Senat przygotowuje poprawkę, która ma dopuszczać wybory przez internet."Sam pomysł jest ciekawy, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach"

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Senat przygotowuje poprawkę, która ma dopuszczać wybory przez internet.
Senat przygotowuje poprawkę, która ma dopuszczać wybory przez internet. Mariusz Kapala
Wybory przez internet i wybory korespondencyjne dla osób wykluczonych cyfrowo. Taką poprawkę zdaniem posłanki Koalicji Obywatelskiej Izabeli Leszczyny ma przygotowywać Senat. Czy taki pomysł ma szansę powodzenia?

O przygotowywanej przez Senat poprawce dotyczącej dodania możliwości głosowania internetowego do wyborów korespondencyjnych mówiła posłanka KO Izabela Leszczyna w TVN24. Dodała również, że musi być wprowadzony stan klęski żywiołowej, by był czas na przygotowanie bezpiecznych i demokratycznych wyborów.

Zobacz też: Czy wielkopolskie skrzynki pocztowe są gotowe na wybory korespondencyjne?

Czy wybory internetowe mogą sprawdzić się w polskich realiach?

- Sam pomysł wyborów internetowych jest ciekawy, ale "diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach", a tych w przypadku tej poprawki jeszcze nie znamy - mówi prof. dr hab. Szymon Ossowski, politolog UAM. I dodaje: - Wiadomo, że ze względów technicznych nie da się tego wprowadzić w przeciągu kilku miesięcy. O głosowaniu internetowym mówi się w Polsce od wielu lat, ale nigdy tego nie wdrażano.

Sprawdź też:

Są państwa, które z głosowaniem internetowym mają bardzo dobre doświadczenia, np. Estonia, gdzie w ten sposób odbywają się wybory parlamentarne i Szwajcaria, która wdraża głosowanie internetowe głównie w przypadku wyborów i referendów lokalnych.

- Należy jednak pamiętać, że jest to raczej alternatywa do tradycyjnego głosowania w lokalu wyborczym, a nie główna forma - mówi prof. Szymon Ossowski, który zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny problem głosowania internetowego: - Obecnie hakerzy mają bardzo rozwinięte narzędzia informatyczne. W związku z tym istnieje duże niebezpieczeństwo ingerencji zewnętrznej w tego typu wybory - dodaje.

Jako przykład podaje ostatniej kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, gdy głośno mówiono o ingerencji rosyjskich hakerów w jej przebieg.

Sprawdź też:

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie