Rząd ratuje miejsca pracy

  Rząd ratuje miejsca pracy

  Tomasz Rożek, Joanna Pieńczykowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Rząd pracuje nad pakietem zmian w prawie, które mają chronić pracowników przed skutami kryzysu - wynika z naszych informacji.
  Nowe przepisy mają przede wszystkim powstrzymać falę zwolnieć w firmach i gwarantować pracownikom szybką wypłatę wynagrodzeń w przypadku niewypłacalności spółki. Projekty ustaw zostaną przyjęte przez rząd najpóźniej w marcu.

  Elastyczny czas pracy


  Rząd chce powstrzymać firmy przed wyrzucaniem pracowników na bruk. Zamierza tak zmienić kodeks pracy, by spółkom, które mają przestoje w produkcji, opłacało się zatrzymać pracowników.
  W okresie spadku zamówień i ograniczeń produkcji, ludzie pracowaliby mniej, ale ich pensje pozostałyby bez zmiany. Nie wypracowane godziny załoga musiałaby jednak odrobić w terminie późniejszym, gdy koniunktura gospodarcza się poprawi, przybędzie zamówień i trzeba będzie pracować nawet po kilkanaście godzin dziennie. To opłaca się również pracodawcom - nie będą oni musieli wtedy płacić za nadgodziny.

  To rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem już na zachodzie Europy i nazywane jest "bankiem czasu pracy". Stosują je dotknięte kryzysem firmy różnych branż, m. in. motoryzacyjne i meblarskie w Niemczech oraz krajach skandynawskich.

  Nowe przepisy mają także zwolnić pracodawców (tylko na czas spowolnienia) z wypłat trzynastek i nagród jubileuszowych.

  Gwarancje wypłaty

  Rząd pracuje też nad zmianami zasad wypłacania pieniędzy z Gwarantowanego Funduszu Świadczeń Pracowniczych, kie-dy zakład ogłosi brak płynności finansowej.

  Mają być one wypłacane znacznie szybciej, niż do tej pory. Dzisiaj, aby otrzymać zaległe wynagrodzenie, pracownicy muszą czekać na ogłoszenie upadłości swojej firmy przez sąd. W niektórych województwach sądy gospodarcze są tak zatkane, że na wyrok trzeba czekać miesiącami.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo