Sensacyjne odkrycie na Ostrowie Tumskim! Mur obronny wcale...

  Sensacyjne odkrycie na Ostrowie Tumskim! Mur obronny wcale nie bp. Lubrańskiego

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wszystkie dotychczasowe teksty historyczne datowały powstanie muru na początek XVI w.
  1/6
  przejdź do galerii

  Wszystkie dotychczasowe teksty historyczne datowały powstanie muru na początek XVI w. ©Waldemar Wylegalski

  Historycy dokonali na Ostrowie Tumskim sensacyjnego odkrycia. Okazało się, że mur obronny, którym otoczona była cała wyspa wcale powstał z inicjatywy słynnego biskupa Jana Lubrańskiego.
  Wszystkie dotychczasowe teksty historyczne datowały powstanie muru na początek XVI w. Zaczęło się od znanego historyka Józefa Łukaszewicza, który w 1838 r. napisał książkę „Obraz historyczno - statystyczny miasta Poznania w dawnych czasach”. Szczegółowo opisuje tam powstanie murów obronnych wyspy Tumskiej.

  Według niego mury powstały w 1504 r. ponieważ duchowieństwo „chcąc majątek kościoła i swój przeciw najazdom zabezpieczyć” postanowiło otoczyć się murem.

  Kolejni historycy powtarzali jego doniesienia. Okazało się jednak, że wszyscy byli w błędzie. O ile, co do motywacji duchownych, Łukaszewicz się nie mylił, o tyle w kwestii daty chybił.

  CZYTAJ TEŻ: Archeolodzy przebadają jedną z największych tajemnic Poznania. Będzie sensacja?

  Wiemy to dzięki ostatniom badaniom historyka zabytków Jerzego Borwińskiego. Wynika z nich, że mury obronne mogą być nawet o jedno pokolenie starsze niż dotychczas przypuszczano. Skąd to wiemy?

  Historyk zbadał kanonię pod adresem Ostrów Tumski 11, w której jeszcze niedawno mieszkał bp Zdzisław Fortuniak. Okazało się m.in., że więźba dachowa budynku pochodzi z 1476 r. To ważny fakt, bo budynek oparty jest o wspomniany mur obronny.

  – Z tego wynika, że mur był wcześniejszy, musiał zostać zbudowany jeszcze przed 1476 r. – tłumaczy Jerzy Borwiński.

  Tak dokładne daty są znane dzięki badaniom dendrochronologicznym. – To pozwala na datowanie bezwzględne, możliwe dzięki badaniom laboratoryjnym. Nie są to daty wykoncypowane przez historyków – tłumaczy Borwiński.

  Mur obronny postawił prawdopodobnie jeszcze bp Andrzej z Bnina.

  Okiem historyka


  Prof. Tomasz Jasiński:

  Badania rzucają zupełnie nowe światło na początki fortyfikacji na Ostrowie Tumskim. Dotychczas opierając się na przekazach pisanych, uczeni powtarzali jeden za drugim, iż budowa murów z blankami na Ostrowie Tumskim była dziełem biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego (1456-1520). Dzięki nowym badaniom kanonii przy ul. Ostrów Tuski 11, wiemy, że zarówno sama kanonia, jak i mury przypisywane biskupowi Lubrańskiemu, są znacznie starsze niż sądziliśmy. Jednym słowem Ostrów Tumski ponownie zaskoczył nas swoim bogactwem architektonicznym. Badania te będzie trzeba kontynuować i innych miejscach. Zasługi biskupa Jana Lubrańskiego w naszej ocenie zawsze pozostaną wielkie. To, że nie rozpoczął on tej inwestycji, a jedynie - jak możemy przypuszczać - ją ukończył, w niczym nie umniejsza jego zasług. Jego rola w rozwoju kultury i szkolnictwa, w reformowaniu diecezji, w pracach na rzecz państwa polskiego (misje dyplomatyczne etc.) była ogromna.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głos - nieaktualny

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Głos jak zawsze "na czasie", ale sporo opóźniony ( w rozwoju też?). Tydzień temu w Merkurym była cała audycja na ten temat.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciesz się, że jest

  quba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Ciesz się, że w Merkurym czy w Głosie w ogóle jest i możesz o tym poczytać. Inne media w ogóle nic nie podały.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z tego wniosek

  amator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Dość szybko w ramach prowadzonej działalności zgromadzono wielkie bogactwo, które uznano, że należy zabezpieczyć, wszak ono jest najważniejsze w tym wszystkim.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czekamy jeszcze

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  aż nasi grzebeolodzy znajdą w piachu gacie z napisem "ROMA" i będą dociekać dlaczego taki napis. Otóż oszczędzając im pracy wyjaśniam. Według doniesień prasowych przełomu XX i XXI wieku gacie były...rozwiń całość

  aż nasi grzebeolodzy znajdą w piachu gacie z napisem "ROMA" i będą dociekać dlaczego taki napis. Otóż oszczędzając im pracy wyjaśniam. Według doniesień prasowych przełomu XX i XXI wieku gacie były prezentem pana X (mieszkańca wyspy) dla innych panów Y1, Y2, Y3... Yn. Tożsamości są określone jako:
  ROMA = Rzym
  ROMA = AMOR od tyłu
  AMOR = miłość
  stąd podstawiając otrzymujemy:
  Rzym = miłość od tyłu
  Pan X lubił bawić się słowami (i nie tylko...)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błędy.

  BB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Kilka błędów w tekście.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polska język trudna język

  poliglota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  A po polsku jak by ten tytuł brzmiał?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo