Usługa 5G od sieci Orange będzie uruchamiana od 1 lipca 2020 roku. Poinformował o tym na Twitterze Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.
5G od Orange będzie nosić nazwę #hello5G. Pierwsze regiony, w których pojawi się ta usługa to: Warszawa, Łódź, Kraków i Katowice.
Sprawdź też:
Obecnie trwają prace związane z modernizacją sieci, by od lipca 1600 stacji bazowych 5G działało w sieci Orange.
– Orange Polska zawsze oferuje klientom indywidualnym i biznesowym usługi łączności oparte na sieciach najnowszych generacji: światłowodach, 4G, wkrótce również 5G. Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy. Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. I dodaje: – To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości. Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji.
W zasięgu #hello5G znajdzie się blisko 6 mln osób.
W Poznaniu działa już 5G od Plusa
Przypomnijmy, że 11 maja 2020 roku sieć Plus uruchomiła pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. Działa na obszarze siedmiu polskich miast, również w Poznaniu.
Czytaj więcej: Uruchomiono pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. Jest dostępna także w Poznaniu
Kontrowersje wokół 5G
Sieć 5G wzbudza wiele kontrowersji i ma licznych przeciwników, także w Poznaniu. Do poznańskiej rady miasta zdążyły wpłynąć już dwie petycje od przeciwników sieci 5G.
Autorem jednej z nich jest Koalicji Polska Wolna od 5G, która domaga się podjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały „w sprawie ochrony zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniami” oraz zobowiązania Prezydenta Miasta Poznania do: wykonania uchwały, opublikowania jej na stałe na stronie internetowej UM oraz profilu Facebooka Urzędu Miasta Poznania, przekazania uchwały dyrektorom wszystkich szkół i przedszkoli na terenie Miasta Poznania, przekazania uchwały władzom wojewódzkim i krajowym.
- Jest to bardzo istotny temat, wiele osób obawia się szkodliwego działania 5G, chociaż nie ma jeszcze badań naukowych w tej sprawie - mówi Małgorzata Woźniak, poznańska radna Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. - Chcemy się zająć tym tematem. Póki co trwają dyskusje w jakiej formie zajmiemy się tymi petycjami. Być może zostanie powołany specjalny zespół. Właściwym organem jest także Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej. Niestety, my jako Rada Miasta nie mamy wielu kompetencji w tej sprawie. Te kwestie powinny być regulowane przez centralne
ustawodawstwo - dodaje.
Zobacz też:
Sprawdź też:
Chcesz wiedzieć więcej?
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?