Rząd wie jak budować mieszkania na wynajem o umiarkowanych czynszach dla średniozamożnych Polaków

Zbigniew Biskupski AIP
Dariusz Gdesz
Udostępnij:
Rząd skierował do konsultacji społecznych projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym regulującej zasady działania programu Mieszkanie Plus. Ustala ona zasady wsparcia budownictwa mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w czwartek 15 grudnia projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.
- Projekt ustawy umożliwi wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa, będących dziś w rozproszonym zarządzie różnych podmiotów, do realizacji celów mieszkaniowych. Grunty te, w zależności od swojej charakterystyki, będą wykorzystywane zarówno bezpośrednio pod zabudowę mieszkaniową jak i kierowane na rynek nieruchomości, a uzyskane w wyniku tego środki będą przeznaczane na wsparcie mieszkalnictwa. Jednocześnie, we współpracy ze spółką BGK Nieruchomości S.A, a docelowo z Polskim Funduszem Rozwoju, będą prowadzone działania inwestycyjne z wykorzystaniem gruntów samorządowych i gruntów należących do spółek Skarbu Państwa - mówi o projekcie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Czytaj też:

https://strefabiznesu.pl/mieszkania-drozeja-z-roku-na-rok-ale-inwestycja-w-nieruchomosc-kokosow-nie-dala/ar/c3-11581226

Mieszkania dla średniozamożnych

Głównym założeniem polityki mieszkaniowej rządu jest poprawa dostępności mieszkań dla grup społecznych o umiarkowanych dochodach. Skierowany dziś do konsultacji publicznych projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe powstał na podstawie diagnozy sytuacji mieszkaniowej w Polsce, dokonanej w ramach prac nad Narodowym Programem Mieszkaniowym. Uwzględniając założenia przyjętego przez Radę Ministrów 27 września 2016 r. dokumentu strategicznego określającego kierunki nowej polityki mieszkaniowej w Polsce (Uchwała Rady Ministrów Nr 115/2016 z 27 września 2016 r. w sprawie przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego), projekt ustawy wprowadza rozwiązania służące zwiększeniu podaży mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach przez wykorzystanie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa. Powoływany na gruncie ustawy Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, realizujący funkcję instytucji dysponującej nieruchomościami Skarbu Państwa i uzyskującej wpływy z tego tytułu, ma przyczynić się do stworzenia stabilnych i efektywnych warunków finansowania instrumentów przyjętych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Podstawowym celem ustawy jest - poza powołaniem Narodowego Funduszu Mieszkaniowego (nowej państwowej osoby prawnej) - zwiększenie podaży dostępnych nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe, w szczególności wykorzystanie w ramach realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa oraz budowa dostępnych mieszkań na wynajem (w tym z opcją stopniowego uzyskiwania własności przez najemcę).

Powstanie bank ziemi

Wśród najistotniejszych rozwiązań ustawowych, zawartych w projekcie ustawy są m.in. ustalenie zasad kwalifikowania i przekazywania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa na cele wspierania budownictwa mieszkaniowego oraz powołania i określenia zasad funkcjonowania Narodowego Funduszu Mieszkaniowego jako państwowej osoby prawnej w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który będzie pełnił funkcję „banku ziemi”, gromadząc, zarządzając i inwestując zasobami nieruchomości Skarbu Państwa w celu wspierania budownictwa mieszkaniowego.
Ustawa ma też szczegółowo uregulować warunki użytkowania mieszkań przez tzw. operatorów mieszkaniowych.

Projekt ustawy:
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12293159/12399215/12399216/dokument263204.pdf

Obejrzyj:
https://strefabiznesu.pl/startuje-pierwsza-ogolnopolska-siec-szybkiego-ladowania-pojazdow-elektrycznych/ar/11546184

Zakupy z „dark store” coraz popularniejsze

Wideo

Materiał oryginalny: Rząd wie jak budować mieszkania na wynajem o umiarkowanych czynszach dla średniozamożnych Polaków - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie