Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd szuka oszczędności? Szef KPRM Marek Kuchciński: Nie ma mowy o cięciach wydatków społecznych oraz na obronność

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Prowadzimy analizy, które miałyby pomóc w bardziej racjonalnym prowadzeniu wydatków, także jeśli chodzi o zakupy, które zwykle są dyskutowane i kontestowane, jak np. zakup nowych samochodów - mówi i.pl szef KPRM Marek Kuchciński
Prowadzimy analizy, które miałyby pomóc w bardziej racjonalnym prowadzeniu wydatków, także jeśli chodzi o zakupy, które zwykle są dyskutowane i kontestowane, jak np. zakup nowych samochodów - mówi i.pl szef KPRM Marek Kuchciński Sylwia Dąbrowa/Polska Press
„Zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa Polakom. (...) Silna i uzbrojona armia jest fundamentem zapewnienia bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju Polaków. Nie ma też mowy o cięciach wydatków społecznych. Jeżeli mamy myśleć o jakichkolwiek oszczędnościach, to one w zasadzie mogą być w każdej dziedzinie, poza armią oraz obszarem społecznym, który dotyczy poszczególnych obywateli – całych grup, ale przede wszystkim tych, którzy wsparcia najbardziej potrzebują” – mówi w wywiadzie dla i.pl szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Marek Kuchciński.

Panie Marszałku, ledwo został Pan szefem KPRM, a pewien tabloid napisał, że planuje Pan podwyżki. Planuje Pan?

Nie, nie planuję podwyżek. Wszystko, co jest planowane, zostało zapisane w budżecie rok temu i jest on realizowany. Natomiast prowadzimy analizy, które miałyby pomóc w bardziej racjonalnym prowadzeniu wydatków, także jeśli chodzi o zakupy, które zwykle są dyskutowane i kontestowane, jak np. zakup nowych samochodów. To ważne, także dlatego, że mamy jednak kryzys, inflację, podwyżki niektórych cen towarów. Niektóre z nich ratujemy i powstrzymujemy podwyżki, jak np. na energię czy paliwa. Jest też tarcza antyinflacyjna, która chroni, aby nie drożała żywność – mamy w tej chwili 0 proc. podatku VAT. Myśląc jednak o tym, że czeka nas okres zimowy i potem trudne miesiące wiosenne, być może jeszcze konsekwencje wojny na Ukrainie, będą dalej istotne dla naszej gospodarki, więc musimy szukać racjonalnych rozwiązań i w tej chwili prowadzone są nad tym prace. Jakie będą efekty? Zobaczymy. Myślę, że damy radę.

W mediach pojawiła się niedawno informacja, że premier Mateusz Morawiecki polecił poszczególnym resortom – poza Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej – szukać oszczędności na poziomie 5 proc. Pan też dostał takie polecenie, aby oszczędności na tym poziomie szukać w KPRM?

Media nie do końca miały rację – nie było takiego polecenia, tylko właśnie próba racjonalizacji wydatków i polityki finansowej wewnątrz poszczególnych resortów. Słusznie wskazała pani dwa resorty, na których nam szczególnie zależy. A zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa Polakom. To musi zapewnić silna armia, którą rozbudowuje wicepremier Mariusz Błaszczak – stąd w ciągu ostatnich kilku lat dwukrotnie zwiększyła się liczba żołnierzy w Polsce. Szef MON kupuje i planuje zakupy nowego sprzętu z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych oraz z innych kierunków. Silna i uzbrojona armia jest fundamentem zapewnienia bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju Polaków. Nie ma też mowy o cięciach wydatków społecznych. Jeżeli mamy myśleć o jakichkolwiek oszczędnościach, to one w zasadzie mogą być w każdej dziedzinie, poza armią oraz obszarem społecznym, który dotyczy poszczególnych obywateli – całych grup, ale przede wszystkim tych, którzy wsparcia najbardziej potrzebują. Stąd Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej także jest wyłączone z kwestii oszczędności. Chciałbym w tym miejscu przywołać definicję „solidarności”, sformułowaną pod koniec XX w. przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był jednym z przywódców Solidarności jako związku. Mówił on niejednokrotnie, że „solidarność to jest zdolność dzielenia się swoim bogactwem i swoim możliwościami z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują”. Bogaty człowiek sobie poradzi, bogata firma także. Natomiast rodzina i człowiek niemajętny musi mieć wsparcie ze strony państwa. Taka polityka jest realizowana przez nasz rząd.

Kończąc wątek oszczędności, to czy ma Pan wiedzę, w jakiej kondycji jest budżet państwa?

Cięcia i różne przymiarki do poszukiwania pieniędzy związane są z wielkimi potrzebami na przyszły rok. W tym roku mamy nawet budżetowe nadwyżki. Na 2023 rok potrzebujemy kilkudziesięciu miliardów zł, a może nawet więcej, na uzbrojenie i rozbudowę Wojska Polskiego. To jest główny kierunek poszukiwania pieniędzy. W dobie kryzysu nie jest to takie proste, ale plan jest całkiem niezły i myślę, że będzie realizowany.

Kolejny fragment wywiadu z szefem KPRM, ministrem Markiem Kuchcińskim, opublikujemy na i.pl w niedzielę rano. Całość rozmowy ukaże się w poniedziałek. Rozmawiała Lidia Lemaniak.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rząd szuka oszczędności? Szef KPRM Marek Kuchciński: Nie ma mowy o cięciach wydatków społecznych oraz na obronność - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski