Siatkówka: Juniorki Zawiszy Sulechów wygrały w Luboniu turniej o puchar prezesa WZPS

Marek Tuszyński (z prawej) zajął ze swoimi podopiecznymi z UKS ZSMS Poznań trzecie miejsce Fot. Archiwum WZPS
W hali LOSIR w Luboniu osiem zespołów rywalizowało w VI Sylwestrowym Turniej Juniorek o Puchar Prezesa Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej.

Regulamin został skonstruowany w taki sposób, że w rozgrywkach grupowych drużyny grały trzy sety. Dwa pierwsze grano do 25 punktów, trzeci bez względu na wynik dwóch pierwszych rozgrywano do 15 punktów. W pierwszej grupie wystąpiły zespoły: UKS ZSMS FKS Poznań I, Legionovia Legionowo, Barycz Janków Przygodzki i USA Beach Volley Lubsko. W drugiej natomiast: UKS ZSMS FKS Poznań II, Zawisza Sulechów, Sokół Mogilno i UKS Środa Wielkopolska.

Najlepiej turniej rozpoczęła drużyna Legionovii, która w grupie wszystkie mecze wygrała po 3:0. O drugie miejsce i wyjście do strefy medalowej zacięcie walczyła pierwsza drużyna z Poznania oraz Barycz Janków Przygodzki. O awansie zadecydował dopiero tiebreak, wygrany przez poznanianki 15:12. W grupie drugiej po 6 punktów zdobyły zespoły z Mogilna i Sulechowa. W bezpośrednim meczu lepszy był jednak Zawisza, i to on awansował z pierwszego miejsca.

Druga runda to były mecze o rozstawienie przed półfinałami. Legionovia ponownie nie straciła seta, wygrywając z Sokołem Mogilno, w takim samym stosunku Sulechów pokonał Poznań. Przedwczesny finał - tak kibice określili mecz między Legionovią i Sulechowem, który zakończył się zwycięstwem Zawiszy 2:1.

W tym czasie Poznań pokonał Mogilno 2:1. Pojedynki o miejsca grane już były do dwóch wygranych setów. W meczu o 7. miejsce USA (Uczniowska Siatkarska Asocjacja) Volley Beach Lubsko musiał uznać wyższość Jankowa 1:2. W meczu o 5. miejsce również decydował tie-break, w którym drugi zespół z Poznania okazał się lepszy od Środy Wielkopolskiej. Brązowy medal padł łupem pierwszej drużyny ZSMS-u Poznań, po wygranej 2:0 z Sokołem Mogilno.

Finał rozegrany z pełną oprawą na boisku centralnym okazał się dość jednostronnym widowiskiem. Podobnie jak w meczu drugiej fazy eliminacyjnej zaplecze Orlen Ligi okazało się słabsze od Zawiszy Sulechów. Dwa pewnie wygrane sety 25:21 i 25:17 dały złote medale i zwycięstwo w VI Turnieju Sylwestrowym sulechowiankom.

Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano Wiktorię Rybińską z Zawiszy Sulechów. Jej koleżanka z zespołu Paulina Pachurka była najlepszą przyjmującą. Tytuł najlepiej atakującej przypadł Justynie Antosiewicz (Legionovia), a rozgrywającej Joannie Maciejewskiej (UKS ZSMS FKS Poznań). Najlepsze zawodniczki otrzymały pamiątkowe statuetki, kurtki sportowe i tablety.