Selektywna zbiórka odpadów w miastach, gminach europejskich

RED
Udostępnij:
Prawo krajowe dotyczące gospodarki odpadami czyli Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. oraz Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996r. określają sposoby postępowania z odpadami, w taki sposób, aby było to zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podstawową zasadą pozwalająca na ograniczenie ilości odpadów trafiających do składowania jest ich selektywna zbiórka „u źródła” czyli w domach.

W myśl ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, selektywna zbiórka odpadów obejmuje co najmniej następujące frakcje: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz odpady ulegające biodegradacji. Dla pozostałych rodzajów odpadów np. zużytego sprzętu RTV i AGD, mebli czy chemikaliów na terenie gmin powinny być tworzone Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ( PSZOKi).

Na obszarze Aglomeracji Poznańskiej PSZOKi- Gratowiska- działają już od blisko 10 lat. Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. jako jeden z pierwszych w Polsce utworzył na terenie Aglomeracji Poznańskiej Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Pierwszy Punkt został zlokalizowany na Składowiska Odpadów w Suchym Lesie, przy czym pojawienie się w 2008r. Gratowiska w centrum miasta tj. przy ul. 28 czerwca 1956r. spopularyzowało w Poznania idee selektywnej zbiórki odpadów problemowych w tego rodzaju Punktach.

Obecnie na terenie Aglomeracji Poznańskiej funkcjonują trzy Gratowiska: w Suchym Lesie na Składowisku Odpadów, przy ul. 28 czerwca 1956r. nr 284 oraz przy ul. Wrzesińskiej 12.Mieszkańcy Poznania oraz ośmiu gmin należących do Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” maja możliwość bezpłatnego oddania do Punktów wielu rodzajów problemowych odpadów, do których zaliczamy m.in. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, stare meble, baterie i akumulatory, opony, gruz, resztki farb i lakierów czy odpady zielone.

Ze stale wzrastającej ilości odpadów trafiających na Gratowiska, których w 2013r. było ponad 4,3 tys. ton oraz ilości klientów odwiedzających Punkty ( ok. 200 wizyt dziennie)wnioskujemy, że idea PSZOKów na stałe przyjęła się wśród Poznaniaków. Szczegółowe informacje dotyczące Gratowski- godzin otwarcia oraz rodzajów przyjmowanych odpadów znaleźć można na stronie internetowej Zakładu – www.odpady.poznan.pl w zakładce Punkty Gromadzenia Odpadów Problemowych.

Pomysł utworzenia Gartowisk narodził się podczas wizyt w miastach partnerskich Poznania, takich jak Hannover ( Niemcy) czy Assen ( Holandia). Podobne działania prowadzone są także w innych europejskich miastach m. in w Dublinie ( Irlandia).

O swoich doświadczeniach w zakresie selektywnego zbierania odpadów i prowadzeniu PSZOKów w tym roku opowiadali goście zaproszeni przez ZZO Poznań i Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” na Konferencję „Gospodarka odpadami w miastach i gminach europejskich”.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Hannoveru - Pani Kornelia Hülter z firmy AHA, Dublina- Pan Oven O’ Sullivan oraz wielu delegatów z krajowych urzędów i wydziałów zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi odpadów.

W dniach 14-15 maja 2014r. głównymi tematami wymiany poglądów pomiędzy gośćmi z Polski i zagranicy, którzy uczestniczyli w spotkaniu były zagadnienia związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarki odpadami w Polsce. Dzięki obecności zagranicznych gości uczestnicy konferencjimieli możliwość uzyskania bardzo wiele cennych wskazówek i informacji, które z czasem z pewnością pozwolą na ulepszenie systemu, który na gruncie polskim dopiero „raczkuje”.

Region Hannover posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Łącznie w Regionie obsługiwanych jest blisko 1,2 mln mieszkańców. System gospodarki odpadami w Hannoverze obejmuje 21 PSZOKów, 55 punktów zbiórki odpadów zielonych (gałęzi) oraz zbiórkę odpadów bezpośrednio z domów od mieszkańców.

Na terenie Regionu Hannower znajdują się blisko 700 tzw. Centrów Recyklingu, do których mieszkańcy maja możliwość oddania szkła oraz makulatury. Podobnie jak w Polsce do PSZOKów przyjmowane są odpady problemowe takie jak: sprzęt RTV i AGD, baterie i akumulatory, chemikalia czy odpady zielone, które następnie przekazywane są do utylizacji i przetworzenia specjalistycznym firmom. Podobny system postępowania z odpadami stosowany jest w stolicy Irlandii- Dublinie.

Mieszkańcy z domów mają odbierane następujące frakcje odpadów: papier, odpady zmieszane oraz odpady zielone, które zbierane są tylko w pojemnikach. Pozostałe rodzaje odpadów tj. opakowania szklane i plastikowe, ubrania, sprzęt elektryczny i elektroniczny mieszkańcy samodzielnie muszą dostarczyć do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych których jest 11 na terenie Dublina.

Jak pokazują powyższe przykłady, niektóre elementy systemu gospodarki odpadami wprowadzanego w Polsce od 1 lipca 2013r. niewiele różnią się od systemów jakie funkcjonują w innych europejskich państwach. Czerpanie inspiracji z doświadczeń zagranicznych miast i regionów w zakresie gospodarka odpadami z czasem może przynieść wiele korzyści na rynku krajowym. Selektywna zbiórka odpadów stopniowo przynosi efekty, co widać po stałym wzroście ilości odpadów problemowych trafiających choćby na poznańskie Gratowiska.

Dzięki działaniom proekologicznym prowadzonym na terenie Aglomeracji Poznańskiej m.in. przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. strumień odpadów problemowych trafiających na składowisko systematycznie zmniejsza się, a Poznaniacy udowadniają, że stają się społeczeństwem recyklingu realizując założenia polskiego prawa będącego implementacją dyrektyw Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Diesel

Diesel Mega Chief DZ4329

1 416,00 zł424,25 zł-70%
miejsce #2

Casio

Casio Retro A168WEM-7EF

420,00 zł183,00 zł-56%
miejsce #3

Casio

Casio Casio Collection MWA-100HD-1AVEF

471,00 zł232,71 zł-51%
miejsce #4

Orient

Orient Classic Automatic Ra-Ap0003S10B

1 500,00 zł832,00 zł-45%
miejsce #5

Daniel Klein

DANIEL KLEIN EXCLUSIVE 12233-5 zl007a

221,00 zł184,83 zł-16%
miejsce #6

Seiko

Seiko Srpc87K1

1 246,88 zł1 075,98 zł-14%
Materiały promocyjne partnera

STREFA BIZNESU: USTAWA ANTYLICHWIARSKA

Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski