Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki wielkopolskich firm złożyły wnioski o postojowe. Cały czas spływają kolejne

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Już złożone wnioski o dopłaty do postojowego dotyczą kilkudziesięciu tysięcy osób. Wciąż spływają nowe
Już złożone wnioski o dopłaty do postojowego dotyczą kilkudziesięciu tysięcy osób. Wciąż spływają nowe Tomasz Hołod
Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu spływają wnioski o dopłatę z budżetu państwa do postojowego. Dziennie jest ich ponad sto. Znowelizowane przepisy pozwolą firmom wystąpić o takie świadczenie w sumie trzy razy.

Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa sprawiły, że wiele firm nie pracuje. To nie tylko lokale gastronomiczne czy sklepy w galeriach handlowych, ale także kina, teatry, kluby fitness, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Takie firmy mogą ogłosić przestój ekonomiczny. Muszą jednak wypłacać pracownikom etatowym przynajmniej połowę pensji (lub równowartość pensji minimalnej, jeśli to 50 proc. dotychczasowych zarobków). W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą otrzymać z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dofinansowanie do postojowego każdego pracownika wynoszące 50 proc. pensji minimalnej wraz ze składkami na ubezpieczenie.

Sprawdź też:

Tysiące ludzi bez zajęcia

W Wielkopolsce do połowy ubiegłego tygodnia wniosek o takie dofinansowanie złożyło już 517 firm. Kwota, na jaką przedsiębiorcy złożyli wnioski do środy, wynosiła 107 milionów złotych (379 wniosków). Starali się oni o dofinansowanie przerwanej pracy dla blisko 70 tysięcy osób.

Przedsiębiorca, aby skorzystać z tego rozwiązania musi złożyć wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Firm starających się o dofinansowanie postojowego cały czas przybywa.

- Dynamika składania wniosków rośnie - informuje Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Między 1 a 4 kwietnia wpływało do nas dziennie przeciętnie około 40 wniosków. Od 5 kwietnia jest ich już średnio ponad 100 dziennie. Wnioski do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu o udzielenie pomocy z FGŚP należy składać elektronicznie na pośrednictwem strony internetowej www.praca.gov.pl - dodaje.

Deklaracja nie wystarczy

Aby otrzymać dopłatę do postojowego, przedsiębiorca musi udowodnić spadek obrotów przynajmniej o 15 proc. w dwóch następujących po sobie miesiącach bieżącego roku w porównaniu do analogicznych miesięcy w 2019 roku lub o 25 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem w tym roku.

Co więcej, przedsiębiorca, aby mógł wprowadzić postój ekonomiczny musi porozumieć się w tej kwestii ze związkami zawodowymi (jeśli działają w przedsiębiorstwie) lub przedstawicielami załogi (jeśli związków nie ma).

Organizacje pracodawców twierdzą, że tarcza antykryzysowa powinna pozwalać na ogłoszenie postoju jedynie po krótkich konsultacjach z załogą.

- Pracodawcy, u których funkcjonują organizacje związkowe, prowadzą żmudne negocjacje w sprawie zawarcia porozumienia, a pracodawcy, u których nie funkcjonują organizacje związkowe czują się zagubieni w procedurze wyłonienia przedstawicielstwa pracowników - napisali w apelu do rządu przedstawiciele dziewięciu organizacji (m.in. PKPP „Lewiatan”, BCC, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego ).

Sprawdź też:

Zwracają także uwagę, że wciąż brakuje wiedzy na temat procedur.

- Zapotrzebowanie przedsiębiorców na uzyskiwanie informacji jest bardzo duże - twierdzi Barbara Kwapiszewska. - Zadają bardzo szczegółowe pytania. Zostały opracowane materiały informacyjne, w tym „Broszura informacyjna”. „Najczęściej zadawane pytania”, „Najczęstsze błędy we wnioskach”. Wszystkie one są dostępne na stronach

wup.poznan.praca.gov.pl

oraz

www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

- dodaje.

Zobacz też:

W okresie zagrożenia koronawirusem cały czas czynne są wszystkie sklepy i markety z żywnością. Właściciele sieci handlowych robią, co mogą, aby zapobiec nieobecnościom pracowników spowodowanymi np. koniecznością zaopiekowania się dziećmi, które nie chodzą do szkół i przedszkoli. Przekonać pracowników do niebrania zwolnień mają specjalne premie. Serwisy dlahandlu.pl i wiadomoscihandlowe.pl dotarły do informacji, jakie bonusy za obecność w pracy oferują sieci Biedronka, Lidl Kaufland i Makro. Zobacz, jakie premie oferują sklepy ---->

Lidl, Biedronka, Kaufland, Makro płacą premie pracownikom sk...

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za ich złamanie grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Masz wątpliwości, czy możesz wyjść na spacer? Jak zrobić zakupy, by przestrzegać nowych zasad?Przejdź dalej i sprawdź zalecenia przygotowane przez rząd  --->

Koronawirus: 17 zasad, które należy stosować. Czy można wyjś...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Sprawdź też:

Tarcza Antykryzysowa. Morawiecki: Państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do wysokości wynagrodzenia średniego w gospodarce krajowej. Zobacz wideo:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski