Siatkówka: Plaża Wolności w drugiej połowie sierpnia

  Siatkówka: Plaża Wolności w drugiej połowie sierpnia

  Radosław Patroniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Rozmowa z Damianem Lisieckim, trenerem AZS UAM Poznań i byłym mistrzem Polski w siatkówce plażowej.
  Damian Lisiecki czterokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski w siatkówce plażowej

  Damian Lisiecki czterokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski w siatkówce plażowej ©Fot. Waldemar Wylegalski

  Plaża Wolności, czyli turniej eliminacyjny MP w siatkówce plażowej, będzie, ale nie w maju jak to było pierwotnie planowane, a dopiero w dniach 19-21 sierpnia. Czym została podyktowana zmiana terminu?
  Plac Wolności w maju i czerwcu przeżywa oblężenie imprez kulturalnych. Wspólnie z plastykiem miejskim i władzami Poznania uznaliśmy, że lepiej będzie przenieść zawody na bezpieczniejszy termin, by nie mieć ograniczeń w tworzeniu boiskowej infrastruktury. Poza tym za nim przemawiał też fakt, że w kolejny weekend będzie rozgrywany we Wrześni finał MP, a to oznacza, że w stolicy Wielkopolski zawodnicy i być może też zawodniczki będą mieli ostatnią okazję do zdobycia punktów rankingowych i do zakwalifikowania się do decydującej rozgrywki.
  Zapowiada się więc rekordowa frekwencja, choć ozabraknie trzech eksportowych par, które w podobnym czasie będą rywalizować w Rio de Janeiro. O kolizję terminów z wydarzeniami olimpijskimi nie trzeba się martwić. Postaramy się tak dobrać godziny najważniejszych meczów, żeby nie kolidowały z relacjami z igrzysk.

  Wspomniał Pan o parach eksportowych, które coraz bardziej liczą się na świecie i będą w Rio walczyć o medale, ale wciąż trudno pogodzić się z myślą, że Polska jest potęgą w plażówce?
  Mamy świetnych zawodników jak choćby Mariusz Prudel, Grzegorz Fijałek, Piotr Kantor czy Bartosz Łosiak i będące już w światowej czołówce zawodniczki, czyli Kinga Kołosińska i Monika Brzostek, ale nie mamy fundamentów. Zgadzam się z opinią, że siatkówka plażowa nie jest u nas jeszcze sportem masowym, ale jej rozwój odbywa się we właściwym kierunku. Wielkopolskę można uznać za wiodący region, w czym duża zasługa właśnie profesjonalnych turniejów w Poznaniu, Wrześni czy Pile. Nie brakuje też boisk, choć sporo do zrobienia jest wokół nich, bo często zawodnicy nie mają się gdzie umyć i przebrać, a piasek nie do końca spełnia normy bezpiecznej gry.

  Za niecałe dwa lata Poznań może się bardziej liczyć w plażówce, bo do końca 2017 r. ma powstać na Morasku nowy kompleks UAM. Czy będzie on najnowocześniejszy w Polsce?
  W Olsztynie jest już podobny obiekt, ale tylko z jednym boiskiem. U nas mają być trzy boiska treningowe i dwa do oficjalnych zawodów z trybunami na około 250 osób. Oprócz tego powstaną dwa korty tenisowe i sala do sportów walki. Będziemy mieli więc najlepsze miejsce w kraju do całorocznych treningów i zawodów ogólnopolskich. Poza tym UAM posiada wspaniałe zaplecze naukowe oraz istniejącą już nowoczesną infrastrukturę sportową w postaci basenu i wielofunkcyjnej hali. Takie kompleksowe warunki tworzą duże możliwości dla rozwoju sportu akademickiego i wyczynowego. Przy realizacji projektu chcemy się wzorować na rozwiązaniach zastosowanych w zbliżonych wielkością halach w Berlinie i Goeteborgu. Warto też pamiętać, że nowy obiekt ma służyć nie tylko siatkarzom, ale również piłkarzom ręcznym i piłkarzom plażowym.


  AZS UAM Poznań na dłużej zakotwiczył w II lidze, a Krispol Września ma ekstraklasowe aspiracje, ale mu nie po drodze ze stolicą Wielkopolski. Może ktoś powinien to zmienić, skoro Skra Bełchatów jeździ na Ligę Mistrzów do Łodzi i nikt nie mówi, że to poroniony pomysł?

  We Wrześni jest dużo ludzi zaangażowanych w siatkówkę, ale nie można patrzeć na rozwój klubu tylko w kontekście jednego, małego miasta. Gdyby szefom Krispolu udało się namówić do sponsorowania Volkswagena, to w ciągu 2-3 lat mógłby powstać tam klub z potencjałem do walki o medale MP. Poznań mógłby być takim oknem wystawowym dla Krispolu, a AZS UAM jego zapleczem sportowym. Można przedstawić dużo koncepcji, z których nic nie wyniknie, jeśli za nimi nie będzie stał ktoś ważny, a najlepiej też majętny.


  Chcesz skontaktować się z autorem informacji? r.patroniak@glos.com

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Lotto Ekstraklasa

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Wisła Kraków Live 8 17 5 2 1 17-7
  2 Lechia Gdańsk Live 8 17 5 2 1 13-8
  3 Jagiellonia Białystok Live 8 16 5 1 2 13-7
  4 Piast Gliwice Live 8 16 5 1 2 13-9
  5 Zagłębie Lubin Live 8 15 5 0 3 13-9
  6 Legia Warszawa Live 8 14 4 2 2 10-10
  7 Lech Poznań Live 8 13 4 1 3 13-10
  8 Korona Kielce Live 8 12 3 3 2 10-10
  9 Miedź Legnica Live 8 11 3 2 3 11-12
  10 Górnik Zabrze Live 8 8 1 5 2 8-11
  11 Wisła Płock Live 8 7 1 4 3 12-13
  12 Arka Gdynia Live 8 7 1 4 3 7-9
  13 Zagłębie Sosnowiec Live 8 6 1 3 4 12-16
  14 Śląsk Wrocław Live 8 6 1 3 4 8-13
  15 Pogoń Szczecin Live 8 4 0 4 4 5-12
  16 Cracovia Live 8 3 0 3 5 4-13