MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja śmieci. Czy na pewno wiesz jak wyrzucać odpady?

WB
Choć pozornie mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci jest bardzo prosta, to wciąż wielu osobom może sprawiać duży kłopot. O czym warto pamiętać? Gdzie należy wyrzucić się lustro? Do jakiego pojemnika powinien trafić paragon? Czy przeterminowanych leków można się pozbyć, umieszczając je wraz z innymi odpadami? Sprawdź, gdzie wyrzucić problematyczne odpady --->
Choć pozornie mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci jest bardzo prosta, to wciąż wielu osobom może sprawiać duży kłopot. O czym warto pamiętać? Gdzie należy wyrzucić się lustro? Do jakiego pojemnika powinien trafić paragon? Czy przeterminowanych leków można się pozbyć, umieszczając je wraz z innymi odpadami? Sprawdź, gdzie wyrzucić problematyczne odpady --->Łukasz Gdak/materiał ilustracyjny
Choć pozornie mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci jest bardzo prosta, to wciąż wielu osobom może sprawiać duży kłopot. O czym warto pamiętać? Gdzie należy wyrzucić się lustro? Do jakiego pojemnika powinien trafić paragon? Czy przeterminowanych leków można się pozbyć, umieszczając je wraz z innymi odpadami?

O segregacji śmieci mówi się już w szkole, pomimo tego wiele osób wciąż ma problem z prawidłowym wyrzucaniem odpadów. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto znać, by śmieci trafiały do właściwych kontenerów.

Problematyczne śmieci. Gdzie wyrzucić lustro i paragon?

Czy segregacja śmieci jest obowiązkowa?

Od 1 stycznia 2020 w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa. Niestosowanie się do zasad segregacji skutkuje dodatkową opłatą. Należy zatem zawsze o niej pamiętać.

Trwa głosowanie...

Gdzie powinno się wyrzucić szklane naczynie?

Jak segregować śmieci?

Podstawową zasadą jest oddzielanie opadów ze względu na kategorię: szkło, papier, plastik i tworzywa sztuczne. Ponadto, wydziela się też odpady bio i zmieszane, do których trafiają śmieci niepasujące do żadnej z wcześniejszych kategorii. Należy jednak pamiętać, że poszczególne pojemniki lub worki mogą różnić się kolorami, dlatego też zawsze trzeba zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia.

Plastik i tworzywa sztuczne: co można wyrzucić?

Do takiego pojemnika można wyrzucić m.in. butelki po napojach, plastikowe opakowania po różnych produktach, opakowania wielomateriałowe, aluminiowe puszki czy folię aluminiową. Nie mogą tam za to trafić butelki i pojemniki z zawartością, plastikowe zabawki, puszki po farbach i lakierach czy zużyty sprzęt elektroniczny i AGD oraz części samochodowe.

Szkło: gdzie wyrzucić lustro?

Do szkła mogą trafić jedynie butelki, słoiki po napojach i żywności oraz szklane opakowania po kosmetykach, jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. Szkła okularowe, żaroodporne, żarówki, reflektory, różnego rodzaju ceramika i porcelana oraz szyby i lustra nie należy wyrzucać do tego pojemnika.

Warto też wiedzieć, że niektóre gminy gwarantują swoim mieszkańcom pojemniki oddzielne na szkło bezbarwne i kolorowe.

Papier. Czy ręczniki papierowe można wyrzucić do papieru?

Do kontenera powinny trafić jedynie opakowania z papieru, kartonu i tektury, różnego rodzaju ulotki, gazety, papier szkolny (w tym także zadrukowane kartki), zeszyty, książki, torby papierowe. Zabronione jest za to wyrzucanie ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią czy też takiego, który jest mocno zabrudzony i zatłuszczony. Ponadto, nie należy wyrzucać kartonów po mleku i napojach, worków po nawozach i materiałach budowlanych, pieluch i materiałów higienicznych czy jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych.

Odpady biodegradowalne

W tym przypadku nie należy wyrzucać kości i odchodów zwierząt, ziemi i kamieni, popiołu z węgla kamiennego, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pliśniowych MDF. Co zatem można wyrzucać do takiego pojemnika? Odpadki warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno oraz resztki jedzenia.

Odpady zmieszane, czyli jakie?

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych.

Poza standardową segregacją nie można zapomnieć, że pewne produkty wymagają specjalnej uwagi. Baterie i akumulatory należy oddawać do specjalnych punktów zbiórki. Tak samo jak uszkodzony sprzęt elektroniczny i elektryczny. Przeterminowane leki można zaś oddać w niektórych aptekach lub przychodniach. Odpady wielkogabarytowe, np. meble, oraz niebezpieczne, m.in. opakowania po substancjach żrących, powinno się zanieść do punktów PSZOK, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Co daje segregacja odpadów? Dlaczego warto segregować śmieci?

Segregacja śmieci jest bardzo ważna z wielu powodów. Głównym celem jest utrzymanie czystości i porządku w danej gminie, a zarazem zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych. Co więcej, pozwala ona na recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców. Jak można przeczytać na stronie rządowej, Polska jest zobowiązana do osiągnięcia odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania (do 16 lipca 2020 r. – do nie więcej niż 35 proc.), a także poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia oraz odzysku innymi metodami papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła (do 31 grudnia 2020 r. – 50 proc.), a także innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych (do 31 grudnia 2020 r. – 70 proc.).

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Niemal wszyscy ankietowani Polacy deklarują, że oszczędzają energię elektryczną. Sprawdzamy, jak można to zrobić >>>>

Niższe rachunki za prąd, czy to możliwe? Oto proste i skutec...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski