Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schron przy Babimojskiej: Studenci Politechniki Poznańskiej inwentaryzują i projektują [ZDJĘCIA]

Zbyszek Snusz
Zbyszek Snusz
Schron przy Babimojskiej: Studenci Politechniki Poznańskiej inwentaryzują i projektują
Schron przy Babimojskiej: Studenci Politechniki Poznańskiej inwentaryzują i projektują Radek Pać
We wtorek na terenie schronu przy ul. Babimojskiej, którym opiekuje się grupa Poznańczycy, odbyła się wizja lokalna studentów Politechniki Poznańskiej. Studenci architektury rozpoczęli właśnie inwentaryzację obiektu i projektowanie terenu wokół niego.

Współpraca grupy Poznańczycy z Politechniką Poznańską rozpoczęła się z początkiem marca. - Dla studentów jest to niewątpliwie duża okazja i możliwość pracy nad projektem z rzeczywistym klientem, który przedstawił konkretne wymagania i program. Jest to dla nich wyzwanie, ale i wprawa do przyszłej pracy w zawodzie - wyjaśnia Adam Siniecki, asystent w Instytucie Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. - To także możliwość zwrócenia uwagi na zabytki architektury militarnej oraz problem ochrony dziedzictwa kulturowego Wielkopolski.

W semestrze letnim na terenie schronu przy ul. Babimojskiej pracować będą studenci pierwszego roku I stopnia, którzy zaprojektują teren wraz z pawilonem informacyjnym, a także studenci pierwszego roku II stopnia, którzy wykonają inwentaryzację architektoniczną obiektu.

- Cieszy nas, że dzięki udostępnieniu obiektu dla studentów, ci będą mogli zdobyć kolejne doświadczenie - tłumaczy Michał Budnik z grupy Poznańczycy. - Dzięki ich pracy zyskamy też m.in. kompleksową inwentaryzację schronu oraz dużą atrakcję na tegoroczne Dni Twierdzy Poznań. Najciekawsze prace, które powstaną w tym semestrze, zostaną bowiem pokazane w czerwcu na wystawie przy ul. Babimojskiej.

Członkowie grupy Poznańczycy byli już ze studentami przy ul. Wrzesińskiej, gdzie znajduje się podobny schron - tyle że w pierwotnej wersji z początku XX wieku. - Nasz obiekt został mocno przebudowany po II wojnie światowej i przerobiony na schron Terenowej Obrony Przeciwlotniczej. Zrozumienie oryginalnej konstrukcji budowli ma im ułatwić przeprowadzenie inwentaryzacji - mówi Michał Budnik.

ZOBACZ: Nietypowa wycieczka studentów Politechniki Poznańskiej [ZDJĘCIA]

Na przełomie kwietnia i maja studenci skonsultują swoje działania z opiekunami schronu. Członkowie grupy Poznańczyków ocenią pierwsze wersje ich prac.

Studenci nie ukrywają, że zaprojektowanie terenu przy ul. Babimojskiej to dla nich duże wyzwanie. - Trzeba stworzyć nie tylko przestrzeń dostępną dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Przez wiele lat teren ten był zaniedbany, a teraz grupa Poznańczycy walczy o stworzenie jego łagodnego wizerunku. Mam nadzieję, że będziemy w stanie w tym pomóc - nie ukrywa Katarzyna Jędrasiewicz, jedna ze studentek.

POLECAMY: Grupa Poznańczycy na Facebooku - KLIKNIJ!

- To co mnie bardzo cieszy, dzięki współpracy Poznańczyków z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej, zyskaliśmy nowe, bardzo atrakcyjne miejsce na wystawy najlepszych prac studenckich. Pani profesor Ewa Pruszewicz-Sipińska, dyrektor Instytutu Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa WAPP oraz władze wydziału liczą na dalszą udaną i owocną współpracę - kończy Adam Siniecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski