Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ryszard Nowak donosi do prokuratury na czytanie "Golgoty Picnic"

KAB
Projekcje spektaklu "Golgota Picnic" odbędą się w całej Polsce
Projekcje spektaklu "Golgota Picnic" odbędą się w całej Polsce Materiały organizatorów
W piątek odbędzie się grupowe czytanie spektaklu "Golgota Picnic" na Placu Wolności. Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą złożył donos do prokuratury "w sprawie zapobieżenia popełnienia przestępstwa poprzez wydanie zakazu grupowego czytania spektaklu".

W całej Polsce organizowane są projekcje i czytania odwołanego spektaklu "Golgota Picnic". Dzisiaj w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się koncert połączony z czytaniem tekstu spektaklu, w którym wezmą udział aktorzy występujący w "Golgota Picnic". W Poznaniu nagranie spektaklu będzie można obejrzeć między innymi dzisiaj o godzinie 17 w Sali Teatralnej Collegium Maius przy ul. Fredry 10 oraz na Rozbracie o godzinie 19 (ul. Pułaskiego 21a). W niedzielę nagranie pokaże klub Koks (ul. Wawrzyniaka 39). Festiwal Malta jeszcze dzisiaj opublikuje pełną listę miejsc, w których prezentowany będzie zapis spektaklu.

Golgota Picnic - czytaj więcej o spektaklu i jego poznańskich perypetiach

Grupowe czytanie spektaklu odbędzie się w piątek o godzinie 19 na placu Wolności w Poznaniu. Tekst "Golgota Picnic" zostanie rozdany zebranym osobom. Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą (ostatnio na skutek innego donosu złożonego przez Nowaka grupa The Krasnals przemalowała swoją "Bitwę pod Grunwaldem") złożył dzisiaj donos do poznańskiej prokuratury "w sprawie zapobieżenia popełnienia przestępstwa poprzez wydanie zakazu grupowego czytania spektaklu".

W piśmie do prokuratury przywołuje fragmenty spektaklu, które uważa za znieważające Jezusa Chrystusa:

"Aktorzy wypowiadają o Synu Bożym następujące słowa, cytuję: „był kurwą diabła”, „mesjasz AIDS”, „skończył na krzyżu, na który zasłużył, bo każdy tyran zasługuje na karę”, "chciał doprowadzić do szaleństwa wojny pomiędzy wszystkimi ludźmi”, „chciał zniszczyć ludzi, którzy nie myślą jak on”. Podczas jednej ze scen, gdzie aktorzy parodiują ukrzyżowanie, jeden z nich wkłada zwitek banknotów w ranę u boku Jezusa. Cały spektakl pełen jest dialogów ubliżających Jezusowi, chrześcijanom i chrześcijaństwu".

Powołuje się na art. 196 Kodeksu Karnego, który mówi, że „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Pisze także, że przedstawienie emanuje pornografią oraz przemocą.

"Przez cały spektakl nagi artysta gra na pianinie, zaś na dużym ekranie wyświetlane są czynności seksualne w brutalnej oprawie krwi i przemocy. Jego projekcja, jako impreza bezpłatna zostało zaplanowane w miejscu publicznym, dostępnym również nieletnim".

Nie jest to prawdą. Na Placu Wolności planowana jest nie projekcja, a czytanie tekstu spektaklu.

Nowak informuje też w piśmie, że podobne donosy złożył do prokuratorów okręgowych w Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu, Wałbrzychu, Lublinie, Bydgoszczy oraz Warszawie, w których mają się odbyć projekcje i czytania spektaklu "Golgota Picnic".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski