Ryszard Czarnecki: Kwoty uchodźców już dawno przestały być...

  Ryszard Czarnecki: Kwoty uchodźców już dawno przestały być realne

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Stawiamy na współpracę z najbliższymi sąsiadami, a nie jakieś egzotyczne sojusze - przyznaje Ryszard Czarnecki

  - Stawiamy na współpracę z najbliższymi sąsiadami, a nie jakieś egzotyczne sojusze - przyznaje Ryszard Czarnecki

  Z Ryszardem Czarneckim, europosłem PiS i wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, rozmawia Paulina Jęczmionka.
  - Stawiamy na współpracę z najbliższymi sąsiadami, a nie jakieś egzotyczne sojusze - przyznaje Ryszard Czarnecki

  - Stawiamy na współpracę z najbliższymi sąsiadami, a nie jakieś egzotyczne sojusze - przyznaje Ryszard Czarnecki

  Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski mówi, że nie interesuje go krytyczna opinia Komisji Europejskiej o praworządności w Polsce. Odpowiedzi rządu nie będzie? Rzeczywiście to tak błaha sprawa?
  Ryszard Czarnecki: Dziwię się, że nie ma stenogramu z posiedzenia Komisji Europejskiej i że nie było głosowania w sprawie przyjęcia tej opinii. Pomijając dziwny tryb, zapewniam, że rząd przedstawi merytoryczną odpowiedź. Mogę też założyć się z każdym, że KE nie dojdzie do trzeciego etapu procedury, czyli nałożenia na Polskę sankcji.

  Co nie oznacza, że nie chciałaby. Po prostu potrzebna jest jednomyślność, a Węgry już zapowiedziały, że sankcji nie poprą.
  Już na drugim etapie kolejnych zaleceń potrzeba jednomyślności, której na pewno nie będzie. Stoją za nami nie tylko Węgry. Mamy szereg sojuszników. Sankcje nam nie grożą.

  Czyli rząd nie powinien w ogóle przejmować się opinią KE?
  Powinien ją przeczytać i przedstawić konkretną, merytoryczną odpowiedź.

  A zastosować się do zaleceń?
  To pytanie sugeruje lekceważenie stanowiska KE, a to nie jest celem rządu. Przygotowuje odpowiedź. A z formalnego punktu widzenia, mamy też możliwość złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zobaczymy, czy z niej skorzystamy. To decyzja polityczna.

  Opozycja podnosi, że nasza pozycja międzynarodowa słabnie. Lider PO Grzegorz Schetyna zarzucił niedawno rządowi, że zaniedbuje współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego. Odwracamy się na od Niemiec i Francji bardziej na wschód? Dlaczego?
  PO rozmija się z rzeczywistością. Media opisywały niedawno liczne zabiegi niemieckiego rządu o współpracę z rządem PiS. Niemcy starają się ocieplić relacje, co oznacza, że nasza taktyka przynosi dobre efekty. Nie odwracamy się od zachodnich sąsiadów. Wręcz przeciwnie, nasz minister spraw zagranicznych z pierwszą wizytą udał się do Niemiec. Było to też jedno z pierwszych miejsc odwiedzonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nie wiem skąd biorą się mylne wnioski Platformy. Robimy natomiast intensywnie to, czego nie robił jej rząd, czyli reaktywujemy Grupę Wyszehradzką. Stawiamy także na współpracę z krajami bałtyckimi i bałkańskimi. Staramy się kreować blok tzw. nowej Unii, czyli państw, które wstąpiły do niej po 2004 roku.

  Czyli rząd PiS ma w polityce międzynarodowej inne priorytety niż poprzednicy?
  We współpracy regionalnej na pewno. Stawiamy na współpracę z najbliższymi sąsiadami, a nie jakieś egzotyczne sojusze. Uważamy, że można jednocześnie myć i ręce, i nogi czyli można pogodzić bliższa współpracę z Grupą Wyszehradzką, krajami bałtyckimi i bałkańskimi z aktywnością w ramach Trójkąta Weimarskiego.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A fuj !

  bogkrz` (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To największa gnida (Na czele za niewinnym ułaskawionym, świrem i magistrem prawa) - idzie tam gdzie czuje kasę. Super dupolizaj prezia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego

  jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  PiS czy Tobie partyjo nie wstyd za takiego mąciciela rzeczywiscie nieroba cwaniaka jak ten bufon, z kim już nie grał dla swoich interesów, nie tylko zakładał w paski krawat. Dlaczego to "głos...rozwiń całość

  PiS czy Tobie partyjo nie wstyd za takiego mąciciela rzeczywiscie nieroba cwaniaka jak ten bufon, z kim już nie grał dla swoich interesów, nie tylko zakładał w paski krawat. Dlaczego to "głos "nie rozmawia z porządnymi politykami ucziwymi czyżby odmawiali ...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zero

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Zero ZERO importowanego muslima w Polsce!!! I tyle w tym temacie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bus i nierób

  maciej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Przestańcie cytować tego buca i nieroba.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekaw jestem, czy

  małpa w czerwonym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  czy wyrzucił krawat w biało-czerwone paski, czy też pozostawił sobie go jako pamiątkę po Samoobronie. Do twarzy było mu w tym krawacie, zwłaszcza jak ustawiali go za Lepperem

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo