Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na Ostrowie Tumskim! Mur obronny wcale nie bp. Lubrańskiego

Karolina Koziolek
Wszystkie dotychczasowe teksty historyczne datowały powstanie muru na początek XVI w.
Wszystkie dotychczasowe teksty historyczne datowały powstanie muru na początek XVI w. Waldemar Wylegalski
Historycy dokonali na Ostrowie Tumskim sensacyjnego odkrycia. Okazało się, że mur obronny, którym otoczona była cała wyspa wcale powstał z inicjatywy słynnego biskupa Jana Lubrańskiego.

Wszystkie dotychczasowe teksty historyczne datowały powstanie muru na początek XVI w. Zaczęło się od znanego historyka Józefa Łukaszewicza, który w 1838 r. napisał książkę „Obraz historyczno - statystyczny miasta Poznania w dawnych czasach”. Szczegółowo opisuje tam powstanie murów obronnych wyspy Tumskiej.

Według niego mury powstały w 1504 r. ponieważ duchowieństwo „chcąc majątek kościoła i swój przeciw najazdom zabezpieczyć” postanowiło otoczyć się murem.

Kolejni historycy powtarzali jego doniesienia. Okazało się jednak, że wszyscy byli w błędzie. O ile, co do motywacji duchownych, Łukaszewicz się nie mylił, o tyle w kwestii daty chybił.

CZYTAJ TEŻ: Archeolodzy przebadają jedną z największych tajemnic Poznania. Będzie sensacja?

Wiemy to dzięki ostatniom badaniom historyka zabytków Jerzego Borwińskiego. Wynika z nich, że mury obronne mogą być nawet o jedno pokolenie starsze niż dotychczas przypuszczano. Skąd to wiemy?

Historyk zbadał kanonię pod adresem Ostrów Tumski 11, w której jeszcze niedawno mieszkał bp Zdzisław Fortuniak. Okazało się m.in., że więźba dachowa budynku pochodzi z 1476 r. To ważny fakt, bo budynek oparty jest o wspomniany mur obronny.

– Z tego wynika, że mur był wcześniejszy, musiał zostać zbudowany jeszcze przed 1476 r. – tłumaczy Jerzy Borwiński.

Tak dokładne daty są znane dzięki badaniom dendrochronologicznym. – To pozwala na datowanie bezwzględne, możliwe dzięki badaniom laboratoryjnym. Nie są to daty wykoncypowane przez historyków – tłumaczy Borwiński.

Mur obronny postawił prawdopodobnie jeszcze bp Andrzej z Bnina.

Okiem historyka

Prof. Tomasz Jasiński:

Badania rzucają zupełnie nowe światło na początki fortyfikacji na Ostrowie Tumskim. Dotychczas opierając się na przekazach pisanych, uczeni powtarzali jeden za drugim, iż budowa murów z blankami na Ostrowie Tumskim była dziełem biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego (1456-1520). Dzięki nowym badaniom kanonii przy ul. Ostrów Tuski 11, wiemy, że zarówno sama kanonia, jak i mury przypisywane biskupowi Lubrańskiemu, są znacznie starsze niż sądziliśmy. Jednym słowem Ostrów Tumski ponownie zaskoczył nas swoim bogactwem architektonicznym. Badania te będzie trzeba kontynuować i innych miejscach. Zasługi biskupa Jana Lubrańskiego w naszej ocenie zawsze pozostaną wielkie. To, że nie rozpoczął on tej inwestycji, a jedynie - jak możemy przypuszczać - ją ukończył, w niczym nie umniejsza jego zasług. Jego rola w rozwoju kultury i szkolnictwa, w reformowaniu diecezji, w pracach na rzecz państwa polskiego (misje dyplomatyczne etc.) była ogromna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski