Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy: po co nam święta? Nowy cykl wykładów

Katarzyna Sklepik
Zbliża się kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Każdego Wieku Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu
Zbliża się kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Każdego Wieku Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Fot. Sławomir Seidler
Osiemnaście wykładów, każdy z nich poświęcony tematyce związanej z nietypowym świętem. Zbliża się kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Każdego Wieku Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Tegoroczną edycję zainaugurował w środę wykład otwarty pt. "Po co nam święta - spojrzenie socjologa", który wygłosiła dr hab. Hanna Mamzer.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Seniorzy rozpoczęli rok akademicki
Akcja Głosu: Seniorzy! Wyjdźcie z cienia
Senioralia: Seniorzy - macie władze!
Co robić po osiemdziesiątce? Pisać bajki
Kalisz: Seniorzy skończyli studia

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Każdego Wieku zapowiada się wyjątkowo. Wykłady, które poprowadzą znane osobistości ze świata nauki, kultury i biznesu będą odbywały się przy okazji świąt i innych znaczących okoliczności.

W ramach Światowego Dnia Chorego ze słuchaczami UKW spotka się psychoonkolog Beata Maciejewska, by opowiedzieć o swojej pracy i słowach, które leczą. Na 93 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Prezydent Poznania poszuka odpowiedzi na pytanie o to, co Poznań wygra na Euro 2012. Tegoroczny rok akademicki będzie również okazją do posłuchania ciekawych wykładów m.in. o komunikacji bezmózgowej, pozytywnym myśleniu, czy o kredycie konsumenckim.

- Już od dwóch lat razem z mężem chodzimy na wykłady do Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Wciąż pracujemy zawodowo, ale mamy już więcej czasu niż kiedyś. Siedzenie przed telewizorem, czy komputerem nie jest dla nas, dlatego zdecydowaliśmy się zapisać na Uniwersytet Każdego Wieku.

Podczas wykładów uzyskaliśmy praktyczną wiedzę, która przydaje się w życiu, np. z zakresu prawa majątkowego. Bardzo ciekawym dodatkiem są też wycieczki oraz zajęcia z języka angielskiego, który przydaje się podczas wizyt za granicą, gdzie mieszkają nasze dzieci - mówi Irena Książkiewicz.

Uniwersytet Każdego Wieku WSB w Poznaniu kończy w tym roku sześć lat. W tym czasie na wykładach gościło 1000 słuchaczy z Poznania i okolic. Uniwersytet pełni od lat rolę instytucji integrującej pokolenia. Łączy ludzi w rożnym wieku, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania z wielu dziedzin i realizować ideę doskonalenia się przez całe życie. Inicjatywę UKW, podobnie jak działania innych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Europie docenił Parlament Europejski ustanawiając rok 2012 Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Dotychczas w ramach UKW odbyły się m.in. debaty nt. społeczeństwa obywatelskiego, wykłady pod hasłem "Laboratorium Kultury" oraz zajęcia dotyczące Roku Klimatu i Środowiska. UKW to jednak nie tylko spotkania w akademickim gronie. To także rodzinna, przyjazna atmosfera oraz dodatkowe wakacyjne zajęcia w ramach Szkoły Letniej, a w niej kursy językowe, warsztaty taneczne, imprezy plenerowe, pokazy filmów i wiele innych.

- Na Uniwersytet Każdego wieku zapisałam się już cztery lata temu. Spodobało mi się bardzo, więc jestem słuchaczką już czwarty rok. Jestem osobą aktywną, która nie umie usiedzieć w miejscu, pracuję, a po pracy poszukuję dodatkowych ciekawych zajęć, które pozwolą mi się rozwinąć i miło spędzić czas. Namówiłam też kilka koleżanek i chodzimy na wykłady razem. Najbardziej lubię wykłady o tematyce dotyczącej psychologii, postaw ludzkich, asertywności - dodaje Elżbieta Podraza - Kaźmierczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski