Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są e-recepty, a teraz będą też e-skierowania na badania. Od stycznia wielka zmiana w wystawianiu skierowań na świadczenia

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Od 8 stycznia 2021 r. lekarze obowiązkowo zamiast papierowych skierowań, będą wystawiać e-skierowania. Część korzysta z tego już od października 2019 r.
Od 8 stycznia 2021 r. lekarze obowiązkowo zamiast papierowych skierowań, będą wystawiać e-skierowania. Część korzysta z tego już od października 2019 r. Pixabay.com
Od 8 stycznia 2021 r. we wszystkich placówkach finansowanych przez NFZ obowiązkowe będzie korzystanie z e-skierowań. To kolejna po e-receptach poważna zmiana. Ma być ułatwieniem dla pacjentów i lekarzy. Ci pierwsi e-skierowanie dostaną SMS-em, mailem lub w bardziej tradycyjnej formie wydruku. Jak działa e-skierowanie? Sprawdź.

E-skierowanie będzie obowiązkową formą od 8 stycznia 2021 r. To kolejne rozwiązanie po e-receptach i elektronicznych zwolnieniach, które ma być ułatwieniem dla lekarzy i pacjentów. E-skierowania będą (a w niektórych miejscach już są) bardzo ważnym usprawnieniem w czasie pandemii koronawirusa i faktu, że obecnie wiele wizyt u lekarzy odbywa się w formie teleporady.

Czytaj też: Mniej zawałów w Wielkopolsce w 2020 r., ale wiele z nich to ciężkie przypadki. Zwlekamy z wezwaniem pomocy w obawie przed koronawirusem?

Sprawdź też:

E-skierowanie: czym jest?

E-skierowanie to właściwie normalne skierowanie np. do poradni specjalistycznej, na badania czy leczenie szpitalne, tyle że wystawiane i przekazywane w formie cyfrowej. Po wystawieniu przez lekarza e-skierowania, pacjent otrzymuje je w jednej z trzech form - SMS, maila lub fizycznego wydruku informacyjnego ze skierowaniem.

Szkodliwe działanie cukru. Zobacz wideo:

Kiedy lekarz może wystawić e-skierowanie? Zarówno w przypadku osobistej wizyty, jak i zdalnie - podczas e-wizyty lub teleporady.

E-skierowanie: Jak je odebrać i zrealizować?

Jak już zostało wspomniane - istnieją trzy formy odbioru e-skierowania. Jeśli korzysta się z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), to można je dostać za pomocą SMS lub e-mail. W pierwszej formie otrzymuje się sam czterocyfrowy kod dostępu, który przy korzystaniu ze skierowania należy podać wraz z PESEL-em.

W przypadku drogi mailowej - otrzymamy całe e-skierowanie, podobne do tych obecnie wystawianych, ale w formie pliku PDF. Tutaj także widoczny będzie kod dostępu i kod kreskowy do zeskanowania np. w poradni specjalistycznej.

Podobnie wyglądający, ale w formie fizycznej będzie wydruk informacyjny, który otrzymamy od lekarza, jeśli nie korzystamy z IKP.

Po otrzymaniu e-skierowania możemy się już zapisać na świadczenia medyczne. Robi się to przez telefon - podając w czasie rejestracji kod dostępu i PESEL. Nie trzeba już więc dostarczać skierowania osobiście.

Nadal można to jednak zrobić. Wtedy należy przedstawić w rejestracji kod dostępu i PESEL lub przedstawić wydruk informacyjny, albo pokazać na smartfonie lub tablecie otrzymany plik PDF z e-skierowaniem. Znajduje się tam kod kreskowy, który po zeskanowaniu przekaże wszystkie dane o skierowaniu w rejestracji.

Sprawdź też:

E-skierowanie: co daje?

E-skierowania mają dać kilka korzyści. Przede wszystkim zniknie obowiązek dostarczenia papierowego oryginału skierowania w ciągu 14 dni od zapisania na wizytę. Nie będzie też trzeba gromadzić i archiwizować papierowych skierowań. Skróci się czas do rejestracji, bo będzie jej można dokonać telefonicznie, a dodatkowo zmniejszą się kolejki wywołane przez zapisywanie się pacjentów do kilku placówek na podstawie jednego skierowania. Jeśli ma się IKP, to będzie można śledzić wystawione e-skierowania, a lekarz po udostępnieniu przez pacjenta jego danych, zyska informacje o przebiegu jego leczenia.

E-skierowania są w trybie pilotażowym od października 2019 r. NFZ dodatkowo gratyfikuje finansowo przychodnie, które je obsługują. Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie placówki będą musiały obsługiwać e-skierowania.

Internetowe Konto Pacjenta: jak je założyć?

Żeby otrzymywać e-skierowania mailem lub SMS-em, należy korzystać z IKP. Jak je założyć?

Należy wejść na stronę pacjent.gov.pl i kliknąć "zaloguj się". Zalogować można się przez: profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, jeśli nasz bank to oferuje. Po zalogowaniu jesteśmy już na IKP. Należy kliknąć "Moje konto" wpisać tam swój numer telefonu lub e-mail i kliknąć "Zapisz".

Zobacz też:

Chociaż praca farmaceuty jest bardzo odpowiedzialna, to jednak w aptece za sprawą pacjentów zdarzają się dość zabawne sytuacje, przy których trudno zachować powagę. Oto najzabawniejsze anegdoty opublikowane na stronie "Będąc młodym farmaceutą". Zobacz ---->

Najśmieszniejsze teksty usłyszane w aptece. To zdarzyło się naprawdę!

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski