Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na kleszcze rozpoczęty

Katarzyna Kamińska
Po wiosennym spacerze warto obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy
Po wiosennym spacerze warto obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy 123rf
Wiosna jest czasem, w którym prócz nowalijek i wyczekiwanego przez większość z nas ocieplenia pojawia się kilka nieprzyjemnych zjawisk, nieodłącznie towarzyszących tej porze roku. Jednym z nich są kleszcze, które wraz z wiosną budzą się do życia.

CZYTAJ - OBRZEŻKI ATAKUJĄ

Mamy coraz większą świadomość, że w trakcie wędrówek w terenie albo pobytu na działce jesteśmy narażeni na ukąszenia tych pajęczaków. Część osób bagatelizuje kleszcze uważając, że pajęczaki te im nie zagrażają, inni natomiast odczuwają przed nimi silny strach, ponieważ są one często nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych, którymi mogą zakazić żywiciela podczas wysysania krwi.

Tymczasem w Polsce coraz częściej wykrywa się choroby roznoszone przez kleszcze. Wynikać to może z tego, że ciepły i wilgotny w ostatnich latach klimat sprzyja rozmnażaniu się tych pajęczaków. Z drugiej - zachodzi podejrzenie, że choroby odkleszczowe jeszcze do niedawna nie były właściwie diagnozowane i dopiero teraz zaczynamy dostrzegać prawdziwą skalę zagrożenia.

- Babezjoza, bartonelloza, anaplazmoza, tularemia, riketsjoza, gorączka plamista Gór Skalistych… Chorób odkleszczowych jest wiele, choć w naszej szerokości geograficznej najczęściej rozpoznawane są dwie: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - informuje Maciej Majewski z Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu. - Zapadalność na te choroby wzrasta nawet o kilkadziesiąt procent rocznie.

Dane mówią, że w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu wynosi ona w Polsce około 0,7 osoby na 100 tys. mieszkańców, a na boreliozę - 10 osób na 100 tys. mieszkańców. Na terenach endemicznych wartości te są jednak kilkakrotnie wyższe. W 2010 roku do Państwowego Zakładu Higieny (PZH) zgłoszono 10.333 przypadki boreliozy oraz 344 przypadki zakażenia KZM.

- Największa aktywność kleszczy przypada na kwiecień-maj oraz sierpień-wrzesień, natomiast szczyt zachorowań na choroby odkleszczowe obserwujemy z jednomiesięcznym opóźnieniem - uzupełnia Majewski. - Z myślą o takich pacjentach w Prywatnej Lecznicy Certus została uruchomiona nowa poradnia chorób odkleszczowych.

Pacjenci chcący skorzystać z pomocy poradni będą przyjęci przez specjalistę diagnostyki medycznej i parazytologa dr. Witolda Rychlickiego. Pomocy można szukać w przychodniach przy Grunwaldzkiej 156 i przy Wagrowskiej 6.

W poradni można zdiagnozować choroby odkleszczowe (na podstawie testów: ELISA, Western-blot i PCR), leczyć je oraz zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Szczepienie jest bowiem najskuteczniejszą profilaktyką KZM. Przyjęcie 3 dawek szczepionki daje zabezpieczenie na 3 lata, potem należy przyjmować pojedyncze dawki co 3-5 lat (w zależności od wieku pacjenta).

CZYTAJ - PUNKT DLA ZDROWIA

Drugą dawkę podaje się po 1-3 miesiącach, trzecią po 9-12 miesiącach, ale można też zastosować tryb przyspieszony - druga dawka po 14 dniach od pierwszej (uzyskamy odporność na najbliższy sezon) i trzecia za rok. Niestety, szczepionka nie jest refundowana. Cena jednej dawki to 80-120 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski