Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senioralni Poznań, czyli 100 wydarzeń w dwa tygodnie dla seniorów

AD
Seniorzy mogą zadbać o swoje zdrowie i wykonać szereg bezpłatnych badań profilaktycznych i wysłuchać wykładów, np. na temat szczepień czy leków bez recepty.
Seniorzy mogą zadbać o swoje zdrowie i wykonać szereg bezpłatnych badań profilaktycznych i wysłuchać wykładów, np. na temat szczepień czy leków bez recepty. Urząd Miasta Poznania
Październik po raz kolejny będzie miesiącem seniorów i seniorek. Przez dwa tygodnie przygotowano ok. 100 wydarzeń specjalnie z myślą o starszych mieszkańcach Poznania.

Cykl „Senioralni. Poznań” rusza już po raz 11. Wszystkie wydarzenia będą się działu od 1 do 17 października. W sobotę, 25 września odbyła się uroczysta inauguracja, podczas której dwoje seniorów odebrało klucze do miasta. W ten symboliczny sposób władze nad miastem przekazano najstarszym mieszkańcom.

Dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych Wojciech Bauer podkreślał, że seniorzy to niezwykle istotna grupa mieszkańców. Szacuje się, że około 150 tys. osób w Poznaniu jest w grupie wiekowej 60+.

- Kiedyś, siłą Poznania byli studenci, teraz zdecydowanie są to najstarsi mieszkańcy Poznania, czyli osoby powyżej 60 roku życia. Badania pokazują, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej, ale nie traktujemy tego jako problemem. Między innymi właśnie to są Senioralni. W tym roku skupiamy się na dwóch tematach, zdrowie i aktywności fizyczna. Chcemy, żeby osoby starsze czuły się bezpiecznie, a z drugiej strony chcemy zachęcić do korzystania z oferty miasta

- tłumaczył Wojciech Bauer.

Szczepionki są niebezpieczne, zmieniają DNA, wywołują choroby lub zarażają wirusem – to parę mitów na temat szczepionek, które trwają do tej pory. Wywołują kontrowersje i sprzeciw wielu osób, które nie wierzą w słuszność szczepień, co uniemożliwia zdobycie zbiorowej odporności na COVID-19. Często jedna teoria zasłyszana od danej osoby, zmienia swoją formę i przeobraża się w kolejną. W ten sposób powstaje szereg mitów, które odstraszają ludzi przed zaszczepieniem. Czytaj więcej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czy szczepionki są niebezpieczne? Popularne internetowe mit...

Ponad 100 wydarzeń dla seniorów w Poznaniu

Od 1 października na seniorów czekają warsztaty, wykłady, ćwiczenia, cykl badań i porad. Tegoroczna edycja skupia się przede wszystkim na aktywizacji fizycznej seniorów, bo przez okres pandemii ta sfera życia została w znaczącym stopniu zaniedbana. Na mieszkańców czeka trener senioralny, który przygotował aqua fitness, zajęcia ogólnorozwojowe oraz nordic walking. W strefie zdrowia można było skorzystać m.in. z konsultacji ortopedycznych, porad kardiologicznych, szkoleń z pierwszej pomocy, masaży, zabiegów fizjoterapeutycznych, ćwiczeń z zakresu rehabilitacji pocovidowej. Seniorzy mogli też zaszczepić się przeciw COVID-19.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa, cykl, podobnie jak w ubiegłym roku będzie nieco krótszy niż zazwyczaj – odbędzie się w dniach 1-17 października. W programie znalazło się jednak ponad 100 wydarzeń, w których skład wchodzą m.in. wykłady, warsztaty, aktywności i drzwi otwarte przygotowane we współpracy z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część – online.

Seniorzy mogą zadbać więc o swoje zdrowie i wykonać szereg bezpłatnych badań profilaktycznych i wysłuchać wykładów, np. na temat szczepień czy leków bez recepty. W programie znalazły się także warsztaty z fizjoterapeutami, dietetyczne oraz treningi pamięci. Jest też wiele propozycji dla zainteresowanych podniesieniem kompetencji cyfrowych. Biblioteka Raczyńskich przygotowała kurs komputerowy, a Centrum Inicjatyw Senioralnych spacer cyfrowy, podczas którego seniorzy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z biletomatów PKP oraz MPK, paczkomatu oraz systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego i wiele innych. ​Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Wydarzenia są w większości bezpłatne lub niskopłatne. Pełen program wydarzeń opublikowany jest m.in. w październikowym wydaniu miesięcznika „Senioralny Poznań” i w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24).

Pandemia uderzyła seniorów po kieszeni

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski