Siedem medali dla Wielkopolski podczas halowych MP w lekkiej atletyce w Sopocie!

Anna Jagaciak zdobyła złoty medal MP w trójskoku i będzie Polskę w tej konkurencji reprezentować na halowych MŚ Fot. Marek Zakrzewski
W dwudniowych halowych mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce, rozgrywanych w sobotę i niedzielę w Sopocie, Wielkopolanie zdobyli siedem medali.

Na najwyższym stopniu podium stanęli Anna Jagaciak z Juvenii Puszczykowo w trójskoku (13,69 m) i Łukasz Nowak z AZS Poznań w chodzie na 5000 m (19.13,08). Jagaciak zdobyła też srebro w skoku w dal, przegrywając o... centymetr z Teresą Dobiją.

Pozostałe krążki to głównie zasługa biegaczy. Srebro na 60 m zdobył w sobotę Remigiusz Olszewski (AZS Poznań), a brąz Kamil Masztak (Grunwald Poznań). W niedzielę z kolei drugie miejsce w biegu na 200 m zajął Artur Zaczek (AZS Poznań), a trzecie miejsce przypadło w udziale w konkursie pchnięcia kula jego klubowej koleżance, Agnieszce Maluśkiewicz. Nieco więcej sobie obiecywaliśmy po starcie mistrzyni Europy juniorek, Patrycji Wyciszkiewicz. Zawodniczka Olimpii Poznań poprawiła w sobotnich eliminacjach rekord życiowy (53,64), ale w finale już na podium nie stanęła.

– Przewidywałem, że nasi zawodnicy zdobęda 5-7 krążków. Prognoza znalazła odzwierciedlenie na sopockiej bieżni. Nie zawiedli sprinterzy, tak samo zresztą jak Anna Jagaciak i Łukasz Nowak, dla którego starty halowe są tylko uzupełnieniem występów w sezonie letnim – tłumaczył prezes WZLA, Artur Kujawiński.

Ozdobą zawodów, k,tóre śledziło z trybun 8 tysięcy kibiców, było ustanowienie przez Łukasza Parszczyńskiego czasem 7:49.26 halowego rekordu Polski w biegu na 3000 metrów. Emocji dostarczył też bieg na 800 m z udziałem Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego (wygrał ten pierwszy). Aplauz towarzyszył też skokom tyczkarki Anny Rogowskiej.

Po zakończeniu MP zarząd PZLA zatwierdził skład reprezentacji na halowe MŚ w sopockiej Ergo Arenie (7-9 marca). W 37-osobowej grupie znalazło się troje Wielkopolan (Jagaciak w trójskoku, Olszewski w biegu na 60 m i Wyciszkiewicz w sztafecie 4x400 m).

– Bardzo cieszę się, że w Sopocie doszło do tak historycznych mistrzostw. Skład na MŚ jest obszerny, ponieważ jesteśmy gospodarzami – powiedział Jerzy Skucha, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Reprezentacja Polski na Sopot jest najliczniejszą w historii rozgrywanych od 1985 roku (pierwsza edycja pod nazwą World Indoor Games) halowych mistrzostw globu. W dotychczasowych startach w czempionacie reprezentacja Polski wywalczyła 22 medale – 2 złote, 6 srebrnych i 14 brązowych. Największe sukcesy Polacy osiągali w 1999 w japońskim Maebashi gdzie zdobyliśmy 5 krążków.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!