Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeżucha już wysiana? - "Całe życie Was oszukiwano!"

OPRAC.: PC
Rzeżucha już wysiana? - "Całe życie Was oszukiwano!"Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rzeżucha już wysiana? - "Całe życie Was oszukiwano!"Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc Pixabay/123rf
Tuż przed Wielkanocą Lasy Państwowe zaskoczyły miłośników rzeżuchy ciekawą informacją przyrodniczą. Otóż okazuje się, że popularna roślina królująca w naszych domach wiosną to wcale nie prawdziwa rzeżucha. Kim zatem jest nasza uzurpatorka?

Lasy Państwowe na swoim profilu społecznościowym przekonują, że to, co wysiewamy na bibułkę lub do siewników i spożywamy w postaci kiełków, to tak naprawdę nie rzeżucha.

Jedliście kiedyś rzeżuchę? Otóż prawdopodobnie... nie, bo całe życie Was oszukiwano! - zagadnęli internautów pracownicy Lasów Państwowych

To, co uważamy za rzeżuchę, to tak naprawdę pieprzyca siewna (Lepidium sativum) rodzima dla południowo zachodniej Azji i północno zachodniej Afryki, zwyczajowo, potocznie (acz w gruncie rzeczy nieprawidłowo) w Polsce nazywana rzeżuchą.

Prawdziwa rzeżucha (Cardamine sp.) jest reprezentowana w Polsce przez kilka gatunków zasiedlających różnorodne siedliska - lasy (np. rzeżucha leśna czy niedawno włączone do rodzaju żywce), mokradła (np. rzeżucha gorzka) czy łąki (np. rzeżucha łąkowa) - informują Lasy Państwowe.

Rzeżucha – Jak stosować w kuchni?

Jak podaje Anna Daniluk z serwisu stronakuchni.pl, pieprzyca siewna (lepidium sativum) to oficjalna, botaniczna nazwa rzeżuchy. Kiełki kwalifikowane są jako warzywo. Jest to jednoroczna roślina wywodząca się od roślin kapustowatych. Rzeżucha pochodzi z terenów Azji (szczególnie Turcji) oraz północno-wschodniej Afryki z terenów Egiptu.

Nie przeocz

Rzeżucha to roślina, która jest spożywana, gdy wyrosną zielone liście zarodkowe. Jest jedną z najłatwiejszych roślin w domowej uprawie. Warto pamiętać, że rzeżucha ma pikantny smak. Stosowana jest do:

  • ozdabiania kanapek np. z pastą jajeczną,
  • jako dodatek do zup kremów,
  • sosów,
  • surówek,
  • domowych sałatek,
  • albo jako dodatek do deski serów.

Kiedy i jak sadzić rzeżuchę?

Rzeżucha świetnie sprawdzi się jako dekoracja podczas Świąt Wielkanocnych. Najczęściej wyrasta przez około tydzień, maksymalnie do 10 dni. Może być posadzona na ligninie, na wacie, na chusteczkach higienicznych lub bezpośrednio do gruntu. Najczęściej sadzi się rzeżuchę na wacie, co pozwala zachować czystość rośliny. Aby posadzić ją w domu, wystarczy mieć cztery rzeczy:

  • nasiona rzeżuchy ogrodowej,
  • watę higieniczną znaną też jako wata kosmetyczna,
  • mały pojemnik, np. ceramiczne miseczki na przekąski,
  • około 1/3 szklanki wody.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeżucha już wysiana? - "Całe życie Was oszukiwano!" - Dziennik Zachodni

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski