Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schron, kościoły, największy głaz, pałac i zagroda żubrów

Elżbieta Bielewicz
Dziś proponujemy wycieczkę prowadzącą z Kalisza przez gminę Gołuchów. Po drodze można zobaczyć wiele ciekawych miejsc historycznych, zabytków sakralnych.

Trasa wynosi niewiele ponad 30 km. Wyruszamy z Kalisza ścieżką rowerową w kierunku Kościelnej Wsi. Jej dawna nazwa brzmiała: Kościół. W wieku XII powstał tu klasztor, który miał założyć ok. 1124 r. Piotr Włast. Pozostałością klasztoru z II poł. XII w. jest kościół parafialny św. Wawrzyńca przebudowany w XVII i XVIII w. Obecnie obok świątyni znajduje się plebania z końca XIX w., a dalej dwór z ok. 1920 r. Także w Kościelnej Wsi, ale wracając z naszej wycieczki warto zajrzeć do izby muzealnej powstającej w schronie bojowym nr 4 w Linii Przedmoście Kalisz. Tworzy ją Fundacja Walkiria. Z czasem powstanie tam stała ekspozycja nawiązująca do 1939 roku. Znajdą się tam repliki stołów pod CKM, repliki CKM, archiwalia - rysunki techniczne, zdjęcia. To największy schron w całej Linii Przedmościa Kalisz.

Z Kościelnej Wsi jedziemy do Jedlca. Ta niewielka wieś występuje w dokumentach co najmniej od 1309 roku. Kościół, któremu patronuje św. Florian, znajduje się w jej wschodniej części. Nowym nabytkiem są relikwie św. Floriana umieszczone w niewielkim relikwiarzyku wykonanym z brązu.

W jedleckim lesie choć właściwie już w gołuchowskim (zmiana administracyjna z 1970 roku) znajduje się także ogromny głaz narzutowy - największy w Wielkopolsce. Można do niego tylko dojść szlakiem pieszym lub dojechać rowerem. Kamień ma długość 8,5 m, szerokość 6,5 m, wysokość nad ziemią 3,5 m, a obwód 22 m.

Z Jedlca jedziemy do Gołuchowa, którego główną atrakcją jest zamek. Początki budowli sięgają prawdopodobnie roku 1560, kiedy to Rafał IV Leszczyński wzniósł w Gołuchowie murowany dwór obronny. W latach 1600-28 rodzinną siedzibę przebudował Wacław Leszczyński. W 1695 Leszczyńscy sprzedali majątek gołuchowski rodzinie Słuszków. Potem miejsce to zmieniało wielokrotnie właścicieli i popadało w ruinę. W 1853 roku zamek kupił właściciel Kórnika Tytus Działyński dla swego syna Jana. Cztery lata później Jan poślubił Elżbietę Czartoryską, zwaną w rodzinie Izabellą - córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Izabella w latach 1875-1885 przeprowadziła gruntowną odbudowę obiektu połączoną z remontem. Zamek, nie tracąc nic ze swych oryginalnych, renesansowych cech, nabrał charakteru romantycznego. Okala go piękny 162-hektarowy park.

W Gołuchowie na 22 ha znajduje się także Pokazowa Zagroda Zwierząt założona w 1977 roku. Oprócz żubrów można oglądać również daniele, dziki oraz koniki polskie. W lesie gołuchowskim znajdują się mogiły ofiar z okresu II wojny światowej oraz pomnik ku ich czci odsłonięty w 1964 roku.

Wyjeżdżając z Gołuchowa kierujemy się na Kucharki, o których wzmiankowano już w 1288 roku. Dawniej wieś nazywana była Kucharami Rycerskimi. W Kucharkach warto zobaczyć drewniany kościół pw. Trójcy Świętej, który został zbudowany w 1754 roku z fundacji ówczesnego właściciela wsi, stolnika sochaczewskiego Walentego Trąpczyńskiego. Zobaczymy tam cenną polichromię z wizerunkami czterech ewangelistów.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski