jak i dużą swobodę dla pieszych – zdradza Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Zwycięzcą okazała się autorska pracownia architektoniczna Jacka Bułata, pochodzącą z Poznania. Co zostało zawarte w projekcie?

– Uwzględniliśmy kilka charakterystycznych rzeczy. Ilość stoisk targowych nie ulegnie zmianie, za to zostaną one zadaszenie, w nietypowej kulistej formie. Skwer im. Kazimierza Nowaka zostanie zagospodarowany w plac zabaw z kontekstem afrykańskim. Powstanie rzeźba przedstawiająca grupę ludzi, którzy są związani z tą częścią miasta i nawiązuje do czerwcowych wydarzeń z 1956 roku. Ilość miejsc parkingowych się nie zmieni, ale będą one poukrywane – wyjaśnia Jacek Bułat.

Ważnym elementem, który decydował o wyborze projektu były jak największe udogodnienia dla pieszych.

– Chcemy, aby na rynek przychodziło jak najwięcej rodzin z dziećmi, gdzie będą mogli razem spędzić czas. Właśnie z tego powodu chcemy, aby został ograniczony ruch samochodowy - dodaje Piotr Wiśniewski.

– Dwa lata temu została podjęta decyzja o rewitalizacji rynku. Od tamtego momentu trwały rozmowy z urzędem miasta oraz mieszkańcami, aby wypracować jak najlepszą koncepcję. Po zapoznaniu się z wszystkimi projektami muszę stwierdzić, że wygrała praca, która spełniała najwięcej warunków – mówi Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Łazarz, który nie ukrywa swojego zadowolenia i dodaje:

Przegląd kulturalny, czyli coś na weekend

– Przez wiele lat rynek nie był dofinansowywany, dlatego był mało atrakcyjny i odstraszał ludzi. Jestem pewien, że po remoncie to miejsce „odżyje”. Mieszkańcy będą mogli przyjść na zakupy, czy do kawiarni. Stanie się ponownie wizytówką Łazarza.

Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze jesienią tego roku, natomiast zakończyć mają się do końca 2018 roku.

– Prace związane z modernizacją są już zapisane w budżecie miasta i Wieloletnim Planie Finansowym. To kwota 10 milinów złotych – mówi z kolei Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski