Sejm uchwalił ustawę ograniczającą obrót ziemią [VIDEO]

  Sejm uchwalił ustawę ograniczającą obrót ziemią [VIDEO]

  Zbigniew Biskupski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Polska Press

  Sejm dziś w czwartek 14 kwietnia ostatecznie uchwalił ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, przyjmując część poprawek zgłoszonych do niej przez Senat.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Polska Press  W założeniu wnioskodawcy, którym był rząd, celem nowych przepisów jest wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej przed spekulacyjnym wykupem przez krajowe oraz zagraniczne osoby fizyczne i prawne, zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej oraz poprawa sytuacji ekonomicznej polskich rolników.


  Nowe regulacje mają obowiązywać od 30 kwietnia 2016 r., gdyż 1 maja 2016 r. przestaje obowiązywać 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców. Ustawa wprowadza zasady, które powinny zagwarantować zgodne z interesem społecznym wykorzystanie ziemi na cele rolnicze.

  W ocenie rządu i większości sejmowej (PiS) brak odpowiednich uregulowań chroniących interesy gospodarstw rodzinnych mógłby doprowadzić np. do wyludniania wsi czy wyprzedaży gospodarstw rolnych. W wielu krajach UE stosuje się regulacje ograniczające swobodę obrotu ziemią rolniczą. Zdaniem opozycji ustawa zbyt głęboko ogranicza prawo własności i tym samym narusza konstytucję a ponadto jest sprzeczna z prawem unijnym.

  Zgodnie z uchwaloną ostatecznie ustawą, która wejdzie w życie po podpisie prezydenta i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, państwowa ziemia rolna będzie pozostawać w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, a podstawowym sposobem jej zagospodarowania będą dzierżawy rolników, zapewniające jednak właścicielską kontrolę nad sposobem ich zagospodarowania.

  Sprzedaż nieruchomości (lub ich części) – wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – będzie wstrzymana przez 5 lat od wejścia w życie ustawy. Zakaz ten nie obejmie m.in.: nieruchomości przeznaczonych na cele inne niż rolne (np. parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, itp.), ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Wśród wyjątków będą też nieruchomości w granicach specjalnych stref ekonomicznych, domy, lokale mieszkalne, budynki gospodarcze, garaże, ogródki przydomowe oraz nieruchomości rolne o powierzchni do 2 ha.

  Ustawa przewiduje, że zasadniczo nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Wyjątkiem będzie m.in. nabywanie ziemi przez osoby bliskie sprzedającemu, jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa oraz kościoły i związki wyznaniowe. Sejm ostatecznie uwzględnił poprawkę Senatu dopuszczającą do przetargu młodych rolników, którzy uzyskali pomoc ze środków unijnych, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wara od prywatnej własności?

  franek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Teraz ingerują w ziemię a niedługo pewnie w domy i mieszkania.Niech pilnują własności Skarbu Państwa a nie prywatnej własności.Co wracamy do KOMUNY?Przecież prywatna własność miała być nie naruszalna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jak jest we Francji?

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Francja, to też UNIA EUROPEJSKA. Może redaktor wysili się i przedstawi podstawowe założenia ustawy o ochronie ziemi rolnej obowiązującej np. we Francji. Czy tam ziemia puszczona jest na żywioł, tak...rozwiń całość

  Francja, to też UNIA EUROPEJSKA. Może redaktor wysili się i przedstawi podstawowe założenia ustawy o ochronie ziemi rolnej obowiązującej np. we Francji. Czy tam ziemia puszczona jest na żywioł, tak jak chcą polskie liberały?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to rolnicy - jak do nich dotrze finansowo przekaz ile stracili - wyniosa ...

  Prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  ... tych pisokomuszych butnych fiu.... na widlach. I juz sie na te widok ciesze, jak dojareczka straSzydelko bedzie miec widly w brzuchu. :D


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co ty piszesz człowieku

  j (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  jesli sie z takich rzeczy cieszysz, to sie opamietaj, nie chodzi o to ze nie masz racji, ale o to, że piszesz chore rzeczy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do ciebie jeszcze nie dotarło

  że (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Kaczyński zaaplikował wam naiwniacy chorobę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo