Sąd umarza Elektromis. I zawiera dziwną transakcję

  Sąd umarza Elektromis. I zawiera dziwną transakcję

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Sąd umarza Elektromis. I zawiera dziwną transakcję

  Sąd umarza Elektromis. I zawiera dziwną transakcję ©Szymon Siewior

  Część oskarżonych w aferze Elektromisu uniknęła skazania - sąd popełnił błąd i ich sprawa się przedawniła. Po umorzeniu, sąd zawarł kontrowersyjną transakcję ze spółką kontrolowaną przez jednego z tych oskarżonych. Kupił od spółki dawną fabrykę lamp. I umieścił w niej Sąd Rejonowy Grunwald i Jeżyce. Do dziś wiele osób dziwi się tej lokalizacji. A pracownicy sądu mówią o swoim złym samopoczuciu. Obawiają się, że pomieszczenia po fabryce lamp mogą być naszpikowane szkodliwymi związkami chemicznymi.
  Sąd umarza Elektromis. I zawiera dziwną transakcję

  Sąd umarza Elektromis. I zawiera dziwną transakcję ©Szymon Siewior

  Tej historii nie sposób opowiedzieć bez odwołania się do sprawy Elektromisu, jednej z największych afer gospodarczych po 1989 roku. Firma uchodziła za wszechmocną. Interesowały się nią organy ścigania i media, w tym Jarosław Ziętara, dziennikarz „Gazety Poznańskiej”. Jednak nagle, 1 września 1992 roku, Ziętara zniknął.

  Poznańska prokuratura nigdy nie wyjaśniła jego losów. Przełom nastąpił dopiero po przeniesieniu sprawy do Krakowa.
  Tamtejsi śledczy powiązali zniknięcie Ziętary z aferą Elektromisu. O podżeganie do zabicia dziennikarza oskarżyli już byłego senatora Aleksandra Gawronika - jego proces rusza w przyszłym tygodniu w Poznaniu. Zarzuty usłyszeli także dwaj byli ochroniarze Elektromisu. Po naradzie w siedzibie firmy mieli pomagać w porwaniu i zabójstwie dziennikarza.

  Poznańska prokuratura, właściwie bezradna w sprawie Ziętary, lepiej poradziła sobie z aferą Elektromisu. Choć firmie doradzali znani prawnicy, pracowali dla niej byli prokuratorzy, funkcjonariusze organów ścigania PRL, w 1995 roku do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 13 osobom związanym z Elektromisem. Chodziło m.in. o oszustwa podatkowe na szkodę Skarbu Państwa. Co z tego, skoro potem poznański sąd, do którego trafił akt oskarżenia, nie stanął na wysokości zadania.

  Wszystkie pieniądze świata


  W grudniu 2000 roku, po pięciu latach procesu, sąd ogłosił wyrok. Jednym z głównych oskarżonych był Krzysztof S. Wysoko postawiony pracownik Elektromisu, który w latach 90. zaczął tworzyć holding Onyks. Był także ważnym działaczem piłkarskim, prowadził ekstraklasową drużynę Sokół Miliarder Pniewy. Przez kluby z nim związane przewijali się byli i obecni reprezentanci Polski. I jeśli wierzyć byłym pracownikom Krzysztofa S., jego znajomymi byli znani poznańscy prawnicy i politycy.

  Krzysztofa S. - z kontrolowaną przez niego spółką sąd zawarł potem dziwną transakcję - skazano na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata. Innych potraktowano jeszcze surowiej. Ale ten wyrok nigdy się nie uprawomocnił.

  Najpierw wyszło na jaw, że sędzia Piotr Michalski, jeden z trójki orzekających sędziów, zgłosił przełożonym, że tuż przed wydaniem wyroku próbowano go skorumpować. Przyszła do niego jego znajoma, adwokat Katarzyna K.-Z., proponując rzekomo „wszystkie pieniądze świata” za uniewinnienie wszystkich lub „tylko” pięciu głównych oskarżonych. Kobieta była czyjąś wysłanniczką? Skazano jedynie panią mecenas.

  Po kilkunastu dniach na jaw wyszedł kolejny skandal, który sprawę Elektromisu wywrócił „do góry nogami”. Obrońcy oskarżonych wyciągnęli asa z rękawa twierdząc, że skład sędziowski Sądu Rejonowego, który skazał ludzi Elektromisu, był... niewłaściwy. Bo w trakcie procesu dwóch z trzech sędziów awansowało do Sądu Okręgowego. Chcąc dalej orzekać w sprawie Elektromisu, toczącej się w Sądzie Rejonowym, powinni mieć „delegacje”. Ich przełożony powinien na kartce papieru napisać, że są delegowani do „rejonówki”. A skoro delegacji nie było, jak dowodzili obrońcy, sąd był źle obsadzony.

  Prawnicze przepychanki dotarły aż do Sądu Najwyższego. W podobnych sprawach, jak mówią nam prawnicy, Sąd Najwyższy wydawał różne orzeczenia. Ale w przypadku Elektromisu SN uznał, że obsada poznańskiego sądu była niewłaściwa. Tak orzekł trzyosobowy skład, w którym był m.in. poznański profesor Jacek Sobczak. W efekcie, 9 stycznia 2002 roku, poznański Sąd Okręgowy, stosując się do wskazań SN, nakazał powtórzyć proces Elektromisu.

  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Porządki po 26 latach pełnych korupcji

  lepik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Mam nadzieje ze Pis dobierze się wreszcie wszystkim szemranym osobom i pozbiera majątki oraz wyjaśni afery.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bójcie sie-Sady Media Skorumpowani politycy

  oko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Idzie Pis i zrobi trzęsienie ziemi aż wam w pięty pójdzie. ...cele będą pełne
  Do boju PIS!!!!
  Nareszcie...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warta

  Poznań Warta Skins (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  sracie w gacie po prawnicy !!!!!!!!!! Papap !!! A Ta Sprawa na Film kto to Zlecił???? Ciekawy Film by Byl!!!! PIS To Wyjśni !!! Na Wildzie Bez Zmiany Warta 1912 Czuwamy by po wskie śmiecie na wsi...rozwiń całość

  sracie w gacie po prawnicy !!!!!!!!!! Papap !!! A Ta Sprawa na Film kto to Zlecił???? Ciekawy Film by Byl!!!! PIS To Wyjśni !!! Na Wildzie Bez Zmiany Warta 1912 Czuwamy by po wskie śmiecie na wsi na dymbcu!!!!!!!!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziwne umorzenia

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Ziętara patrzy z góry na ten cyrk bezradności i korupcji ale PiS to wyjaśni.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziwna transakcja

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Szwindle związane z elektromisem nie powinny się przedawnić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To skandal

  Oskar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  W tym sądzie pracuje moja koleżanka urodziła ostatnio chore dziecko!
  Osoby odpowiedzialne powinny ponieść karę!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wierzchołek góry pieniędzy

  Q (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11

  Piękne czasy. Wielkie pieniadze . Słomiane inwestycje. Wszyscy zadowoleni. Sprzedający choc wiekowi mieszkają dzisiaj w pałacach a wam gawiedzi nic do tego :)))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy zwróciliście uwagę,

  motorniczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  że główne zastrzeżenia sędziów to brak miejsc parkingowych i wadliwa klimatyzacja. Oczywiście brak miejsc dla ich samochodów i klimatyzacja w ich gabinetach. O swoich klientach opowiadali jedynie...rozwiń całość

  że główne zastrzeżenia sędziów to brak miejsc parkingowych i wadliwa klimatyzacja. Oczywiście brak miejsc dla ich samochodów i klimatyzacja w ich gabinetach. O swoich klientach opowiadali jedynie anegdoty.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pan Krzysztof S..

  Zainteresowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Hm...właściciel Pałacu Wąsowo formalnie nie formalnie...w sprawie akcji ratowniczej na tym obiekcie także prowadzona jest rozprawa o odszkodowanie za nie udolność przy gaszeniu...sprawę prowadzi...rozwiń całość

  Hm...właściciel Pałacu Wąsowo formalnie nie formalnie...w sprawie akcji ratowniczej na tym obiekcie także prowadzona jest rozprawa o odszkodowanie za nie udolność przy gaszeniu...sprawę prowadzi sąd poznański...ciekawe kto wygra. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no no...

  t (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  W Poznaniu szturchnąć profesora S. to jest odwaga!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sądy w III RP są przedłużeniem stalinizmu

  posen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  jwwwwwwwwwww

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo