Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się sprawą referendum w Murowanej Goślinie. Burmistrz ma 7 dni na odpowiedź

Alicja Durka
Alicja Durka
Sprawa referendum i działania burmistrza Urbańskiego znajdą się pod lupą RPO.
Sprawa referendum i działania burmistrza Urbańskiego znajdą się pod lupą RPO. Grzegorz Dembiński
29 sierpnia odbędzie się w Murowanej Goślinie referendum w sprawie odwołania burmistrza Dariusza Urbańskiego oraz rady miasta. Inicjatorzy referendum wielokrotnie zwracali uwagę, że burmistrz na łamach miejskiego biuletynu oraz podczas lokalnych imprez namawia, by mieszkańcy nie wybierali się do urn. W obawie przed nieodpowiednim zachowaniem burmistrza, inicjatorzy referendum zgłosili się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich, by ten objął nadzorem kampanię referendalną i samo referendum.

- W związku ze skandalicznymi działaniami Burmistrza Urbańskiego, zmierzającymi do: zdyskredytowania inicjatywy referendalnej, ograniczenia uczestnictwa Mieszkańców w Referendum, dyskryminacji Mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w Referendum (...) poprosiliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich o nadzór nad kampanią referendalną oraz samym referendum, ze szczególnym naciskiem na wszelkie antydemokratyczne działania podejmowane przez Dariusza Urbańskiego i jego najbliższych współpracowników- W związku ze skandalicznymi działaniami Burmistrza Urbańskiego, zmierzającymi do: zdyskredytowania inicjatywy referendalnej, ograniczenia uczestnictwa Mieszkańców w Referendum, dyskryminacji Mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w Referendum (...) poprosiliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich o nadzór nad kampanią referendalną oraz samym referendum, ze szczególnym naciskiem na wszelkie antydemokratyczne działania podejmowane przez Dariusza Urbańskiego i jego najbliższych współpracowników

- napisali inicjatorzy referendum.

Obecny burmistrz Dariusz Urbański skrytykował inicjatywę zwolenników referendum i odniósł się do sprawy w swoich mediach społecznościowych.

(...) Powinni jeszcze poprosić o pomoc ks. Rydzyka, Łukaszenkę i Putina. Nie tylko mam prawo ale i obowiązek prosić mieszkańców, żeby nie brali udziału w tej awanturze politycznej opartej na oszczerstwach, kłamstwach, manipulacjach i w dniu referendum zostali w domach. pisownia oryginalna

RPO w sprawie referendum w Murowanej Goślinie

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał dziś, że osoby sprawujące urząd publiczny powinny powstrzymywać się od wykorzystywania publicznych kanałów informacji do prowadzenia własnej kampanii referendalnej (w tym przypadku to biuletyn miejski), jeśli w tych kanałach nie odbywa się również prezentacja poglądów drugiej strony, czyli inicjatywy referendalnej.

W kanałach informacyjnych powinny zatem znaleźć się materiały przedstawiające argumenty obu stron, przedstawione w sposób zrównoważony i obiektywny.

Taka sytuacja stanowić może naruszenie zasady równości podmiotów kampanii referendalnej poprzez zachwianie równowagi broni z wykorzystaniem środków instytucjonalnych piastuna danego organu władzy publicznej. Przy tym należy krytycznie ocenić praktykę apelów do odstąpienia od udziału w referendum lokalnym, a więc zniechęcanie do publicznej partycypacji obywatelskiej. Praktyka taka poprzez tzw. efekt mrożący, wywołując u obywateli uczucie presji, może negatywnie wpływać na realizację prawa do
udziału w referendum

- czytamy w piśmie skierowanym do burmistrza.

RPO wskazał także, że ustawa o referendum lokalnym przewiduje pewne formy agitacji, które w sposób wyraźny są zakazane. Mowa tutaj o tym, że burmistrz nie powinien na koszt jednostki samorządu terytorialnego prowadzić w kampanii referendalnej w sprawie odwołania. Ustawa mówi też o zakazie prowadzenia kampanii referendalnej m.in. na terenie urzędów administracji rządowej i samorządowej, sądów, zakładów pracy, w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie.

Ustawa o referendum lokalnym przewiduje możliwość nałożenia kary grzywny w przypadku naruszenia tego zakazu.

W piśmie RPO podkreślono, że można mówić o uchybieniu, jeśli burmistrz podejmuje kampanię referendalną, wyrażając swoje stanowisko co do zasadności referendum z wykorzystaniem pieniędzy ze środków publicznych.

Dariusz Urbański ma siedem dni na odpowiedź

Rzecznik Praw Obywatelskich zobowiązał burmistrza Dariusza Urbańskiego do odpowiedzi w ciągu siedmiu dni. W szczególności mają zostać przedstawione wyjaśnienia dotyczące sposobu finansowania Goślińskiego Biuletynu Mieszkańców oraz wydarzenia kulturalnego, na którym burmistrz namawiał mieszkańców, by zostali w domach w dniu referendum, co można zobaczyć w filmie poniżej. Dariusz Urbański ma również przekazać informacje, w jaki sposób planowana jest realizacja przepisów ustawy w sposób w pełni uwzględniający prawa obywateli, w tym ich prawo do pozyskania obiektywnej i zrównoważonej informacji.

Murowana Goślina: Referendum w sprawie odwołania burmistrza

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie