Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem lat temu odszedł dominikanin ojciec Jan Góra. Zobacz unikalne zdjęcia z początków Spotkań Młodych na Polach Lednickich

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Unikalne zdjęcia z początków Spotkań Młodych na Polach Lednickich
Unikalne zdjęcia z początków Spotkań Młodych na Polach Lednickich Waldemar Wylegalski
W środę, 21 grudnia mija siódma rocznica śmierci dominikanina ojca Jana Góry. Twórcy Spotkań Młodych na Polach Lednickich.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich dominikanów zmarł 21 grudnia 2015 roku o godzinie 19.33. Poczuł się źle podczas odprawiania mszy świętej. Przeszedł do swojego biura i zasłabł. Przyczyną zgonu był obrzęk płuc i zatrzymanie akcji serca.

Jan Wojciech Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. Był dominikaninem (Zakon braci Kaznodziejów), doktorem teologii, duszpasterzem akademickim w Poznaniu, rekolekcjonistą, prozaikiem, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Tan też stworzył Dom Jana Pawła II nad Lednicą. Jego najważniejszym dziełem były organizowane od roku 1997 spotkania ludzi młodych nad Lednicą pod Bramą-Rybą.

Zobacz unikalne zdjęcia z początków Spotkań Młodych na Polach Lednickich

Do zakonu dominikanów wstąpił w roku 1966 roku. W latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W 1976 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1981 roku na tym samym wydziale uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1977-1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 do 2012 roku duszpasterzem akademickim w Poznaniu.

W roku 1991 o. Jan Góra współorganizował VI Światowy Dzień Młodzieży na Jasnej Górze. Od 1992 roku tworzył Dom Świętego Jacka - ośrodek duszpasterski na górze Jamna niedaleko Tarnowa, gdzie wybudował Sanktuarium Matki Niezawodnej Nadziei.

Był propagatorem idei małych ojczyzn organizatorem konkursów literackich im. Romana Brandstaettra, współpracownikiem wielu pism i wydawnictw. Był autorem m.in. takich książek jak „Pijani Bogiem”, „Jeżeli jest się inteligentem” „Skrawek nieba” czy „Poznań. Kościuszki 99”. Jego relacjom z Janem Pawłem II poświęcona jest książka Jana Grzegorczyka „Święty i błazen”.

Piękne, zachwycające miasto, w wydaniu jakiego jeszcze nie widzieliście. Poznań na zdjęciach z XIX i XX w. możemy zobaczyć dzięki Archiwum Narodowemu w Poznaniu, które od wielu lat tworzy i sukcesywnie powiększa zbiór wspaniałych widokówek. Jak kiedyś wyglądało centrum stolicy Wielkopolski, poznańskie zabytki czy okolice Warty? Zobaczcie stare pocztówki i na moment cofnijcie się w czasie --->

Poznań uwieczniony na starych pocztówkach. Tak pięknie wyglą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski