Rysunkiem o Westerplatte. Poznaniacy wydali niesamowity...

  Rysunkiem o Westerplatte. Poznaniacy wydali niesamowity komiks!

  Zdjęcie autora materiału

  Jacek Sobczyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rysunkiem o Westerplatte. Poznaniacy wydali niesamowity komiks!
  1/7
  przejdź do galerii
  "Westerplatte. Załoga śmierci", czyli jak komiksowo opowiedzieć o pierwszych dniach wojny. Możecie się o tym sami przekonać!
  Po raz pierwszy trafił do księgarń w 2004 roku. I od razu sprzedał się "na pniu". Dopiero po ośmiu latach poznańskie wydawnictwo Zin-Zin wypuściło na rynek drugie wydanie świetnie przyjętego przez czytelników i krytykę komiksu "Westerplatte. Załoga śmierci" autorstwa scenarzysty Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego i rysownika Krzysztofa Wyrzykowskiego.

  Dlaczego fani komiksu musieli tak długo czekać na kolejne wydanie?

  - Trochę z powodów finansowych. Autorzy rozmawiali nad jego wznowieniem ponad trzy lata - zdradza Witold Tkaczyk, szef Zin-Zin. Wiadomo, że w sfinansowaniu drugiego wydania partycypowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Tam też w sobotę odbyła się uroczysta premiera komiksu.

  "Westerplatte. Załoga śmierci" ma charakter paradokumentalny. Opowiada o siedmiu dniach obrony Westerplatte i okresie bezpośrednio ją poprzedzającym. Twórcy odkłamują mit majora Sucharskiego, oddając sprawiedliwość faktycznemu dowódcy obrony, kapitanowi Dąbrowskiemu, który przejął dowództwo po załamaniu psychicznym majora. Książka liczy 128 stron - sto to komiks, pozostałe 28 jest suplementem historycznym, w skład którego wchodzą m.in. mapy, wizualizacje obiektów obronnych i kalendarium.

  Komiks "Westerplatte. Załoga śmierci" można kupić w księgarniach na terenie całej Polski (nie ma go jednak w sklepach popularnej sieci Empik).

  Z Witoldem Tkaczykiem, szefem poznańskiego wydawnictwa Zin-Zin rozmawia Jacek Sobczyński

  [b]Czuje się Pan zmęczony po sobotniej premierze na Westerplatte?[/b]

  Witold Tkaczyk: - Zmęczony i zadowolony. Nasz komiks wzbudził duże zainteresowanie. Pytali się o niego m.in. rodzice, pytali obcokrajowcy - ci ostatni żałowali, że wyszedł tylko w polskiej wersji językowej.

  Jako wydawca komiksów o tematyce historycznej uważa Pan, że Polacy zaprzyjaźnili się już z taką formą opowieści o historii?

  Witold Tkaczyk: - O ile sam komiks nie jest w Polsce tak popularny jak np. w Stanach, o tyle komiks historyczny ma wielu fanów. To szczypta wiedzy połączona z przystępnie opowiedzianą historią w obrazkach. Cieszę się, kiedy nowe instytucje zgłaszają się do mnie zainteresowane naszymi pozycjami.

  Szkoły też?

  Witold Tkaczyk: - Akurat szkoły niezbyt często, ale bardzo liczę, że i to się wkrótce zmieni.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duże brawa!

  Zgul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 49

  Z niecierpliwością czekam na komiks o Bitwie pod Wizną i o innych, dumnych kartach naszej historii.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo