Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sery, mleko i masło z Wielkopolski

Karolina Sternal
Jezierzycki nabiał pochodzi ze sprawdzonego mleka
Jezierzycki nabiał pochodzi ze sprawdzonego mleka Karolina Sternal
Każdy z dzieciństwa zna smak ulubionego sera i masła. Te, wyrabiane przez babcie z mleka jeszcze ciepłego, wprost od krowy, były najlepsze. Dziś zastąpiły je produkty w pięknych opakowaniach, ale zdecydowanie mniej smaczne. W Wielkopolsce są jednak małe mleczarnie, które stoją na straży tradycyjnych receptur i smaków

Najwięcej mleka produkuje się na wschodzie kraju. Kolejna w tej statystyce jest Wielkopolska. Jego smak oraz tego wszystkiego, co z niego powstaje, towarzyszy nam od najmłodszych lat.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Problem w tym, że mleczne produkty mleka zawierają coraz mniej, a coraz więcej innymi dodatków. W ten sposób w maśle nie ma wyłącznie masła, w maślance nie pływają maślane grudki, a biały ser to raczej serowa masa. Co zrobić, by na nasze stoły powrócił smak prawdziwego mleka, sera, czy masła?

Może warto poszukać wyrobów małych, lokalnych mleczarni, które z reguły nadał produkują metodami sprawdzonymi od pokoleń. Właśnie do takich zakładów należy Mleczarnia Jana Korbika w Jezierzycach Kościelnych niedaleko Leszna.

- Wszystkie nasze produkty są wytwarzane tradycyjnymi metodami - zaznacza Monika Korbik. - Nie stosujemy konserwantów, polepszaczy smaku, czy innych dodatków. Ich jakość, naturalny smak to wynik wieloletnich doświadczeń, dbałości o higienę oraz przekonania, że taka właśnie żywność jest lepsza i zdrowsza.

Mleczarnia w Jezierzycach Kościelnych jest zakładem rodzinnym. Mleko, które tu trafia, pochodzi od okolicznych rolników.

- Mamy sprawdzonych producentów, od których kupujemy dobre, smaczne mleko - dodaje Monika Korbik.

Z takiego mleka w Jezierzycach robią masło, maślankę, twaróg półtłusty, a przede wszystkim twarożek "Jezierzycka Krówka". To właśnie ten twarożek jest znakiem firmowym rodzinnej mleczarni Korbików. W regionie uchodzi za najsmaczniejszy. Ma jednolitą, gładką konsystencję, o delikatnym, kremowym smaku.

- Otrzymuje się go z pełnego mleka poprzez ukwaszenie czystymi kulturami mleczarskimi - wyjaśnia Agnieszka Sikorska. - Zawiera wapń i sole mineralne oraz łatwo przyswajalne białko.

"Jezierzycka Krówka" to idealna baza do przygotowania serowych past z rybą, wędliną, jajami. Można ją jeść bez niczego, ale równie dobrze wzbogacić ziołami, warzywami, przyprawami. Domowe naleśniki, czy makaron na słodko właśnie z "Krówką" smakują idealnie.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Równie smaczny jest półtłusty twaróg, który ma charakterystyczny kwaskowy smak. Można go kroić na chleb, ale także pognieść na gzikę, czy zmielić na sernik. Jezierzyckie masło, to masło w pełnym tego słowa znaczeniu.

- Produkujemy je tradycyjnymi metodami z pasteryzowanej, ukwaszonej czystymi kulturami bakterii mlekowych śmietany bez dodatku soli, barwników, konserwantów czy aromatów - opowiada Agnieszka Sikorska. - Jego kolor zmienia się w zależności od pory roku. Latem, gdy krowy mają więcej zielonej paszy, masło jest jaśniejsze. Zimą jest bardziej żółte. Nasze masło jest formowane ręcznie w osełkę, jest gładkie i ma naturalny, śmietankowy smak.

Jeśli jest prawdziwe masło, to i jest prawdziwa maślanka. Ta z Jezierzyc zawiera grudki masła, naturalną lecytynę i ma lekko kwaśny, orzeźwiający smak. Mleczarnia z Jezierzyc produkuje jeszcze dwa, dość mało w tej chwili powszechne produkty. Pierwszym z nich jest zakwas, drugim klarowane masło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski