Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Satyra w krótkich majteczkach

Redakcja
Dziecko tłumaczy przyjaciółce "Pamiętaj poezja to zajęcie hipnotyzyczne!".
Dziecko tłumaczy przyjaciółce "Pamiętaj poezja to zajęcie hipnotyzyczne!". Beata Marcińczyk
O tym, że fantazja dziecięca nie zna granic, nie trzeba nikogo przekonywać. Maluchy potrafią celnie, dosadnie opowiadać i komentować ważne dla nich sprawy. Złote myśli dzieci spisała Beata Marcińczyk

Wiedzą o tym doskonale rodzice, dziadkowie i wszyscy ci, którzy opiekują się dziećmi. Takie "złote myśli" maluchów zapisują na przykład animatorki "Małpiego Gaju" - placu zabaw na poznańskim osiedlu Jana IIII Sobieskiego. Uzbierało się tego pół ściany! "Wszystkiego najlepszego w Dniu Prezentów!" to także motto z fiszki. Pomyślmy, ile razy nam dorosłym zdarzyło się stać przed kimś świętującym i szukać w myślach: jubilat to czy solenizant? A tak proszę - kwiaty i upominek z okazji Dnia Prezentów!

Ale ja lubię dziewczynki!

W "Małpim Gaju" zamówić można specjalny tort urodzinowy z różnymi wzorami, postaciami z bajek na wierzchu. Jeden z małych jubilatów ogląda katalog z tortami i głośno komentuje: "Hm, to chyba ci, którzy mieli tu urodziny!"

Siedmiolatek przygotowujący się do imprezy ma możliwość wybrania jednej z trzech tematycznych sal. Najbardziej spodobała mu się wodna, w której na ścianach są syreny. Animatorka tłumaczy: "Wiesz, ta wodna to jest bardziej dla dziewczynek". A chłopiec na to: "Ale ja lubię dziewczynki!"
Dzieci mają też niezwykłe pomysły, składając życzenia. Na mobilizujące do gromkiego okrzyku słowa animatorki: Czego życzymy Jasiowi? Jeden z jego przyjaciół wykrzyczał: Żeby wyleciał w kosmos! I wcale nie chodziło o pozbycie się kumpla raz na zawsze (jak być może myśleliby dorośli), ale o spełnienie marzeń.

W tym wieku dzieci mają, jak się okazuje, różne oczekiwania od losu. Ośmiolatka obściskując jubilatkę, życzy jej "A przede wszystkim gorących chłopaków!". Inny gość "wystrzelił" z zupełnie innej beczki: "Żebyś się nie pociła, jak stary cap!"

Miękka jak mama

Panie animatorki też mogą liczyć na komplementy. Jednemu z podopiecznych, pięciolatkowi, tak spodobały się zabawy, że nie omieszkał rzec: "Ja kocham kobiety, które mają piękne umysły!" Inny: "Chciałbym się do pani przytulić na stojąco!" A kolejny : "Pani jest taka miękka jak moja mama!"
Animatorka lekkiej pracy nie ma. Bywa, że problemy pojawiają się już na początku imprezy, gdy przykleja dzieciom karteczki - wizytówki: "Proszę pani, ale Maks pisze się przez krzyżyk!" - zwrócił uwagę ośmiolatek. Opiekunka rozpoczynając urodzinowe przyjęcie, chciała rozweselić nieco jubilata i skomplementowała jego krawat. Na to chłopiec: "Taaak, ale mam też rozwolnienie!".
Innym razem opiekunka prosi, by dzieci dobrały się w pary. Rezolutny pięciolatek zadał więc dość konkretne pytanie: "A ile osób może być w parze?". Dzieciom trzeba też dać jeść i pić. " Wie pani, ile ja piję? Co chwilę pół kilo!" - ostrzegł malec. Kiedy jedna z pań zaprosiła maluchy do stołu i zachęcała do ugaszenia pragnienia sokiem pomarańczowym usłyszała: "Ja nie mogę, po pomarańczowym mam sraczkę!".

Nie chcemy mieć dzieci!

Dzieci, jak się okazuje, lubią chwalić się swoimi osiągnięciami i porażkami związanymi z czynnościami fizjologicznymi. "Proszę pani, idę siusiu. A wie pani, że ja już robię jak chłopiec? Na stojąco?" W us-tach czterolatka zabrzmiało to co najmniej jak ogromny, życiowy sukces. Dziewczynka po powrocie z toalety próbowała się usprawiedliwić: "Przepraszam, że tak długo byłam w łazience, ale miałam gorzką kupę". Prawdopodobnie również chodziło o rozwolnienie.

Czasem bywa, że do słownych zabaw dołączają rodzice. Mama zapytała córeczkę, dlaczego wyrzuciła lalkę z domku. A ta: "Bo my nie chcemy mieć dzieci!". Innym razem mama zapytała chłopca z troską: Jesteś zmęczony? I usłyszała: "Nie, ale ledwo stoję, więc biegam".

Małe geniusze

Bywa też, że dzieci lubią popisywać się znajomością bardzo trudnych słów. Jedna z dziewczynek ogłosiła, że jest koloratką, a chodziło o jubilatkę. Inna tłumaczyła przyjaciółce: "Pamiętaj, że poezja to zajęcie hipnotyzyczne!". Jeszcze inna, niecierpliwie pytała animatorkę: "Kiedy będziemy robić z kwasu solnego?" Takiej zabawy, przynajmniej w tym wieku, jeszcze nie ma, ale jest za to lepienie z masy solnej.

Jak widać dzieci nas uczą i bawią. Mają "zmęczone koszulki" (pogniecione i mokre od potu), mylą "sieciówkę" z wejściówką, walą kumpla w bębenek (brzuch), bywają "napalone" na paluszki (czyli mają po prostu ochotę je zjeść).

"Złotych myśli", czy jak niektórzy chcą "satyry w krótkich majteczkach", dostarczają nam co dzień. Warto to wszystko spisywać, opatrując datą i okolicznościami zdarzenia. Najlepiej w jakimś specjalnym notesiku. A potem wręczyć smykowi na "osiemnastkę". Niech wie, że od dziecka był geniuszem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski