Sąd zdecyduje, czy Justyna Socha pójdzie do więzienia za zniesławienie lekarza

Marta Żbikowska
Sprawę o zniesławienie doktor Paweł Grzesiowski założył przewodniczącej Stowarzyszenia Stop Nop po tym, jak stwierdził, że petycja napisana przez działaczy Stop Nop narusza jego dobre imię. Na ławie oskarżonych zasiadła Justyna Socha, liderka stowarzyszenia, która w piątek, 4 stycznia, została przesłuchana.
Sprawę o zniesławienie doktor Paweł Grzesiowski założył przewodniczącej Stowarzyszenia Stop Nop po tym, jak stwierdził, że petycja napisana przez działaczy Stop Nop narusza jego dobre imię. Na ławie oskarżonych zasiadła Justyna Socha, liderka stowarzyszenia, która w piątek, 4 stycznia, została przesłuchana. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Sprawę o zniesławienie doktor Paweł Grzesiowski założył przewodniczącej Stowarzyszenia Stop Nop po tym, jak stwierdził, że petycja napisana przez działaczy Stop Nop narusza jego dobre imię. Na ławie oskarżonych zasiadła Justyna Socha, liderka stowarzyszenia, która w piątek, 4 stycznia, została przesłuchana.

Sprawa ciągnie się od 2016 roku. Wtedy to dr Paweł Grzesiowski złożył pozew przeciwko Justynie Sosze. Chodziło o petycję skierowaną do Premiera RP, w której Stowarzyszenie Stop Nop domaga się ujawnienia powiązań z firmami farmaceutycznymi osób decydujących o systemie szczepień w Polsce oraz odpowiedzialnych za refundację leków.

Czytaj też: Czy Justyna Socha za petycję trafi do więzienia?

W petycji padają nazwiska, wśród których wymieniony jest dr Paweł Grzesiowski, który był członkiem Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych przy Min. Zdrowia. Lekarz uznał, że samo podejrzewanie go o niejasne powiązania z firmami farmaceutycznymi, narusza jego dobra osobiste.

Czytaj też: Do Sejmu trafił projekt ustawy obywatelskiej znoszący obowiązek szczepień w Polsce

Wyrok w sprawie karnej ma zapaść jeszcze w styczniu. Oprócz sprawy karnej w Poznaniu, w Warszawie toczy się proces cywilny w tej samej sprawie, w której doktor Grzesiowski domaga się zadośćuczynienia od liderki Stowarzyszenia Stop Nop. Miałaby to być kwota 100 tys. złotych wpłacona na rzecz jednego ze szpitali.

POLECAMY:

Wideo

Komentarze 74

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JaK
Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości w sprawie Szymona oraz ogólnie PRAKTYKI szczepień (a nie idealistycznej teorii, którą zarówno każdy inteligentny człowiek, jak i każdy pozer intelektualny sam sobie dopowiada, nie dopuszczając myśli, iż jest ona w praktyce nieobecna, ba! - wiara w nią jest cynicznie wykorzystywana do celów całkiem przeciwnych, niż zdrowie populacji!), to mam takie pytanie.

Dlaczego szpital przy Niekłańskiej, dla WŁASNEGO DOBRA:

1. Nie zezwolił na niezależne konsultacje z lekarzami, którzy mieli jeszcze jakieś propozycje leczenia? Skoro lekarze ze szpitala mieli pewność co do braku jakichkolwiek możliwości pomocy dziecku, to czemu nie pozwolili tego potwierdzić lekarzowi z USA, który zgodził się przyjechać (za zebrane społecznie środki) do Polski? Przecież wówczas mieliby mocne argumenty!

2. Nie pozwolili na pobranie próbki krwi dziecka do potwierdzenia diagnozy o rzekomej mutacji genu, która spowodowała NOP - przecież dzięki takiemu potwierdzeniu mieliby asa w rękawie!

3. Nie pozwolili na transport dziecka do innej placówki - przecież mieliby kłopot z głowy - dziecko umarłoby w innej placówce i nikt by już nie mógł im nic zarzucić!

Sprawę argumentacji, że "transport zagraża życiu dziecka, więc zabijemy je na miejscu" można pozostawić bez komentarza.

4. Nie dopuścili do obecności rodziców podczas odłączenia dziecka od aparatury (co rodzice mieli obiecane) - przecież kto jak kto, ale rodzice najlepiej by uwiarygodnili fakt, że dziecko po odłączeniu od aparatury przestało oddychać i nikt nie majstrował przy "ułatwieniu mu zejścia".

Skoro szpital uporczywie i konsekwentnie działał wbrew własnemu oczywistemu biznesowi, to czym to można wytłumaczyć?

Odpowiedź jest oczywista dla każdego, kto prześledził choć część tego procesu: badań nad szczepionkami, okoliczności legislacji, praktyki wdrażania, odpowiedzialności za skutki uboczne, rejestracji NOP, prowadzenia statystyk skuteczności, a także zlecania badań, decydowania o ich przydatności a także systemu ich publikowania.
J
Jan
2019-01-07T01:36:31 01:00, Szymuś:

To czemu po szczepionce MMR są takie problemy??? Dzieci nagle cofają się w rozwoju, przestają mówić, problemy z chodzeniem i nie tylko? No słucham??? Włoscy badacze z National Council of Reserach też kłamią? No wysmarkaj coś na ten temat.

Moja córka od 17 lst mieszka we Wloszech i kalendarz szczepień jest ściśle przestrzegany. Wlosi bardzo tego przestrzegają.

w
wolnosc_slowa_2019
Wyrok ten oznacza ograniczenie zasady wolności słowa. Obywatele, organizacje mają prawo zadawać pytania dotyczące osób, które decydują, o systemie szczepień w Polsce, mają prawo pytać o możliwe konflikty interesów, źródła finansowania tworzonych fundacji, zwłaszcza że osoby te współtworzą system przymusowych szczepień, które wiążą się z powikłaniami, a za które dziś państwo polskie nie chce ponosić odpowiedzialności.

Petycja z pytaniami została wystosowana przez organizację społeczną, która zadaje pytania w imieniu obywateli — 24 tyś. obywateli poparło petycję — 120 tyś. osób poparło obywatelski projekt znoszący przymus i domagających się zmian systemu.
Dziś sąd uznał, iż osoby te nie mają prawa pytać i wiedzieć.

To złe orzeczenie również z tego powodu, że w Polsce w stosunku do lekarzy, którzy podejmują dyskusję i są sceptyczni w kwestii obowiązkowych szczepień, wszczynane są postępowana przed rzecznikiem odpowiedzialności dyscyplinarnej.
W tej sytuacji, kto jak nie organizacje społeczne, stowarzyszenia, **StopNop** ma zadawać pytania dotyczące bezpieczeństwa szczepień, możliwych konfliktów interesów, źródeł finansowania tworzonych fundacji?

Oskarżyciel jest osobą publiczna, rozpoznawaną medialnie, osobą która bierze aktywny głos w dyskusji w zakresie obowiązującego systemu szczepień, opowiada się za jego utrzymaniem.

W tej sytuacji prawomocne skazanie za wypowiedzi oceniające, pytania zawarte w petycji oznaczałoby ograniczenie prawa do wypowiedzi jednej ze stron w dyskusji. Powyższe byłoby sprzeczne również z orzecznictwem Europejskiego Trybubał Praw Czlowieka.

43797/98 - wyrok ETPC z dnia 06-04-2006
Dopuszczalne granice krytyki polityka, a wolność słowa

"Zgodnie z art. 10 ust. 2 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z dnia 4 listopada 1950 r. (Dz.U. z 1993 r., Nr 61, poz. 284) istnieje mała swoboda wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do politycznych wypowiedzi bądź **debaty nad zagadnieniami interesu publicznego**. Ponadto granice dopuszczalnej krytyki są szersze w odniesieniu do polityka niż do osoby prywatnej. Polityk, w odróżnieniu od osoby prywatnej, nieuchronnie i świadomie poddaje się dokładnej analizie swoich słów i czynów przez dziennikarzy oraz ogół społeczeństwa. Musi także konsekwentnie wykazywać większy stopień tolerancji wobec krytyki."

Wydanie orzeczenia skazującego oznacza odebranie ważnego prawa obywatelskiego - prawa do informacji.

Teraz sąd sporządzi pisemne uzasadnienie wyroku od którego stronom przysługuje prawo do wniesienia apelacji do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
V
Valdi
W wielu krajach Europy nie szczepi się dzieci w pierwszej sobie tylko w Polsce i Bułgarii. Rozumiem że mamy najmondrzejszych
P
Postronny
Jest masa prac naukowych, które potwierdzają bezpieczeństwo szczepionek. I jest chyba 5 innych prac, w tym 3 z nich naukowca, którego wygnano że świata nauki za oszustwa - nigdy nie udało się odtworzyć jego wyników, a przy okazji zauważono, że jego metody zawsze dadzą "substancja x powoduje autyzm i nowotwory", nawet jeśli będzie to woda lub owoce.
Ale gość jest teraz autorytetem antyszczepionkowców :(

