Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik praw obywatelskich: kiedy pomoże?

Milena Kochanowska
Zanim wyślemy skargę do RPO, przeanalizujmy z prawnikiem, czy wyczerpaliśmy wszystkie sposoby załatwienia naszej sprawy
Zanim wyślemy skargę do RPO, przeanalizujmy z prawnikiem, czy wyczerpaliśmy wszystkie sposoby załatwienia naszej sprawy 123 RF
Konstytucja RP daje nam prawo wystąpienia o pomoc do RPO. Nie ze wszystkim możemy jednak do niego się zwrócić. Masz problem? Sprawdź, czy rzecznik ci pomoże

1 Podstawowym zadaniem rzecznika praw obywatelskich (RPO) jest bronienie wolności i praw człowieka, i obywatela określonych w Konstytucji i innych przepisach prawa. Każdy z nas ma więc prawo wystąpienia do jego biura z wnioskiem o pomoc, ale tylko wtedy, gdy chodzi o ochronę naszych wolności lub praw, które naruszyły organy władzy publicznej.

2 Kto może zwrócić się do RPO o pomoc? Każdy obywatel polski (także przebywający za granicą), cudzoziemiec, który znajduje się pod władzą Rzeczpospolitej Polskiej, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca tej osobowości, jeśli tylko w myśl przepisów może być podmiotem praw i obowiązków, organizacje obywateli i organy samorządu.

3 Co powinien zawierać wniosek? Imię i nazwisko, adres, pod który należy kierować korespondencję, dokładne wskazanie, czego dotyczy sprawa oraz podanie argumentów wskazujących na naruszenie wolności lub prawa, niezbędne dokumenty (kopie lub odpisy), które skarżący posiada. Na stronie internetowej www.rpo.gov.pl można pobrać formularz dla wnioskodawcy lub piszącego w czyimś imieniu, a najlepiej wypełnić go i przesłać od razu drogą elektroniczną.

4 Poradźmy się prawnika. Zanim wyślemy skargę do RPO, przeanalizujmy, czy na pewno zostały wyczerpane wszystkie sposoby załatwienia naszej sprawy we właściwym trybie i czy chodzi o faktyczne naruszenie wolności, praw obywatelskich lub praw człowieka. W razie wątpliwości poradźmy się prawnika.

5 Rzecznik lub pracownicy jego biura sprawdzają fakty zawarte w skargach, a potem sami kontrolują zaskarżane instytucje albo zwracają się z wnioskiem o zbadanie sprawy do innej instancji upoważnionej do kontroli. Po stwierdzeniu, że prawa i wolności człowieka i obywatela zostały naruszone, RPO kieruje wystąpienie do tych, którzy są temu winni lub do ich zwierzchników o usunięcie naruszenia. Nieraz tylko wskazuje skarżącym się przysługujące im możliwości prawne.

6 Czego rzecznik nie robi? Nie zastępuje organów administracji ani wymiaru sprawiedliwości. Nie podejmuje sprawy, jeśli nie wypowiedziały w niej jeszcze swego zdania właściwe instytucje. Nie zajmie się problemem, gdy osoba, której dotyczy sprawa, załatwiona odmownie, nie odwołała się do organu wyższej instancji itp. Nie stosuje prawa łaski. Nie bierze udziału w sporach zbiorowych o interesy, np. w sprawie podwyżki wynagrodzenia dla określonej grupy pracowników. Nie interweniuje, gdy sprawa toczy się bez opóźnień w sądzie lub organie administracji. Nie ingeruje w niezawisłość sędziowską, np. w ocenę dowodów przez sąd. Nie może wszczynać postępowania prawnego, jeżeli przewidziany w ustawie termin do takiego wszczęcia upłynął. Nie rozpatruje anonimów.

7 RPO Kontakt: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Aleje Solidarności 77, 00-090 Warszawa, przyjęcia interesantów: poniedziałek w godzinach 9-17, od wtorku do piątku w godzinach 9-15, tel. 22 551 77 00 (centrala), 800 676 676 – infolinia obywatelska. Więcej informacji na stronie internetowej www.brpo.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski