Projekt zakłada między innymi, że w regionach z 17 rozgłośni Polskiego Radia oraz 16 oddziałów TVP powstałoby 16 spółek radiowo-telewizyjnych. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy programowe. Radio regionalne (w Wielkopolsce to Radio Merkury) będzie miało w ciągu doby tylko 6 godzin programu lokalnego, a pozostały czas to pasmo wspólne. W przypadku telewizji (poznański oddział TVP) czas lokalny to tylko trzy godziny, kolejne sześć to program regionalny, a pozostałe dziewięć godzin to pasmo wspólne. Projekt firmowany jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Bogdan Zdrojewski jest członkiem PO, która mówi o decentralizacji, a ten pomysł to nic innego jak faworyzowanie Warszawy.
- To są dopiero założenia do ustawy, które na pewno będą dyskutowane - tłumaczy dyplomatycznie poseł Waldy Dzikowski, szef wielkopolskiej PO, który nie zapoznał się jeszcze z projektem. - Jeśli czas antenowy regionalnych ośrodków ma być ograniczony, to muszę poznać konkretną argumentację pomysłodawcy.
Poseł Dzikowski przyznaje jednak, że nie podoba mu się obecna formuła TVP Info, gdzie więcej jest wiadomości ogólnopolskich niż regionalnych. Inny koalicjant - PSL ma już bardziej wyrobione zdanie.
- Centralizacja niczemu dobremu nie służy. Będziemy walczyć o czas dla regionów - mówi stanowczo Stanisław Kalemba (PSL).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?