Skoro ktoś chce nie szczepić dziecka, to ja bym dał taką możliwość, ale odbierając prawo dla dziecka z korzystania z opieki medycznej (poza zagrożeniem życia), czy żłobka, szkoły.
Wtedy może rodzice będą mądrzejsi i przestaną wierzyć w bzdury na forach internetowych (szczepionki=autyzm? Płaska ziemia?)... Najwięcej na tej antyszczepionkowej propagandzie zarabiają jej "autorytety"... Nabijacie im kabzę tylko...
p
postronny
Rozumiem, że piszący o aluminium i rtęci wiedzą, że mleko z piersi matki ma 30x więcej aluminium niż szczepionka, że plomby dentystyczne refundowane przez NFZ to amalgamaty rtęci. A i nie używają sztućców, garnków itp. bo 90% z dostępnych na rynku zawiera aluminium.
Zachęcam do lektury, czym różni się czysta rtęć od jej amalgamatów. A i ktoś nie widzi różnic i uważa, że jest to złe, to niech nic nie je i nie pije, bo tam też znajdzie mikroelementy. A jak pali, to jeszcze przyjmuje polon i kilka promieniotwórczych pierwiastków - tak natura nas zabija rtęcią, radonem, związkami siarki (np. w białku)... Ale o tym nikt nie mówi! :p
M
Matka
To tylko chwytliwy tytuł. Ma zastraszać . Czysta manipulacja masami. Trudno znaleźć tytuly w innym Tonie. Grzesiowski już raz przegral w Sądzie. Typowe zagrania zeby się wybielić bo zrobiło sie goraco i świadomi rodzice nie chcą dalej okaleczac swoich dzieci. Czy dla kogos jest tajemnicą kogo reprezentuje pan Grzesiowski ? W internecie mozna znaleźć wszystko, także informacje kto zleca mu pogasanki na wykladach dla mlodych lekarzy. A wy młodzi idealiści myślicie ze niesiecie kaganek oświaty. Też tak myslalam zanim moje dziecko( 10/10 Apgar) w szpitalu w 4 godz po urodzeniu i 20 min po otrzymaniu 2 strzałów dostało paraliżu i porażenia nerwow wzrokowych. Justyna podziwiam ! Trzymaj się dzielna kobieto. Dzięki Tobie świąt jest lepszym miejscem. Wszystkim bezdzietnym ignorantom polecam edukację- dogłębną oraz samodzielne myślenie. Mamy XXI wiek. W dobie informacji ignorancja to wybór.
P
PozPener
Paszcza nie skażona logiką :)
M
Mana
iota
M
Matka
A nie pomyślałeś głosie rozsądku dlaczego eliminuje się takich ludzi, oczernia publicznie, grozi im, zabiera się prawo do wykonywania zawodu, nie trzeba być człowiekiem wykształconym żeby się domyślać, prawda komuś nie na rękę, Polska to kraj zakłamany w każdej dziedzinie, a dla pieniędzy ludzie są w stanie zrobić wszystko, a wystarczy pomyśleć i słuchać swojego głosu rozsadku, straszne czasy nastały, z każdej strony kontrola i sklucanie ludzi przeciwko sobie
S
Szymuś
To czemu po szczepionce MMR są takie problemy??? Dzieci nagle cofają się w rozwoju, przestają mówić, problemy z chodzeniem i nie tylko? No słucham??? Włoscy badacze z National Council of Reserach też kłamią? No wysmarkaj coś na ten temat.
c
czytajcie uważnie
Co z tego, że byli szczepieni? To były inne preparaty i inne ilości. Zerowa świadomość społeczeństwa. Gdy czyjeś dziecko zachorowało po szczepieniu to wtedy nie wiązano tego wcale. To były czasy średniowiecza medycznego. Nie masz co porównywać.
c
czytajcie uważnie
Zapomniałem dodać, że leki które powodują śmierć są o wiele lepiej przebadane niż szczepionki, które w praktyce nie podlegają badaniom według standardów naukowych! Dla szczepionek stosuje się oddzielne zasady co z automatu wyklucza je z grona właściwie przebadanych medykamentów.
c
czytajcie uważnie
Mamy ufać bezwiednie lekarzom? Pytam, ponieważ wg oficjalnych statystyk uśmiercają rocznie 300 000 ludzi w UE i USA przy pomocy poprawnie przepisanych leków. Nie wiesz o tym? Poszukaj artykułu z Harvard University o tytule "New Prescription Drugs: A Major Health Risk With Few Offsetting Advantages"

To powinno być nagłośnione!
G
Gość
A to oficjalnym lekarzom można zaufać? Pytam, ponieważ wg oficjalnych statystyk uśmiercają rocznie 300 000 ludzi w UE i USA przy pomocy poprawnie przepisanych leków. Nie wiesz o tym? Poszukaj wyszukiwarką artykułu z Harvard University o tytule "New Prescription Drugs: A Major Health Risk With Few Offsetting Advantages"
Dodaj ogłoszenie