Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na kleszcze w pełni. Jakie zagrożenia niosą kleszcze, jak się ich ustrzec i co zrobić gdy się to nie uda?

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
By wyciągnąć kleszcza wystarczy pęseta lub polecana przez lekarzy pętelka na kleszcza. Pamiętajmy jednak, by niczym nie polewać go, ani nie smarować. Wówczas możemy wywołać wymioty kleszcza, które w efekcie zwiększają ryzyko zainfekowania.
By wyciągnąć kleszcza wystarczy pęseta lub polecana przez lekarzy pętelka na kleszcza. Pamiętajmy jednak, by niczym nie polewać go, ani nie smarować. Wówczas możemy wywołać wymioty kleszcza, które w efekcie zwiększają ryzyko zainfekowania. pixabay.com/materiał ilustracyjny
Nadeszły ciepłe dni, a wraz z nimi kleszcze. Coraz częściej słyszymy o przypadkach wystąpienia ich u zwierząt jak również u ludzi. Jak zapobiegać oraz kiedy udać się do lekarza? Na te pytania odpowiedzieli nam specjaliści.

Sezon na kleszcze w pełni. Jakie zagrożenia niosą ze sobą te małe stworzenia?

Wraz z przyjściem wiosny, nadeszła fala kleszczy. Zagrożenia jakie niosą ze sobą te małe pajęczaki, potrafią być tragiczne w skutkach. Mamy dla Was kilka rad jak zapobiegać i na co zwracać uwagę, jeśli zauważycie kleszcza u swojej pociechy lub zwierzaka.

Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Są nosicielami wielu groźnych chorób, dlatego też odgrywają dużą rolę w medycynie i weterynarii.

Co robić, kiedy mamy kleszcza?

Jeśli zauważymy kleszcza na ciele, należy go bezzwłocznie wyjąć. Im krótszy czas w skórze, tym mniejsze ryzyko zainfekowania chorobami. Jeśli nie czujemy się na siłach możemy udać się do najbliższej Izby lub Pomocy Doraźnej.

By wyciągnąć kleszcza wystarczy pęseta lub polecana przez lekarzy pętelka na kleszcza. Pamiętajmy jednak, by niczym nie polewać go, ani nie smarować. Wówczas możemy wywołać wymioty kleszcza, które w efekcie zwiększają ryzyko zainfekowania.

-W ostatnich latach była moda na badanie kleszczy, które zostały wyciągnięte ze skóry. Nie ma to większego znaczenia dla nas, bo kleszcz nie musiał zainfekować osobę w którą się wbił. Takie badania są naprawdę drogie, a celowość ich wykonania budzi wątpliwości. Najważniejsza rzecz, którą każdy powinien wykonać to obserwacja skóry przez kolejny miesiąc- mówi lek. med. Paulina Ruszkiewicz

Obserwacja skóry przez najbliższy miesiąc od ugryzienia kleszcza, jest kluczowa. Po pojawieniu się rumienia należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Należy jednak pamiętać, że zaczerwienienie może pojawić się nie tylko w miejscu ugryzienia.

Profilaktyka przed kleszczami

Warto pamiętać o prostych czynnościach, które pomogą nam w walce z kleszczami

  • długi rękaw i długie spodnie podczas wyjścia do lasu lub na łąkę
  • Kapelusz, czapka na głowę pomogą nam również zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia
  • Porządne strzepanie ubrań wierzchnich przed wejściem do domu
  • Przebranie się w inne ciuchy po leśnych spacerach
  • Preparaty odstraszające kleszcze
  • Szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu

A co, jeśli kleszcz ugryzie naszego pupila?

Zwierzęta są najbardziej narażone na wystąpienie groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze. Często zdarza się, że przeoczymy pajęczaka w gęstej sierści naszego czworonoga i znajdziemy go, kiedy już jest dużych rozmiarów.

-W tym sezonie największym problemem będzie babeszjoza. Wcześniej, przypadków zarażeniem się tym pierwotniakiem było zdecydowanie mniej. W tym roku jest to najczęściej diagnozowana choroba pochodząca od kleszczy- mówi lekarz weterynarii Robert Grzesiak

Babeszjoza daje niespecyficzne objawy. Jest to zwykle podwyższona temperatura i osłabienie. Pewność dają dopiero wyniki badań krwi. Babeszjoza to choroba śmiertelna, dlatego najistotniejszy jest czas od zauważenia pierwszych niepokojących objawów. Na babeszjozę nie ma szczepienia.

Profilaktyka przeciwko kleszczom u zwierząt

Dokładne sprawdzenie sierści oraz skóry psa
Na rynku występuje wiele preparatów mających na celu chronić pupila przed ugryzieniem kleszcza.
Niezwłoczne wyciągnięcie kleszcza pęsetą lub udanie się do weterynarza, jeśli samemu nie czujemy się na siłach, by to zrobić.

Profilaktyka i nasza szybka reakcja na pierwsze objawy wystąpienia choroby pokleszczowej są kluczem, by uniknąć poważnych problemów związanych z tymi pajęczakami.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski