Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściągnij apkę, ratuj życie! Dom nie zawsze bezpieczny [PORADNIK DLA RODZICÓW]

RED
freeimages.com
W czterech ścianach najwięcej pułapek czyha na dzieci, ciekawe świata, a nieświadome zagrożeń.

Rodzice powinni mieć świadomość, na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażone dzieci w domu, bo to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Po pierwsze - profilaktyka, pod drugie - analiza otoczenia (domu) z perspektywy dziecka. Domowe zagrożenia możemy podzielić na kilka grup.

Oparzenia

Pamiętajmy o zasadach pierwszej pomocy! Przy oparzeniu najważniejsze jest kilkuminutowe chłodzenie miejsca poparzonego. W przypadku głębszych oparzeń lub kiedy oparzenie dotyczy tzw. obszarów wstrząsorodnych - skontaktuj się z lekarzem.

Oparzenia termiczne i porażenia prądem elektrycznym. Jak chronić dziecko przed takimi urazami? Przede wszystkim przewidywać konsekwencje naszych działań.

  • Nie stawiajmy szklanki z wrzątkiem na stole przykrytym obrusem czy serwetą, bo dziecko może za nią pociągnąć.
  • Nie gotujemy zupy na palnikach przy brzegu kuchni, lecz przy ścianie, by maluch nie mógł trącić garnka.
  • Nie zostawiajmy zapalniczek, zapałek czy płonących świec w zasięgu dziecka.
  • Zanim włożymy dziecko do wanny, sprawdźmy temperaturę wody.
  • By nie dopuścić do porażenia prądem, stosujmy specjalne zaślepki do gniazdek elektrycznych.

Urazy

Sprzyja im łatwy dostęp do ostrych przedmiotów (noże, nożyczki, narzędzia do majsterkowania, narzędzia elektryczne, miksery itp.). Urazy mechaniczne to również przytrzaśnięcie palców, upadki ze schodów (zwłaszcza śliskich) czy potknięcia na dywanach i wykładzinach. Zdarzają się również upadki z wysokości, wypadnięcia z okien czy balkonów. Jak zapobiegać takim urazom?

  • Uniemożliwić dostęp do ostrych przedmiotów, stosując zabezpieczenia szuflad i drzwi (także zapobiegające ich zatrzaskiwaniu się).
  • Zabezpieczyć wejście na schody za pomocą barierek, wykleić stopnie materiałem antypoślizgowym.
  • Pod oknem nie stawiać wersalek, kanap, stołeczków, po których dziecko mogłoby się wspiąć na parapet. Unieruchomić dywaniki taśmą samoprzylepną.Drzwi i szuflady zabezpieczyć blokadami uniemożliwiającymi przytrzaśnięcie palców.

Zatrucia

Najczęstsze sytuacje to zatrucie lekami (kolorowe tabletki dla dzieci wyglądają jak cukierki), przypadkowe spożycie środków chemii gospodarczej - szczególnie niebezpieczne, gdy chodzi o substancje żrące - środki do udrażniania rur, usuwania kamienia etc.). Trzeci scenariusz, szczególnie w przypadku najmniejszych dzieci prawdopodobny, to zjedzenie liścia czy owoców roślin (dzieje się tak, kiedy na przykład wózek pozostawimy w cieniu pod krzewem z rośliną w zasięgu ręki dziecka).

Trzeba pamiętać, że nie ma substancji, która w odpowiednio dużej dawce nie byłaby dla człowieka trująca.

Przy zatruciach najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli jednak do zatrucia dojdzie, kluczowy jest czas udzielenia pomocy medycznej (z każdą minutą wzrasta ilość wchłoniętej przez organizm toksyny). O ile w przypadku zatrucia chemią lub lekami konieczne jest wezwanie karetki lub przewiezienie dziecka do szpitala, o tyle w przypadku na przykład zjedzenia przez dziecko części rośliny często wystarczy kontakt z infolinią toksykologiczną (numery w aplikacji).

Źródło LUX MED, opracowanie PPG.

ZDANIEM EKSPERTA

Dorosły odpowiada za bezpieczeństwo dziecka

Dzieci są bardzo pomysłowe, dlatego dla ich bezpieczeństwa to my, dorośli musimy wykazać się większą od nich kreatywnością. Większość działań prewencyjnych powinna być podejmowana przez osoby najbardziej zainteresowane profilaktyką, czyli przez rodziców małych dzieci. Te działania są rozmaite, ale wcale nie trzeba wielkiego wysiłku (konieczna jest jednak wyobraźnia), by skutecznie zabezpieczyć nasze dzieci przed rozmaitymi domowymi "wynalazkami". Żaden wypadek domowy małego dziecka nie dochodzi do skutku z winy dziecka. Wina leży zawsze po stronie dorosłych, którzy nie wykazali się wyobraźnią i zdolnością przewidywania następstw.

Maciej Pająk, ratownik medyczny, instruktor Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED

Dowiedz się, jak chronić malucha przed poparzeniem i przegrzaniem

Z punktu widzenia pierwszej pomocy podział oparzeń na stopnie (I-III) nie ma większego znaczenia - większe znaczenie ma miejsce oparzenia i jego wielkość. O ile w warunkach domowych możemy sobie poradzić z mniejszymi, powierzchniowymi oparzeniami (zaczerwienienie, pęcherze), o tyle kontaktu z lekarzem wymagają zawsze:

  • Oparzenia chemiczne - niektóre substancje mogą dostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę i doprowadzić do zatrucia.
  • Oparzenia okrężne, obejmujące cały obwód, na przykład szyi, kończyn, palców.
  • Oparzenia tzw. obszarów wstrząsorodnych: twarzy i krocza (poprzez bogate unerwienie skóry w tych rejonach reakcja na ból może doprowadzić do utraty przytomności).
  • Oparzenia obejmujące powyżej 10 proc. powierzchni ciała (powyżej 15 proc. u dorosłych). Np. u dzieci cała głowa to 20 proc. (dorośli - 9 proc.). Najlepiej przyjąć, że powierzchnia dłoni odpowiada mniej więcej 1 proc. powierzchni ciała.

Postępowanie

  • Usunięcie (przerwanie) działania czynnika wywołującego oparzenie.
  • Obfite chłodzenie oparzonego miejsca wodą, na przykład według reguły 3x15, czyli...:

1. Chłodzimy przez 15 minut.
2. Chłodzimy przez polewanie wodą o temp. ok. 15 stopni C (woda z kranu).
3. Polewamy z wysokości około 15 cm.
Jeśli od oparzenia upłynęło ponad 30 minut, chłodzenie nie wpłynie prawdopodobnie na głębokość oparzeń.

Ważne

  • Nie wolno przekłuwać pęcherzy oparzeniowych (zwiększamy ryzyko zakażenia rany).
  • Nie wolno smarować rany, na przykład tłuszczem czy alkoholem - te domowe sposoby mogą prowadzić do poważniejszych obrażeń lub zatruć.
  • Nie wolno przesadzić z chłodzeniem poprzez kąpiel oparzonego dziecka w zimnej wodzie - wychłodzenie całego organizmu jest groźniejsze niż oparzenie!

Dziecko a upał

  • Skóra niemowląt i małych dzieci jest jeszcze bardzo cienka, a tym samym znacznie bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Zawsze przed wyjściem na spacer smarujemy je kremem z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym, (co najmniej 20) powtarzamy smarowanie co 1-2 godziny.
  • Maluchy do 6.miesiąca życia powinny przebywać w cieniu.
  • Bardzo ważna jest ochrona głowy (bawełniana czapeczka z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem).
  • W czasie upałów lepiej wozić dziecko w wózku niż nosić w nosidełku, bo maleństwo przytulane znacznie bardziej się nagrzewa. Do wózka przymocujmy parasolkę.
  • Jeżeli my odczuwamy gorąco, nie ubierajmy dziecka wielowarstwowo w kaftaniki i śpioszki. Wystarczy mu bawełniana koszulka.
  • Latem najlepsza pora na spacery to ranek (do godz. 10) i popołudnie (po godz. 17).

Źródło LUX MED, opracowanie PPG.

ŚCIĄGNIJ APKĘ już teraz!

Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy ORANGE i LUX MED

Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych , porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny sms o treści POMOC na numer 80888.

Ściągnij aplikację na iOS

Ściągnij aplikacje na Android

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski