Rzepliński: Szałamacha prosił mnie, żebym nie wypowiadał się...

  Rzepliński: Szałamacha prosił mnie, żebym nie wypowiadał się do czasu opublikowania raportu Moody's

  Magdalena Nałęcz (AIP), Szymon Szadkowski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński w programie #RZECZoPolityce stwierdził, że otrzymał od ministra finansów list z prośbą o niewypowiadanie się do 13 maja.
  Rzepliński: Szałamacha prosił mnie, żebym nie wypowiadał się do czasu opublikowania raportu Moody's

  ©Fot. Piotr Smoliński

  Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy ewentualne wypowiedzi prezesa Trybunału Konstytucyjnego mogłyby mieć wpływ na raport wiarygodności kredytowej Polski, który 13 maja opublikuje agencja ratingowa "Moody's". Z tego względu Szałamacha skierował do prof. Rzeplińskiego pismo z prośbą o niewypowiadanie się do tego czasu, poinformował sam zainteresowany w programie #RZECZoPolityce.

  CZYTAJ TEŻ | ZIOBRO WYSŁAŁ INSTRUKCJĘ DO SĘDZIÓW TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO. OSTRZEGA ICH PRZED "ŁAMANIEM PRAWA"


  - Chciałem porozmawiać z ministrem przed tym terminem, ale mnie zlekceważył – stwierdził prof. Rzepliński, uzasadniając swoją decyzję o kontynuowaniu wypowiedzi w mediach. Jego zdaniem wystąpienia, podczas których komentuje kontrowersje związane z Trybunałem, "uspokajają sytuację".

  - Państwo wykazałoby swoją wielkość, publikując orzeczenie, stosując się do tego co nakazuje konstytucja – powiedział w programie prezes TK i dodał, że proponowanie co kilka miesięcy nowej ustawy o TK świadczy o trwaniu "wojny hybrydowej z trybunałem". - Nie trzeba być dobrym prawnikiem żeby wiedzieć, że to dezorganizuje pracę sędziów – powiedział.

  ***

  Skutki prośby ministra finansów dla rynków finansowych oceniają finansiści i analitycy.

  Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK:Jak pokazała decyzja S&P kilka miesięcy temu, zmiany instytucjonalne mogą mieć znaczenie dla ratingu. S&P wskazało wówczas miedzy innymi na zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jednak w różnych agencjach ratingowych, różna może być waga przykładana do tego czynnika. W przypadku Moody’s, który decyzję ma opublikować 13 maja, jedna czwarta oceny oparta jest na „sile instytucjonalnej” danego kraju. Przy czym oprócz tzw. „rule of law” do tej kategorii zaliczana jest również pozycja w światowych indeksach efektywności polityki rządu, walki z korupcją, czy tez efektywność polityki pieniężnej. Tak więc, w przypadku Moody’s istotność zamieszania wokół Trybunału powinna mieć mniejsze znaczenie niż dla S&P. Moim zdaniem, takie czynniki powinny mieć wpływ na rating wówczas, gdy oznaczają pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego i perspektyw fiskalnych. Co ciekawe, w przypadku S&P nie było tego za bardzo widać w ich średnioterminowych prognozach.

  Jeśli chodzi o decyzję Moody’s 13-go maja, to obniżka perspektywy ratingu jest niemal pewna, a agencja ratingowa ostrzegała nas już trzykrotnie o tym. To znaczy, że rynki powinny być na to przygotowane i ewentualna reakcja nie musi być ani gwałtowna, ani długotrwała. Zmiana samego ratingu też jest możliwa, ale mniej prawdopodobna. Podobnie jak w przypadku S&P, trudno będzie dla niej znaleźć sensowne uzasadnienie, bo wciąż poruszamy się bardziej w obszarze czynników ryzyka np. związanych z kredytami walutowymi (to jest bardzo ważny czynnik dla ratingów) czy perspektywą polityki fiskalnej. Problem niezależności NBP, który tak podnosił S&P właściwie zniknął, a w finansach publicznych mamy lepszy punkt wyjścia, bo deficyt w ubiegłym roku okazał się sporo niższy od przewidywań. Natomiast argumentem może być to, że w Moody’s mamy relatywnie wysoki rating, wyższy niż w innych agencjach.
  Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych HFT Brokers:Z wizerunkowego punktu widzenia ujawnienie prośby ministra finansów Pawła Szałamachy do Andrzeja Rzeplińskiego jest błędem, który ponownie szkodzi wiarygodności Polski w oczach inwestorów. Spór o Trybunał Konstytucyjny niestety ma wpływ na postrzeganie Polski, co wcześniej pokazała decyzja agencji Standard & Poor’s. W dłuższej perspektywie taki kryzys polityczny nie ma większego wpływu na gospodarkę czy wycenę aktywów danego kraju, ale w krótkiej perspektywie inwestorzy mogą omijać polski rynek, co było widoczne już w kwietniu, kiedy złoty był najsłabszą walutą krajów Emerging Markets.

  Nie rozstrzygając, która strona sporu ma rację, obie szkodzą interesowi Polski na arenie międzynarodowej. Ujawnienie takiej zakulisowej prośby nie jest rozsądne, ale z drugiej strony sam fakt tego, że minister prosi o takie rzeczy, również nie stawia Polski w dobrym świetle, a bardziej zbliża nas do krajów takich jak Turcja czy Rosja. Z punktu widzenia rynkowego, im szybciej ten spór się zakończy tym lepiej, ponieważ kolejne działania ze strony agencji ratingowych i niepewność związana z kryzysem politycznym na pewno nie służą ani inwestorom, ani realnemu biznesowi. Ostatnie dane pokazały pogorszenie nastrojów w przedsiębiorstwach, co powinno działać alarmująco dla polityków.

  Niestety, to, czego się dziś dowiedzieliśmy, może być kolejnym argumentem dla agencji Moody’s, żeby obniżyć perspektywy ratingu dla polskiego długu już w przyszłym tygodniu.
  Konrad Białas Główny Ekonomista TMS Brokers:Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego był miesiąc temu wymieniany przez agencję Moody’s, jako czynnik podwyższający ryzyko polityczne związane z polskimi aktywami. List ministra Szałamachy sugeruje, że może on być po rozmowach z przedstawicielami agencji, gdzie prawdopodobnie kwestie polityczne zajmowały więcej czasu niż tematy budżetowe i gospodarcze. Być może minister obawia się niepotrzebnego podgrzewania atmosfery wokół TK, co może finalnie wpłynąć na decyzję agencji. Inwestorzy na rynku walutowym tradycyjnie obawiają się najgorszego, stąd silne osłabienie złotego, które realizuje się od rana. Jednocześnie trudno stwierdzić, czy obawy ministra wiążą się z cięciem ratingu, czy tylko obniżką perspektywy ze stabilnej do negatywnej. Ta pierwsza rzecz może stanowić istotny problem w kontekście decyzji zagranicznych inwestorów obecnych na polskim rynku długu. Natomiast obniżka samej perspektywy jest spodziewana przez rynek od czasu cięcia ratingu przez agencję S&P w styczniu.Główny ekonomista dużego banku (prosząc o nie podawanie swojego nazwiska ani nazwy instytucji):Uważam, że taki zakaz niewiele zmieni, analitycy Moodys śledzą sprawę od dawna, od czasu obniżki ratingu przez S&P kryzys konstytucyjny nabrał na sile i to jest argument za cięciem ratingu.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (116)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeszcze tylko kilka miesiecy,

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  a nieogolona japa o ksztalcie patelni juz nie bedzie objeta imunitetem...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niejaka Kasienka to trollica, która siedzi w Wielkiej Brytanii na zasiłku i dorabia sobie

  jak widać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  plując na wszystkich, którzy nie kochają wodza z Żoliborza z jego giermkiem i broszką


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na prawde ci odwalilo!

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  zejdz ze mnie i zajmij sie Rzempolinskim i kodziarstwem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na prawde mi odwalilo!

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  placa mi za to, wiec wolno mi pluc na moich wrogow

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzeplinski

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  nie zasluguje na miano sedziego szczegolnie tk a takze nie jest czlowiekiem honoru. jeszcze tylko 5 miesiecy i przejdzie do historii jako wspieracz prl-bis, republiki "Zeby Bylo Jak Bylo"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty nie zasługujesz nawet na to by cie nazywać kobietą

  do etatowej trollicy PiSu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  jesteś tylko PiSowska szmatą za kacze srebrniki


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ... jeszcze tylko 5 miesiecy wozenia sie z dziadyga

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  i przejdzie do niechlubnej historii jako wspieracz republiki kolesi "Zeby Bylo Jak Bylo".


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niewiele później ty odejdziesz

  wraz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  z PiSem do PiSuaru

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Prezesie

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Ktoredy do kasy.
  ..............................
  Pisze wytrwale i duzo.
  Wychwalam Pana Prezesa i Pana Prezydenta.
  Pluje na wszystkich wrogow, prawdziwych i wskazanych przez Pana Prezesa


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzieki za wsparcie falszywa POdrobko!

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  to bardzo proobywatelsko co piszesz o Prezesie Rzeplinskim.. Rozne POwskie i zakodowane szmaciaki wspieraja i wychwalaja Pana Prezesa, choc zasluguje na najwyzsza krytyke, a jego dzialalnosc jest...rozwiń całość

  to bardzo proobywatelsko co piszesz o Prezesie Rzeplinskim.. Rozne POwskie i zakodowane szmaciaki wspieraja i wychwalaja Pana Prezesa, choc zasluguje na najwyzsza krytyke, a jego dzialalnosc jest p[o prostu obrzydliwa.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadzam się

  z tobą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  pan prezes Jarosław Kaczyński zasługuje na najwyższą krytykę, a jego działalność jest po prostu obrzydliwa


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niestety prezes Rzeplinski

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  nie tylko nie dorasta do piet Prezesowi Kaczynskiemu ale co wiecej nie dorasta to zadan jakie postawila przed nim historia. Marnie skonczy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niejaki Kaczyński

  to jest (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  tylko wybryk natury

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzieki za zwrocenie uwagi

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  jestem tak ograniczona, ze nie odrozniam dnia od nocy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  twój problem polega na tym, że nie odróżniasz, ale nie martw się

  na pociechę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  kiedyś przejrzysz na oczy i przestaniesz się jarać "dojną zmianą"

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dr Ewa Kurek: Żydzi nigdy nie pokażą Polski korzystnie

  https://www.youtube.com/watch?v=opPy-Hgrs6w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Czekam na opracowanie naukowe wydarzeń ostatnich ! Jak armia sowiecka w której oficerami byli żydzi w 1939 r napadła na Polskę 17 września a potem ta sama armia sowiecka z żydami oficerami...rozwiń całość

  Czekam na opracowanie naukowe wydarzeń ostatnich ! Jak armia sowiecka w której oficerami byli żydzi w 1939 r napadła na Polskę 17 września a potem ta sama armia sowiecka z żydami oficerami wyzwalała nas od samych siebie . Jak w niby wyzwolonej Polsce w 1944 r żydzi oficerowie NKWD obejmowali kluczowe stanowiska w administracji, wojsku i służbach bezpieczeństwa w PRL. Jak doszło do skrajnego stalinizmu. A potem w cudowny sposób na szczytach władzy Solidarności znaleźli się znowu Żydzi ! Dalej ! Osławiona Magdalenka z żydem Mazowieckim na czele i podział władzy. Dalej ! Dzieci resortu trzymające władzę w Polsce już liberalnej skupieni pod berłem Tuska w formacji PO ? Mam nadzieję, że jak PO zleci na śmietnik historii i media będą polskie to się dowiemy ! Sądzę, że dożyję ! Pragnę zaznaczyć pewien paradoks ! Pani Premier Ewa Kopacz jako patriotyczny czyn wydobyła z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy AK i urządziła piękny patriotyczny pokaz pochówku tych nieszczęsnych chłopców których pomordowali żydzi z NKWD . Po co by zyskać ileś tam głosów dla PO w wyborach do par lamentu. Zapomniała tylko opublikować listę morderców, dziadków i ojców dzieci resortu ! Te wydarzenia uważam za bardzo pilne ! One mają i będą miały wpływ na to jak będzie wyglądać Nowa Polska i jak będą wychowywane następne pokolenia Polaków !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to trzeba publikować?

  795 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  obecnie to oni rządzą w Polsce

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grzegorz Braun: Jaruzelski i Kiszczak stworzyli obecny wymiar sprawiedliwości. Czas to wyciąć!

  https://www.youtube.com/watch?v=VjpB36CDiik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Dziennikarze, media niezależne, zadbajcie oto żeby ta sztuczka się nie udała, żeby nie można było dopuszczać się takich łajdactw, bezeceństw i takiej prawdziwej antypaństwowej działalności za...rozwiń całość

  Dziennikarze, media niezależne, zadbajcie oto żeby ta sztuczka się nie udała, żeby nie można było dopuszczać się takich łajdactw, bezeceństw i takiej prawdziwej antypaństwowej działalności za parawanem wyłączenia jawności - Grzegorz Braun mocno o polskim "wymiarze sprawiedliwości".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No coz? Powtorze

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  ze Rzplinski nie zasluguje na miano sedziego, a w szczegolnosci TK, ani na miano czlowieka honoru.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No coz? Powtorze

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Ktoredy do kasy?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

  glupek


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masz rację

  racja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  jesteś głupek

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pisobolszewia sprowadza Polskę do poziomu Ukrainy

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  to już nie kraj w Europie ale galicyjski zamtuz.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sluchaj "ja"!

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  jeszcze troche w UE porzadza tacy debilokraci jak obecnie, jeszcze troche takich Schultzow, Tuskow i podobnej intelektualnej i moralnej klasy zawzietych miernot, a caly ten bolszewicki kolchoz bez...rozwiń całość

  jeszcze troche w UE porzadza tacy debilokraci jak obecnie, jeszcze troche takich Schultzow, Tuskow i podobnej intelektualnej i moralnej klasy zawzietych miernot, a caly ten bolszewicki kolchoz bez zadnego zewnwtrznego sprawstwa zostanie zmieciony z kart historii. Bardzo szybko moze sie okazac ze jedyna Europa jestesmy na zachod od Berlina. Wiec nie POdniecaj sie i nie pieprz o tej "europie" i e"uropie" och! ach! co to bedzie Jestes po prostu smieszny. Wlacz myslenie, to nie boli.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  [ ]

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  szybko moze sie okazac ze jedyna Europa jestesmy my na wschod od Berlina

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  debile teraz siedzą w PiSie

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  ty razem z nimi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ja ja , jawohl, bananowy republikanin

  z POrtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

  wyskoczyl.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  banderowiec jestes

  czy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 13

  szaulis, szaleniec na pewno.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niejaka Kasienka to trollica, która siedzi w Wielkiej Brytanii na zasiłku i dorabia sobie

  jak widać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  plując na wszystkich, którzy nie kochają wodza z jego giermkiem


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak na razie

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

  siedze na wlasnym stolku i za wlasne pieniadze. A wolnosc slowa i pogladow zagwarantowala mi konstytucja. I tego mi nawet Rzeplinski nie odbierze ani zaden antydemokratyczny kodziarz


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zabolało

  do agentki o kryptonimie kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  siedzisz w GB i klepiesz te teksty, a o życiu wiesz tyle co kot prezesa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lewacki srollu, jak widać i slychać

  siedzisz na rodzimej zapomodze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

  tudzież PObierasz kasę z wrogich fundacji, produkujesz tylko nawóz i zanieczyszczasz atmosferę. Wstań i wyjdź , bo zewsząd Swąd idzie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oooooooooooooooooooooo

  wyszło Szydło z worka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  Ujawnił się kolega kasienki z tego samej listy płac


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co cie czyjas lista plac obchodzi

  z oooooo wyskoczyles ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 10

  pilnuj swojej od sorosa szmalcowniku.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lista płac trolli pisuarowych

  do PiSuara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  jest tajna?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  glupi jestes

  jak twojej matki dzieci (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

  oczywiscie kszty rozumu ni inteligencji P..Olizie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  od razu widać jaki umysłowo ograniczony element popiera pis

  widać powyżej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  same debile i nieuki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wymyśl gnoju coś nowego, bo się powtarzasz

  do PiSuara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  nie dostałeś nowych gotowców z KC PiS?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cała ta historia z korespondencją nie ma wpływa na ocenę Moodys

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Moodys ma już ocenę wiarygodności Polski. Takie rzeczy opracowywane są wcześniej. Branych jest pod uwagę bardzo wiele czynników - finanse publiczne, stan prawa, itp. to jedynie niektóre z nich. W...rozwiń całość

  Moodys ma już ocenę wiarygodności Polski. Takie rzeczy opracowywane są wcześniej. Branych jest pod uwagę bardzo wiele czynników - finanse publiczne, stan prawa, itp. to jedynie niektóre z nich. W tym konkretnym przypadku, najważniejsza jest ocena Komisji Weneckiej. A zagranie ministra stanowi jedynie próbę znalezienia innego winnego, zgodnie z zasadą - "Cygan zawinił, kowala powiesili"zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie inaczej

  popsle narobily balaganu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

  a odpowiedzialnosc spada na obecny rzad, ale tylko w mniemaniu lewactwa i swiatowych grandziarzy finansowych. Gdyby dalej rzadzili, zadluzali i majatek narodowy obcym rozdawali, mieliby rokordowo...rozwiń całość

  a odpowiedzialnosc spada na obecny rzad, ale tylko w mniemaniu lewactwa i swiatowych grandziarzy finansowych. Gdyby dalej rzadzili, zadluzali i majatek narodowy obcym rozdawali, mieliby rokordowo najlepsze ratingi. Po co wiec sie takimi barachlazami przejmowac, robic swoje a zlodziei przed sadami stawiac. Normalni obywatele a nie szlacownicy wiedza o co w tym calym lichwiarskim interesie chodzi.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS jest lepszy

  bo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  zadłuży Polskę dwa razy szybciej, niż robili to nieudacznicy z PO


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO PrOstu

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  nie klam.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie wierzycie w geniusz PiSdogłupków

  bo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  minusy świadczą o waszej słabej wierze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hohohoho

  swolocz mamy, kodziarskiego proroka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

  szefem ekonomistow tluka mianuja w gabinecie cieni tzn. ubeckich ciemniakow.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ub

  to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

  specjalność tow. Ziobry pseudonim Zerrrrrrrrrrrrrro

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo