Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd przygotował program "Aktywny powrót do szkoły". Nauczyciele: "To tak jakby muzyka ponownie uczyć gry na flecie"

ICH
Aby poprawić sprawność fizyczną uczniów po powrocie do szkół, resort edukacji przygotował program „Aktywny powrót do szkoły”.
Aby poprawić sprawność fizyczną uczniów po powrocie do szkół, resort edukacji przygotował program „Aktywny powrót do szkoły”. Karolina Misztal
Dzieci są zmęczone siedzeniem w domu, mają obniżoną sprawność fizyczną, pojawia się u nich nadwaga. To sygnały, które coraz częściej można usłyszeć od rodziców i nauczycieli w czasie pandemii. Aby poprawić sprawność fizyczną uczniów po powrocie do szkół, resort edukacji przygotował program „Aktywny powrót do szkoły”. Nauczyciele i dyrektorzy szkół sceptycznie podchodzą do nowego programu resortu edukacji. - To tak jakby muzyka ponownie uczyć gry na flecie - komentują. Sprawdź szczegóły programu „Aktywny powrót do szkoły”.

Godziny spędzane przed komputerem, obniżona aktywność fizyczna i nadwaga. To skutki przedłużającej się nauki zdalnej w polskich szkołach.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało program „Aktywny powrót do szkoły”, który ma poprawić sprawność fizyczną uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej.

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły?

od 16 lat

„Aktywny powrót do szkoły”: Na czym ma polegać program Ministerstwa Edukacji i Nauki?

Nauczyciele pod czujnym okiem specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego będą mogli wziąć udział w szkoleniach, dzięki którym zdobędą dodatkowe umiejętności potrzebne do efektywniejszego wykorzystania zajęć wychowania fizycznego przez uczniów. Szkoła, której nauczyciele ukończą szkolenie, będzie mogła aplikować o środki na sfinansowanie dodatkowych zajęć sportowych.

Czytaj też: Koniec nauki zdalnej po Wielkanocy? Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Sprawdź możliwe scenariusze powrotu do szkół

Każda z uczelni będzie miała przypisany podział terytorialny, tzn. przypisane regiony Polski, z których nauczyciele będą mogli zgłaszać się na szkolenie:

  • AWF Warszawa obejmie województwa – mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie;
  • filia AWF w Białej Podlaskiej – lubelskie oraz podlaskie;
  • AWFiS w Gdańsku – zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie;
  • AWF Katowice – śląskie i łódzkie;
  • AWF Wrocław – dolnośląskie i opolskie;
  • AWF Kraków – podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie;
  • AWF Poznań – wielkopolskie oraz lubuskie.
Po raz 21. opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020: na czele Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie), na trzecim - Politechnika Warszawska. UAM Znalazł się na piątym miejscu od razu za Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Zobacz ranking według typów uczelni.Przejdź do galerii ----->

Najlepsze uczelnie w Poznaniu 2020. Zobacz ranking uczelni a...

Na zajęciach nauczyciele pod okiem specjalistów z akademii poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19.

Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, izolacji społecznej, metodach wzbudzania i utrzymywania motywacji i tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych w grupie rówieśniczej czy metod pokonywania barier aktywności fizycznej.

Szkolenia rozpoczną się w kwietniu i potrwają do grudnia. Nauczyciel, który je ukończy, otrzyma specjalny certyfikat.

Wkrótce poznamy Młodzieżowe Słowo Roku 2020. na razie na stronie wydawnictwa PWN, które organizuje coroczny plebiscyt można zobaczyć zgłoszone nominacje. Część z nich jest obecna w polszczyźnie już od lat, ale nie brakuje takich, które pojawiły się w języku młodych ludzi dopiero niedawno. W galerii prezentujemy zaledwie część nominowanych słów, naszym zdaniem najciekawszych. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 zostanie ogłoszone przed końcem grudnia. Zobacz przykłady słów, które mogą zostać Młodzieżowym Słowem 2020 roku ---->

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 - język nastolatków stale się zm...

Sami nauczyciele do nowego programu resortu edukacji podchodzą dość sceptycznie.

- Nie wiem, jaki sens ma organizowanie tego typu szkoleń i czego nowego mielibyśmy się na nich dowiedzieć. To tak jakby doświadczonego muzyka ponownie uczyć gry na flecie

- mówi Marek Korbanek, wuefista, dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Poznaniu.

I dodaje: - Resort edukacji chce pokazać, że coś robi w tej sprawie. Mam nadzieję, że te zajęcia nie ograniczą się tylko do przekazania wiedzy teoretycznej, bo to z pewnością nie poprawi sprawności fizycznej uczniów.

Sport Klub, czyli dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów

Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu, zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą, która zechce aplikować do programu ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe.

Szkoły, które zechcą aplikować do programu, otrzymają środki na organizację zajęć sportowych dla uczniów, w 20 osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 roku resort edukacji chce przeznaczyć blisko 42 mln zł.

Projekt pt. Powrót uczniów do szkoły po pandemii jest jednym z 4 programów wsparcia uczniów, zapowiadanych przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Do połowy marca resort edukacji przedstawi propozycje dotyczące m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i okulistycznej. W kolejnym etapie ogłoszony zostanie program związany ze wsparciem w nauce i nadrabianiem zaległości wynikających z trybu nauki zdalnej.

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski