Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w Poznaniu. Jest ich prawie 140 tys. w mieście. Mogą korzystać z szeregu bezpłatnych usług, które oferuje Poznań. Sprawdź jakie!

OPRAC.:
Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Tomasz Czachorowski/Polska Press/Zdjęcie ilustracyjne
W Poznaniu mieszka prawie 140 tysięcy seniorów - ponad 90 tys. z nich stanowią kobiety. Miasto przygotowało szereg bezpłatnych usług dla najstarszych poznaniaków, aby ułatwić im życie. Zebrane są one w pakiecie Viva Senior. Z jakich usług za darmo mogą korzystać seniorzy w stolicy Wielkopolski? Sprawdź poniżej.

Bezpłatne usługi dla seniorów w Poznaniu

Najstarsi poznaniacy i poznanianki mogą korzystać z pakietu Viva Senior, czyli zbioru darmowych usług. W jego skład wchodzi m.in. "Taksówka dla Seniora", czyli bezpłatne usługi transportowe dla osób mających trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Jak podaje urząd miasta, w 2020 roku taksówkarze odbyli ponad 5,5 tysiąca kursów w ramach tej inicjatywy.

Zobacz też: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Kolejną darmową usługę stanowi "Mobilna pielęgnacja stóp u seniorów". Polega ona na skróceniu i oszlifowaniu płytki paznokci z dojazdem do domu. W 2021 roku wykonano ponad 3,9 tysiąca takich usług.

Ponad 2,8 tysiąca razy skorzystano ze "Złotej Rączki", czyli pomocy przy drobnych, domowych usterkach, ponad 500 razy zgłaszano się po bezpłatne mycie okien, a ponad 200 razy skorzystano z oferty bezpłatnego porządkowania nagrobków bliskich osób na cmentarzach komunalnych.

Poza tym elementami bezpłatnego pakietu są: "Poznańskie Pudełko Życia" usprawniające niesienie pomocy w stanach zagrożenia zdrowia, "Książka dla Seniora", w ramach którego seniorzy mogą liczyć na dostarczenie do domu książek, audiobooków, filmów z zasobów Biblioteki Raczyńskich oraz "Miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego", która bezpłatnie udostępnia potrzebującym niezbędne urządzenia.

Sprawdź też:

Dotacje dla seniorów w Poznaniu

W ubiegłym roku seniorzy mogli starać się o tzw. mikrogranty, czyli dotacje przyznawane nieformalnym co najmniej trzyosobowym grupom osób w wieku powyżej 60. roku życia mieszkających w Poznaniu. Warunkiem jego dostania, było zgłoszenie się z ciekawym pomysłem aktywizującym czy wspierającym otoczenie.

Taniej komunikacją miejską

Seniorzy mający 65-70 lat, mogą korzystać ze specjalnego biletu sieciowego na 366 dni na strefę A - Bilet Seniora. Jest on skierowany dla mieszkańców Poznania lub jednej z dziewiętnastu gmin objętych porozumieniem międzygminnym. Musiały one jednocześnie rozliczać tam podatek PIT. Koszt rocznego biletu to 90 zł, a 90-dniowego - 30 zł. Natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia, korzystają z transportu publicznego na liniach ZTM bezpłatnie.

Do dyspozycji mieszkańców jest lista kilkunastu miejsc. W większości punktów stacjonarnych obsługiwane są wyłącznie osoby wcześniej umówione telefonicznie. Informacje oraz termin wizyty można uzyskać pod numerem 616 463 344 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20).  Przewiń w prawo, by zobaczyć konkretne lokalizacje -->

Bezpłatna pomoc prawna w Poznaniu. Gdzie i w jakiej sytuacji...

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski