Segregacja 2020. Warszawa: Śmieci wysypują się z kontenerów. Wysokie opłaty, nowe zasady, stare problemy. Powstaną "sąsiedzkie patrole"?

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód

Wideo

Zobacz galerię (11 zdjęć)
Śmieciowe kontrole, meble zalegające w kontenerach i przepełnione pojemniki - tak wygląda od nowego roku segregacja odpadów. W najbliższych miesiącach może być jeszcze gorzej. W wielu miejscach już pierwsze dni 2020 roku pokazały, że z odbiorami śmieci w Warszawie jest kłopot.

Jedni ukrywają swoje odpadki, inni wrzucają wszystko do kontenera na odpady zmieszane, jeszcze inni ustawiają worki przy przepełnionych altanach. Od nowego roku obowiązywać zaczynają powoli coraz ostrzejsze sankcje za niesegregowanie odpadów. Mimo tego niewywiezione śmieci wciąż zalegają pod domami, blokami i na osiedlach. Winni tej sytuacji są wszyscy… czyli nikt.

10 kroków do „less waste” w Twojej kuchni. W jaki sposób got...

Przerzucanie się odpowiedzialnością

Rząd obarcza winą samorządy, które dostały wolną rękę w kwestii przepisów odnośnie segregacji. Warszawski ratusz wini rząd, który zbyt szybko wprowadził trudne do przestrzegania przepisy, nie dając miastom czasu na dostosowanie się. Mieszkańcy zaś winią samorządy, za brak koszy, przepełnione kontenery i długie oczekiwanie na odbiór.

CZYTAJ TEŻ | Śmieci Warszawa: "Będzie drożej, ale nie dla firm. One mają Eldorado"

Samorząd twierdzi, że to wina firm przewozowych, a firmy przewozowe, że mieszkańców, którzy nie umieją sortować śmieci. A to wszystko w nerwowej atmosferze oczekiwania na kolejne zmiany. Z początkiem 2020 roku wzrosły stawki za wywóz śmieci. Na tym jednak nie koniec.

Śmieciowa kontrola sprawdzi, co masz w worku

- Niestety nie wystarczy samemu sortować. Trzeba jeszcze wystawiać "patrole sąsiedzkie" żeby pilnować przy śmietniku czy inni też sortują. Ja sortuje. Mam w mieszkaniu 5 pojemników. Robię co, mogę. Nie zgadzam się tylko na odpowiedzialność zbiorową - mówi pan Jacek z Bielan. Wspomniane przez niego patrole sąsiedzkie nie są rozwiązaniem całkowicie abstrakcyjnym. Już dziś mieszkańcy najbardziej zaśmieconych osiedli Warszawy rozsyłają między sobą wiadomość o tym, że w jeden ze spółdzielni mieszkaniowych w Białej Podlaskiej oddelegowano już pracownika, który w wyznaczonych godzinach kontroluje zawartość worków na śmieci mieszkańców.

Śmietnik otwarty przez 2 godz. dziennie i kontrola segregacji odpadów?

Źródło:
TVN 24

Dla spółdzielni wydaje się to jedynym sensownym rozwiązaniem - Ludzie kupili mnóstwo kontenerów, zagracili sobie kuchnie, każdy odpad do innego woreczka, i wygląda na to, że wszystko to na darmo. Już nie wspominając, jak wygląda wywóz śmieci (a raczej jego brak) na Ochocie czy na Mokotowie. Największą korzyść z tego całego zamieszania mają tylko szczury, muchy i robactwo - mówi pani Monika z Mokotowa.

Segregujesz śmieci? Upewnij się, że nie popełniasz tych błędów!

Odpowiedzialność zbiorowa

Ustalenie sprawców haniebnego zmieszania ze sobą różnych frakcji śmieci może okazać się już wkrótce niezwykle ważne, bowiem, wraz z podwyżką stawek za wywóz odpadów, kary za niesegregowanie stają się nie tylko dotkliwym, ale bardzo realnym problemem. Już dziś, firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci mogą odmówić opróżnienia naszych kontenerów, gdy znajdują się w nich niewłaściwe odpady. Oznacza to, np. papier w pojemniku na plastik, resztki jedzenia zmieszane ze szkłem itp. W takim przypadku na całą wspólnotę mieszkaniową zostać może nałożona kara. Niezależnie od tego, ile osób faktycznie odpowiedzialnych jest za nieprawidłową segregację.

- Ja mam jeden kosz, nie zamierzam bawić się w sortowanie. Z góry zakładam karną stawkę. Wprowadzono nam metody znane z systemów totalitarnych - twierdzi pan Emil z Bielan.

Przypomnijmy, że od nowego roku stawki za odbiór śmieci w Warszawie wynoszą 65 złotych w przypadku mieszkań i 94 złotych za wywóz śmieci z domów jednorodzinnych. Więcej zapłacą jednak ci, którzy będą uchylać się od obowiązku segregacji. Wtedy opłata wzrośnie dwukrotnie. W porównaniu z poprzednimi latami, to podwyżki sięgające kilkuset procent.

ZOBACZ TEŻ | Jak prawidłowo segregować śmieci?

Źródło:
TVN 24

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Materiał oryginalny: Segregacja 2020. Warszawa: Śmieci wysypują się z kontenerów. Wysokie opłaty, nowe zasady, stare problemy. Powstaną "sąsiedzkie patrole"? - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jakby zamiast PiSu rządziło młodsze pokolenie to pewnie problem rozwiązałby się sam jak na zachodzie. W Holandii segreguje się na 3pojemniki, papier, szkło i reszta, a obok ciuchy dla biednych.

U nas pobrali kasę z Uni na nowe sortownie i wysypiska a potem zaczęli myśleć jak ma to działać. Śmiecie wysypują się tonami z kontenerów, bezdomni buszują w workach rozwalając je na boki a rząd obciąża nas. Kretyni m, a wystarczy zabudować kontenery w ziemi i dostosować sortownie do potrzeb a nie odwrotnie.

Polskie dziadostwo w prl-owskim wykonaniu.

A
Antoni
9 stycznia, 14:15, Gość:

Należy jeden pokój w mieszkaniu przeznaczyć na sortownię, dzięki czemu opłata wyniesie jedynie 130 PLN. Czy my żyjemy w wariatkowie? Niedługo będziemy pracować na opłaty i podatki, na jedzenie już nie wystarczy. Odpowiedzialność zbiorowa ma na celu jedynie skłócić ludzi między sobą, odwrócić uwagę od osób, które faktycznie odpowiadają za taki stan rzeczy.

Trzeba wyjść na ulicę i zaprotestować, nie można zaciskać zębów i płacić!

15 stycznia, 23:05, Gość:

Dokładnie, trzeba wyjść na ulice bo inaczej ulica nas zagniecie wysypiskiem

Nie wierzę, że ktoś ma w domu 5 pojemników na śmieci? Dlaczego? Bo nie wierzę, że jest mu potrzebny np. SPECJALNY pojemnik na gazety i inne papiery. Po co pojemnik? Lub na szkło? Pojemnik? Po co? Po drugie. Selekcja nic nie da bo nie ona jest problemem w Polsce. Posegregowanych odpadów nikt nie chce kupować do dalszego przerobu bo albo się nie opłaca albo nie ma linii przerobowych ( plastyk), a Chiny już nie kupuja. Wobec czego POSEGREGOWANE już odpady jako zmieszane idą albo do spalarni gdzie rośnie cena ich odbioru, albo na składowiska gdzie minister znów podniósł cenę jednej tony tam składanej. I ktoś te podwyżki musi ponieść. Kto? OBYWATEL, bo na niego przerzucono nieudolność rządzących w prowadzeniu gospodarki odpadami. Ile i kiedy wybudowano spalarni? Jest ich mniej niż 1/4 potrzebnych. A składowiska? Już nie ma miejsca gdzie je wyznaczać. A z zagranicy jeszcze się opłaca sprowadzać więc się sprowadza. Oto polska gospodarka odpadami, a aby to ukryć podnosi się cenę pod pretekstem braku selekcji. NIEPRAWDA. Selekcja niczego nie zmieni. Na całym świecie rządzą mafie śmieciowe, a w Polsce? Kto ma tym się zająć?

G
Gość
9 stycznia, 14:15, Gość:

Należy jeden pokój w mieszkaniu przeznaczyć na sortownię, dzięki czemu opłata wyniesie jedynie 130 PLN. Czy my żyjemy w wariatkowie? Niedługo będziemy pracować na opłaty i podatki, na jedzenie już nie wystarczy. Odpowiedzialność zbiorowa ma na celu jedynie skłócić ludzi między sobą, odwrócić uwagę od osób, które faktycznie odpowiadają za taki stan rzeczy.

Trzeba wyjść na ulicę i zaprotestować, nie można zaciskać zębów i płacić!

Dokładnie, trzeba wyjść na ulice bo inaczej ulica nas zagniecie wysypiskiem

G
Gość

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

G
Gość

Dlaczego pomija się skrzętnie następujący fakt: w domach musimy zainstalować 5-kontenerowy system segregacji odpadów, zajmujący wymierną powierzchnię użytkową nieruchomości. Do tego wzrost opłat o 300%. Czy jest jakiś rzecznik praw własności prywatnej w tym kraju?

G
Gość

Orwellu-geniuszu zabrakło ci wyobraźni. W XXI wieku w pełni zautomatyzowana sortownia śmieci, czyli szybki główny przenośnik taśmowy z dostawionymi poprzecznie przenośnikami, na które manipulatory spychają/przenoszą rozpoznane przez kamery konkretne rodzaje śmieci, to współcześnie techniczny banał. Działające systemy nadzoru i inwigilacji w tłumie przechodniów w ułamku sekundy w wielomilionowych bazach danych identyfikują każdego przechodnia . W ok. milionie różnych rodzajów śmieci przemieszczających się na taśmie komputerowy system rozpoznawania obrazu z SI (elementami sztucznej inteligencji) jest w stanie w ułamku sekundy zidentyfikować każdy śmieć i skierować go do właściwego pojemnika. A tymczasem "totalitarna ekoterrorystyczna pobożno-życzeniowa paranoja sortownicza" wszystkim bez wyjątku, tresurą funduje awans cywilizacyjny i pewnie wkrótce powoła przymusowe dla każdego uczelnie wyższe nobilitujące tytułem "dyplomowanego sortowacza śmieci", ale dopiero po dostarczeniu zaplanowanej liczby donosów. Oczywiście z jak zwykle faszyzującym skutkiem , tym razem neo-euro-komunistycznym.

K
Kawusia

Azja nie Europa! Bantustan! Śmieci nie segregujecie, po psie kał pozbierać to wielki wstyd...parkowanie na trawnikach, palenie śmieci w piecach, rzucanie śmieci gdzie popadnie. Wy jesteście zakała cywilizowanego świata! EU powinna was jako kraj zlikwidować, was rozpędzić na trzy wiatry! Jaki wstyd!

G
Gość

Należy jeden pokój w mieszkaniu przeznaczyć na sortownię, dzięki czemu opłata wyniesie jedynie 130 PLN. Czy my żyjemy w wariatkowie? Niedługo będziemy pracować na opłaty i podatki, na jedzenie już nie wystarczy. Odpowiedzialność zbiorowa ma na celu jedynie skłócić ludzi między sobą, odwrócić uwagę od osób, które faktycznie odpowiadają za taki stan rzeczy.

Trzeba wyjść na ulicę i zaprotestować, nie można zaciskać zębów i płacić!

E
Emeryt

I Polak będzie szpiclował Polaka i donosił.Jakież to pisowskie skłócić naród.Nawet za głębokiej komuny nie było takich podziałów.Teraz tylko lepszy i gorszy sort.

A
Andżelika

Yyy dla mnie najlepszą karą by było kupić kolorowe małe wiaderka, i normalnie uczyć się segregacji. To powinien być obowiązek dla każdego

G
Gość
8 stycznia, 15:31, Gość:

zwyczajnie - pogonić całe to towarzystwo razem ze śmieciowymi cwaniakami. jak się nie podoba to do innej roboty. naród jest podmiotem a nie różnej maści bandziory którzy grabią suwerena budują sobie zamki a suweren ma za nich wykonywać ich robotę. rząd Polski to wynajęci przez naród zafajdani fachowcy i mają pracować na naród nie na bandytów. jak by suweren zamiast nadstawiać d... do rżnięcia powsadzał do pierdla tych błękitnokrwistych cwaniaków inaczej Polska by wyglądała.

8 stycznia, 16:08, ja wami gardze:

Proszę cię...żeby Polska wyglądała, to trzebaby się autochonów pozbyć.

To WY jesteście rakiem, który toczy ten kraj...od 1000 lat...

to ja cię proszę. od 1000 lat to żuczek pospolicie zwany gów nojadem toczy swoją kulkę a poza tym jak by nie było tego suwerena to by Polski nie było i orłów i sokołów i ciebie

j
ja wami gardze
8 stycznia, 15:31, Gość:

zwyczajnie - pogonić całe to towarzystwo razem ze śmieciowymi cwaniakami. jak się nie podoba to do innej roboty. naród jest podmiotem a nie różnej maści bandziory którzy grabią suwerena budują sobie zamki a suweren ma za nich wykonywać ich robotę. rząd Polski to wynajęci przez naród zafajdani fachowcy i mają pracować na naród nie na bandytów. jak by suweren zamiast nadstawiać d... do rżnięcia powsadzał do pierdla tych błękitnokrwistych cwaniaków inaczej Polska by wyglądała.

Proszę cię...żeby Polska wyglądała, to trzebaby się autochonów pozbyć.

To WY jesteście rakiem, który toczy ten kraj...od 1000 lat...

I
I tyle!

Kolejna odsłona ekologicznego szaleństwa. A w tle bardzo gruba forsa!

G
Gość

zwyczajnie - pogonić całe to towarzystwo razem ze śmieciowymi cwaniakami. jak się nie podoba to do innej roboty. naród jest podmiotem a nie różnej maści bandziory którzy grabią suwerena budują sobie zamki a suweren ma za nich wykonywać ich robotę. rząd Polski to wynajęci przez naród zafajdani fachowcy i mają pracować na naród nie na bandytów. jak by suweren zamiast nadstawiać d... do rżnięcia powsadzał do pierdla tych błękitnokrwistych cwaniaków inaczej Polska by wyglądała.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3