Przypomnijmy, że po raz pierwszy pisaliśmy o inwestycji przy ul. Saperskiej 30 na początku marca. Już wtedy opóźnienie w oddaniu mieszkań ich nabywcom sięgały pół roku. Ostateczny termin zakończenia inwestycji, deweloper OKRE Development wyznaczył na początek maja. Ale i tego terminu nie uda się dotrzymać. Co więcej – w piątek OKRE zerwało umowę z generalnym wykonawcą – firmą Aldesa i przejęło plac budowy.
Czytaj więcej: Czekają na mieszkania przy Saperskiej 30 w Poznaniu. Opóźnienie sięga już kilku miesięcy. Deweloper tłumaczy to problemami z wykonawcą
– Powstałe opóźnienie prac miało swoje źródło między innymi w globalnych kłopotach, których grupa Aldesa doświadczyła pod koniec 2019 roku. Problemy grupy odbiły się na jej polskim oddziale i spowodowały poważne dodatkowe opóźnienie w harmonogramie budowy – tłumaczą nam przedstawiciele OKRE. Dodają, że mimo nadszarpniętego zaufania, postanowili kontynuować pracę z Aldesą i dofinansować budowę, bo myśleli, że to pozwoli ją jak najszybciej ukończyć.
Tak jednak nie było. Umowa została zerwana wobec niedostatecznego zaangażowania generalnego wykonawcy i postępującego opóźnienia.
– Deweloper uznał, że tylko takie rozwiązanie pozwoli odzyskać pełną kontrolę nad procesem budowy i skutecznie go zakończyć
– tłumaczy OKRE i przejmuje plac budowy.
W najbliższym czasie musi się odbyć inwentaryzacja placu budowy. Inwestycja ma być gotowa w 90 proc. Konieczna jest ocena jakości wykonanych prac, wybór podwykonawców oraz ustalenie nowego harmonogramu zakończenia inwestycji i wydawania mieszkań nabywcom. Te mają być gotowe w ciągu kolejnych kilku miesięcy. Klienci nadal będą więc musieli czekać. W marcu opowiadali nam oni o wielu niedogodnościach takiej sytuacji. Krytykowali dewelopera m.in. za wcześniejszy nieregularny kontakt i brak informacji o postępach na budowie, choć gołym okiem było widać, że prace nie idą tak jak powinny.
Dla tych, którzy zamierzają zamieszkać w kupionych lokalach, przesunięcia inwestycji powodują następne problemy - nie można określić, na kiedy zatrudnić firmy do wykończenia mieszkań, a niektórzy przyszli lokatorzy nadal muszą np. wynajmować tymczasowe lokale.
- Zaistniała sytuacja stanowi niestety znaczące utrudnienie dla nabywców mieszkań przy Saperskiej 30. W myśl umów zwartych z OKRE Development klientom przysługują odszkodowania za każdy dzień opóźnienia i będą one bezwzględnie honorowane
– zapewnia deweloper.
Sprawdź również: Poznań straci 300 milionów na pandemii koronawirusa, ale inwestycje są bezpieczne. Miejsca pracy urzędników też?
Co z remontem ronda Rataje?
Tymczasem Aldesa jest wykonawcą także przebudowy ronda Rataje w Poznaniu. To inwestycja o wartości około 150 mln zł, która ma być gotowa do końca przyszłego roku. W marcu rozpoczęła się jej pierwsza część, czyli prace na dworcu autobusowym Rataje, które mają być zakończone w czerwcu.
W ramach całej inwestycji rozbudowany i przebudowany ma zostać układ torowiska i dróg. Wzdłuż ulic: Krzywoustego, Jana Pawła II i Zamenhofa specjalnie wydzielone zostanie torowisko, po którym będą się mogły poruszać także autobusy. Dodatkowo rondo zostanie rozbudowane o dodatkowe pasy dla skręcających. Projekt zakłada także przebudowę i rozbudowę skrzyżowań w pobliżu ronda, a także w kilku miejscach budowę chodników i ścieżek rowerowych. A to tylko niektóre z zaplanowanych prac, bo remont będzie gruntowny. Jak do tej pory radzi sobie z nim Aldesa?
– Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem i nie ma zastrzeżeń co do ich jakości. Umowa podpisana z konsorcjum firm (liderem jest Aldesa), skonstruowana jest w taki sposób, że zabezpiecza interes zamawiającego i pracujących na budowie podwykonawców
– uspokaja Maja Chłopocka-Nowak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.
Kolejne punkty harmonogramu to już rozpoczęcie prac na ul. Jana Pawła II i pierwsza zmiana organizacji ruchu. Ma się to stać w czerwcu.
Sprawdź:
- W pierwszej kolejności na okres 2-3 tyg. wyłączony zostanie ruch tramwajowy w ul. Jana Pawła II. Pozostawione będą dwa pasy ruchu. Następnie (od lipca) dojdzie do zwężenia ul. Jana Pawła II na jezdni zachodniej do jednego pasa ruchu. Prace w torowisku i jezdni w ul. Zamenhofa i Bolesława Krzywoustego zaplanowane są w 2021 r. Remont ma się zakończyć w grudniu przyszłego roku – wylicza Chłopocka-Nowak.
Zobacz aktualne zdjęcia z ronda Rataje i Saperskiej 30:
Saperska 30: Na mieszkania będą czekać kolejne miesiące. Dew...
Sprawdź też:
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?