Semestr letni z nauką zdalną? Poznańskie uniwersytety są przygotowane na różne scenariusze

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Władze poznańskich uczelni zajmują się organizacją kształcenia w letnim semestrze. Czy zajęcia będą nadal w większości prowadzone w trybie zdalnym czy jednak studenci wrócą do sal wykładowych? Większość uzależnia odpowiedź od sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz zaleceń Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
Władze poznańskich uczelni zajmują się organizacją kształcenia w letnim semestrze. Czy zajęcia będą nadal w większości prowadzone w trybie zdalnym czy jednak studenci wrócą do sal wykładowych? Większość uzależnia odpowiedź od sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz zaleceń Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. pixabay
Semestr zimowy, włącznie z sesją dla studentów poznańskich uniwersytetów, potrwa jeszcze do końca lutego 2021 roku. Jednak już teraz władze uczelni zajmują się organizacją kształcenia w letnim semestrze. Czy zajęcia będą nadal w większości prowadzone w trybie zdalnym, czy jednak studenci wrócą do sal wykładowych? Większość uzależnia odpowiedź od sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz zaleceń Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

To, że w tym roku studenci już nie wrócą na stacjonarne zajęcia jest oczywiste. Władze większości uczelni mają wydane rozporządzenia o prowadzeniu zajęć w trybie zdalnym do końca miesiąca, semestru czy nawet do odwołania. A co z semestrem letnim? Niektórzy już zdecydowali teraz.

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 2 grudnia poinformował, że w semestrze letnim zajęcia będą się odbywały w większości zdalnie. - Rektorzy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych uzgodnili, że w pięciu uczelniach należących do KRUE, w tym UEP kształcenie na studiach w semestrze letnim w roku akademickim 2020/2021 odbywać się będzie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość przy wykorzystaniu infrastruktury i oprogramowania zapewniającego syntoniczną i asynchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi zajęcia.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nie zapowiada zmian w formie prowadzenia zajęć w semestrze letnim.
- Mamy podobną koncepcje do semestru zimowego, czyli zajęcia hybrydowe. Niezbędne zajęcia praktyczne będą prowadzone na terenie uczelni, prawdopodobnie z podziałem na grupy semestralne jak to właśnie jest teraz - mówi Iwona Cieślik, rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na Akademii Wychowania Fizycznego niektórzy studenci mogą wrócić na zajęcia stacjonarne.
- Jeżeli będzie taka możliwość, rozważamy w części przywrócenie zajęć praktycznych w budynkach uczelni, ale tylko na niektórych kierunkach. Zaznaczam, że wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju i zaleceń Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - tłumaczy Lidia Majdecka, rzecznik prasowy AWF.

Zarobki nauczycieli 2020: Tyle wynoszą ich pensje po podwyżk...

Do powrotu do tradycyjnej formy kształcenia jest przygotowana też Politechnika Poznańska. Jednak podjęcie takiej decyzji władze uzależniają od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Politechnika Poznańska jako uczelnia techniczna, w której duża część programów realizowana jest z wykorzystaniem specjalistycznych laboratoriów technicznych, ale także we współpracy z przedsiębiorstwami, podejmuje starania w kierunku powrotu do kształcenia stacjonarnego

- dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prorektor ds. studenckich i kształcenia Politechnika Poznańska.

- Przygotowujemy plan powrotu do sal z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego, jednak stosowne regulacje opublikujemy, kiedy tylko będzie to możliwe w zgodzie z polskim prawem - dodaje.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie formy zajęć następnym semestrze. - Zajęcia w semestrze zimowym do końca prowadzone będą w trybie zdalnym. Szczegóły w sprawie formy prowadzenia zajęć w semestrze letnim jeszcze nie są ustalone, ale wszystko wskazuje na to, że w semestrze letnim pozostaniemy na nauce zdalnej - mówi Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy UAM.

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu nie zapowiada zmian w stylu prowadzenia zajęć.

Właśnie odbywają się w tym zakresie prace. Myślę, że do końca roku będziemy mieli wypracowany sposób funkcjonowania uniwersytetu w semestrze letnim

- mówi Maciej Wilczak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu też nie widać perspektywy powrotu do zajęć stacjonarnych. 1 grudnia rektor Uniwersytetu Artystycznego wydał rozporządzenie z szczegółami dotyczącymi formy kształcenia na uczelni.

- Od dnia 1 grudnia 2020 roku do odwołania zawiesza się zajęcia kontaktowe na studiach stacjonarnych. Wszystkie wykłady i zajęcia teoretyczne i praktyczne, seminaria na studiach stacjonarnych odbywają się w trybie zdalnym, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - piszę prof. dr. hab. Wojciech Hora. Dopuszcza się jednak pracę indywidualną studentów w pracowniach i warsztatach na dotychczasowych warunkach.

Przypomnijmy, że od 9 do 29 listopada – minister Przemysław Czarnek zwracał się do rektorów z prośbą o "maksymalne przejście na naukę i pracę zdalną w uczelniach".

Forma zajęć na uczelniach

Prowadzenie zajęć w siedzibie uczelni
Rozporządzenie Ministra w sprawie ograniczenia działalności uczelni dopuszcza możliwość prowadzenia w siedzibie uczelni lub w jej filii zajęć, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (najczęściej zajęć kształtujących umiejętności praktyczne). Uczelnie mogą prowadzić także zajęcia przewidziane w programie studiów do realizacji na ostatnim roku studiów (pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich).

Zajęcia praktyczne na uczelniach
W związku z dużą liczbą pytań napływających do Ministerstwa informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne to takie zajęcia, które są prowadzone w warunkach właściwych dla danego zakresu działalności zawodowej oraz w sposób umożliwiający wykonywanie czynności praktycznych przez studentów. W kontekście rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii należy podkreślić, że zajęcia prowadzone w uczelni nie są zgromadzeniami, imprezami, zebraniami czy spotkaniami w rozumieniu przepisów tego rozporządzenia, w związku z czym nie podlegają ograniczeniom określającym dopuszczalną liczbę uczestników.

Zajęcia praktyczne
Władze uczelni prowadzące kierunki medyczne proszone są o realizację zajęć praktycznych z uwzględnieniem potrzeb systemu ochrony zdrowia, który wymaga wsparcia kadr medycznych w walce z epidemią.

Lekcje zdalne za darmo na YouTube - oto najlepsze kanały do ...

Nauczyciele - najlepsze memy i demotywatory, które bawią nie...

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie