Samotnie mieszkający seniorzy w Poznaniu nadal czekają na szczepienia. Dlaczego ich nie dostali?

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Proces szczepienia seniorów w poznańskich DPS-ach przebiega sprawnie, choć wciąż jest w trakcie realizacji. Według danych z 12 marca, w poznańskich placówkach przebywa obecnie 602 seniorów, z czego 345 zostało już zaszczepionych.
Proces szczepienia seniorów w poznańskich DPS-ach przebiega sprawnie, choć wciąż jest w trakcie realizacji. Według danych z 12 marca, w poznańskich placówkach przebywa obecnie 602 seniorów, z czego 345 zostało już zaszczepionych. Grzegorz Dembiński
Trwają szczepienia seniorów. Proces przebiega sprawnie w przypadku mieszkańców poznańskich Domów Pomocy Społecznej, którzy w większości przyjęli już dwie dawki szczepionki. Inaczej wygląda sytuacja pozostałych seniorów w Poznaniu. Wielu z nich wciąż nie dostało pierwszej dawki.

11 stycznia 2021 r. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała o dużym zainteresowaniu szczepieniami przeciw COVID-19 wśród pensjonariuszy DPS-ów. Wówczas aż 70 proc. seniorów deklarowało chęć zaszczepienia. Urzędy wojewódzkie w porozumieniu z placówkami przygotowały listę seniorów chętnych do zaszczepienia. Szczepienia zostały uwzględnione w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień i rozpoczęły się 18 stycznia.

Zobacz też: Depresja po koronawirusie?

Szczepienia w DPS-ach

Proces szczepienia seniorów w poznańskich DPS-ach przebiega sprawnie, choć wciąż jest w trakcie realizacji. Według danych z 12 marca, w poznańskich placówkach przebywa obecnie 602 seniorów, z czego 345 zostało już zaszczepionych.

- W miejskich DPS-ach mieszka 386 osób, z czego 353 osoby były zainteresowane szczepieniem. Udało się zaszczepić 243 mieszkańców. Na szczepienie wciąż czeka 110 osób, w tym ok. 100 na pierwszą dawkę. W przypadku niepublicznych DPS-ów na 216 osób zainteresowanych szczepieniem było 153 pensjonariuszy. Zaszczepiono już 102 mieszkańców, a na szczepienie czeka kolejnych 51, w tym 45 na pierwszą dawkę

– wylicza Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Poznania.

Niektórzy seniorzy nie chcą lub nie mogą przyjąć szczepionki. W przypadku publicznych DPS-ów takich osób jest 33, zaś w niepublicznych placówkach – 63.

Sprawne przeprowadzenie szczepień umożliwiło ponowne otwarcie DPS-ów. Seniorzy od początku tego tygodnia mogą spotykać się z bliskimi. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców zaszczepionych dwiema dawkami. Niezaszczepieni seniorzy mogą być odwiedzani, ale tylko przez osoby, które przyjęły obie dawki szczepienia.

Samotni seniorzy czekają

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja pozostałych seniorów w Poznaniu. Wśród podopiecznych poznańskiego oddziału Stowarzyszenia mali bracia Ubogich zaszczepionych jest raptem kilkunastu na blisko stu seniorów.

- Proces szczepienia nadal trwa. Na tę chwilę robię weryfikację wśród naszych podopiecznych. Póki co więcej zaszczepionych jest mieszkańców DPS-ów, niż tych, którzy mieszkają samotnie. Wciąż wielu naszych seniorów jest niezapisanych. Nie mogą się dodzwonić pod wskazany numer. Próbują w przychodniach, lecz tam słyszą, że przychodnie nie prowadzą zapisów. Gdy już chcą się zapisać w odpowiednim miejscu, okazuje się, że brakuje wolnych miejsc i szczepionek

– opowiada Alicja Stronka, koordynatorka regionalna Stowarzyszenia w Poznaniu.

Pośród 50 podopiecznych Fundacji PETRA senior w Poznaniu, zaszczepionych zostało 24 seniorów (w tym 19 osób dwiema dawkami). – Obecnie wciąż czekamy na informację od kilku podopiecznych odnośnie szczepienia. Zdania wśród seniorów są podzielone. Jedni chcą się szczepić, inni niekoniecznie – mówi Anna Ziółkowska, prezes Fundacji.

Seniorzy nie zawsze mają możliwość, by zapisać się na szczepienia.

- Często nie pozwala stan zdrowia, który jest na tyle zły, że seniorzy nie mogą pozwolić sobie na dojazd i zaplanowanie szczepień. Mamy też poważnie schorowanych podopiecznych, którzy nie boją się koronawirusa. Szczególnie młodsi seniorzy przejawiają inicjatywę, by się zaszczepić. Starsi nie potrafią tego załatwić. Pomagają im wolontariusze. W wielu przypadkach jedyną motywacją do szczepienia jest możliwość rehabilitacji czy pobytu w sanatorium

– dodaje Stronka.

Od 10 marca na szczepienie przeciwko koronawirusowi mogą rejestrować się osoby urodzone po 1961 r. z chorobami, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. W ostatniej chwili do listy dopisano dwie kolejne grupy chorych. Zobacz, którzy chorzy wcześniej otrzymają szczepionkę ---->Szczepienie tych grup rozpocznie się 15 marca.

Te choroby umożliwiają szybsze otrzymanie szczepionki na COV...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie