Senat UAM przyjął uchwałę w sprawie projektu ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim. Odniósł się w niej do stanowiska KRASP i PAN

SR
Senat UAM przyjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Kopernikańskiego
Senat UAM przyjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Kopernikańskiego Łukasz Gdak
Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w poniedziałek, 26 kwietnia przyjął uchwałę, w której popiera stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w sprawie projektu ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim (NPK).

Na poniedziałkowym, tj. 26 kwietnia, posiedzeniu Senat UAM przyjął uchwałę, w której wyraził zaniepokojenie pomysłem powstania Narodowego Programu Kopernikańskiego i jednocześnie poparł w niej stanowisko KRASP dotyczące projektu ustawy NPK.

Treść uchwały Senatu UAM

W treści uchwały Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czytamy m.in.

W ocenie Senatu UAM, uchwalenie proponowanego projektu stanowić będzie zagrożenie autonomii jednostek naukowych w Polsce, stojąc w sprzeczności z zasadą niezależności nauki i wolności prowadzenia badań naukowych oraz równości wobec prawa. Niepokój Senatu UAM wzbudza również sposób przygotowania projektu, który nie został poddany konsultacjom z instytucjami reprezentującymi naukę w Polsce. Głęboki sprzeciw budzi także brak uzasadnienia i analiz pokazujących, że proponowane zmiany mogą przyczynić się do rozwoju nauki w Polsce i podnoszenia jej znaczenia w świecie, a pomijanie w projekcie Polskiej Akademii Nauk podważa wiarygodność postawionego w preambule celu. Działania zmierzające do rzetelnej analizy aktualnego stanu polskiej nauki i opracowania sposobów jej dalszego rozwoju powinny być prowadzone przy poszanowaniu zasad państwa prawa, niezależności instytucji naukowych, wolności badań i szerokim włączeniu środowiska naukowego w przygotowywanie reformy.

Pełna treść uchwały dostępna jest tutaj

Zobacz też: Wybory rektora UAM

Stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)

KRASP podkreśliła szereg nieprawidłowości zawartych w projekcie, wskazując, że zaproponowane rozwiązania budzą szereg wątpliwości i mogą zaburzyć fundamentalne zasady wolności akademickiej. W stanowisku czytamy m.in.:

Obawy środowiska budzi także fakt, że zadania, które mają być realizowane w ramach Narodowego Programu Kopernikańskiego, są już wykonywane przez cały system szkolnictwa wyższego i nauki oraz agendy rządowe. Dublowanie zadań tych instytucji skutkować będzie dodatkowymi wielomilionowymi kosztami administracyjnymi obsługi nowego systemu przypadającymi w okresie trudnej sytuacji pandemicznej, gospodarczej i zwiększonych wydatków państwa z tym związanych. Jednocześnie brak odpowiednio zwiększanych nakładów na badania naukowe i rozwój istniejących jednostek nauki i szkolnictwa wyższego, w tym głównie na poziomie regionalnym, z pewnością nie przyczyni się do rozwoju badań naukowych w Polsce i budowania rozpoznawalności naukowej polskich instytucji nauki.

Ponadto prezydium KRASP podkreśliło, że "godne uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika powinno być udziałem całego polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki, a planowane środki na realizację NPK powinny być wykorzystane na dalszy rozwój badań naukowych, infrastruktury badawczej i podnoszenie poziomu polskich jednostek szkolnictwa wyższego i nauki".

Stanowisko Polskiej Akademii Nauk

Członkowie Senatu UAM wyrazili także swoje poparcie dla stanowiska Prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. dr. hab. Jerzego Duszyńskiego.

List Prezesa PAN można przeczytać tutaj

Narodowy Program Kopernikański - projekt

Preambuła do projektu głosi: "Narodowy Program Kopernikański stanie się najwspanialszym pomnikiem, jaki nasze pokolenie może - wyrażając swoją wdzięczność - wznieść dzisiaj na cześć Mikołaja Kopernika".

Według projektu NPK miałby m.in.:

  • przyznawać naukowe Nagrody Kopernikańskie;
  • nadzorować i wspierać Szkołę Główną Mikołaja Kopernika;
  • wspierać rozwój młodych naukowców poprzez program Stypendiów Kopernikańskich;
  • wspierać badania naukowe poprzez Centrum Badawcze Mikołaja Kopernika oraz Granty Mikołaja Kopernika;
  • realizować Program Ambasadorów Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej;
  • współpracować z Polskim Instytutem Naukowo-Kulturalnym.

Zobacz też:

TOP 10 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu! Te ...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Proponuję obecnym oraz poprzednim rektorom aby zwrócili uwagę na katastrofalny poziom polskiej nauki w odniesieniu do osiągnięć swoich kolegów w Europie i na świecie. Na jakich pozycjach plasują się najlepsze polskie uczelnie w porównaniu ze swoimi odpowiednikami, ile grantów z puli wielu miliardów euro przyznawanych przez ERBN trafiło do Polski. Holandia, Belgia, Austria, Hiszpania przy polskiej nauce to potęgi, nie wspomnę o RFN czy Francji. Proszę, aby Państwo zajęli się rozwojem polskiej nauki, a nie obroną skostniałego systemu, który przynosi rozwojowi naszego kraju niewspółmiernie niskie korzyści w stosunku do nakładów.

Dodaj ogłoszenie