Sezon szparagowy otwarty! Za tydzień czeka nas prawdziwy...

  Sezon szparagowy otwarty! Za tydzień czeka nas prawdziwy wysyp tych warzyw

  Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Hotelu Rzymskim sezon szparagowy rozpoczęła konferencja organizowana m.in. przez Polski Związek Producentów Szparagów
  1/21
  przejdź do galerii

  W Hotelu Rzymskim sezon szparagowy rozpoczęła konferencja organizowana m.in. przez Polski Związek Producentów Szparagów ©Łukasz Gdak

  Pojawia się w połowie kwietnia i przez trzy miesiące nie znika z naszych talerzy. To najbardziej wyczekiwane warzywo, które smakuje jedynie wtedy, gdy jest świeże. Nie bez powodu mówi się więc o nim - królewski. Szparag - biały i zielony w maju ma swoją oficjalną premierę.
  Sezon szparagowy już tradycyjnie otwarty został w Hotelu Rzymskim. To właśnie z tym miejscem, z tą kuchnią szparag jest kojarzony przez kolejne pokolenia poznaniaków. Nie brakowało i tym razem potraw, w którym głównym składnikiem był szparag. Goście mogli skosztować nawet sushi ze szparagami.

  - Produkcja szparagów rozwija się dynamicznie, a jego spożycie wzrosło trzykrotnie w Polsce na przestrzeni ostatnich lat - mówił prof. Mikołaj Knaflewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wciąż jednak wyprzedzają nas pod tym względem Niemcy a nawet... Chińczycy!

  - Musimy uczyć młodsze pokolenia jeść szparagi. Bo te kojarzą się tylko ze starszymi osobami, a to źródło witamin. Sam mam siedmioro wnucząt z czego czterech to amatorzy szparagów - zdradza prof. Knaflewski.

  Szparagi to bardzo wymagające warzywa. Potrzebują dużo słońca i nie lubią zimna. W tym roku, niestety, zima im nie przysłużyła. Dlatego też ceny tych produktów zdaniem wielu są wręcz kosmiczne.

  - Tak naprawdę zaliczyliśmy w tym roku falstart szparaga - przyznaje Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga. - Pierwsze dni kwietnia były bardzo ciepłe, więc warzywa ładnie urosły, ale następnie przyszły przymrozki i niestety, szparagi zmarniały.

  Jak mówią eksperci, producenci szparagów stosują coraz nowsze techniki ich produkcji. Osłaniają warzywa specjalnymi tunelami z folii. Niestety, to wciąż bardzo kosztowne przedsięwzięcie. - I chociaż szparagi na sklepowych półkach dostępne są już od kilku tygodni, dopiero za tydzień zacznie się ich wysyp - uważa prof. Mikołaj Knaflewski.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo