W sejmie odbyło się głosowanie nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jest to jedna z trzech ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. W nocy z 27 na 28 marca wprowadzono do ustawy poprawki zgłoszone przez PiS.
Sprawdź też: Koronawirus w Poznaniu i Wielkopolsce: Ile osób jest zakażonych? Szpital szykuje się na masowy skok zachorowań
Zmiany w kodeksie wyborczym
Jedna z poprawek zgłoszonych przez partię rządzącą wprowadza zmiany w kodeksie wyborczym. Od tej pory głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, a także ci którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat.
Wyborcy powyżej 60 roku życia będą mogli skorzystać będą mogli skorzystać z głosowania przez pełnomocnika. Do tej pory z tej formy mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Jeśli zdecydujemy się głosować korespondencyjnie trzeba będzie zgłosić ten fakt komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami. W przypadku osób przebywających kwarantannie, do 5 dnia przed terminem wyborów.
Zgodnie z innymi przyjętymi poprawkami w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii premier będzie mógł odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.
Czytaj też: Koronawirus doprowadzi lotnisko w Poznaniu do bankructwa? "Nasza działalność może być mocno ograniczona"
Tarcza antykryzysowa
Nowa ustawa ma dopuścić do udzielania finansowania przedsiębiorcom nie tylko przez obejmowanie akcji czy udziałów, ale także przez ich nabycie z obecnego kapitału zakładowego.
Wprowadzone zostaną też zmiany w ustawach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o zawodach pielęgniarki, położnej i fizjoterapeuty, o diagnostyce laboratoryjnej, o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w ustawie o publicznej służbie krwi, prawie farmaceutycznym, i ustawie o państwowym ratownictwie medycznym.
Sprzeciw opozycji
Wprowadzone zmiany spotkały się z niezadowoleniem ze strony opozycji. Posłowie dzielili się swoim oburzeniem w mediach społecznościowych.
- Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie - napisał na twitterze poseł Bartłomiej Sienkiewicz.
Głosowanie zakończyło się w sobotę po godzinie 6.00 rano.
ZOBACZ TEŻ:
Biedronka walczy z koronawirusem. Duże zmiany dla klientów i...
Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!
Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...
Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Głośne zabójstwa i niewyjaśnione zbrodnie. Poznań nadal kryje wiele zagadek
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
- Największa tajemnica Poznańskiego Szybkiego Tramwaju
Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?