Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

”Siedem widoków w drodze do Krakowa” Grzegorza Turnaua

Marek Zaradniak
W sobotę Grzegorza Turnaua usłyszymy w poznańskiej Auli UAM
W sobotę Grzegorza Turnaua usłyszymy w poznańskiej Auli UAM Andrzej Szkocki
Grzegorz Turnau zaprezentuje w sobotę w Poznaniu muzykę z płyty, do nagrania której inspiracją stały się freski odkryte na ścianach jednej z krakowskich kamienic

„Siedem widoków w drodze do Krakowa” to najnowszy krążek Grzegorza Turnaua. Do jego nagrania zaprosił on m.in. cenioną wokalistkę jazzową Dorotę Miśkiewicz i jednego z najlepszych polskich oboistów Mariusza Pędziałka, a także grającego na akustycznej gitarze basowej Roberta Kubi-szyna, perkusistę Cezarego Konrada, grającego na trąbce i flugelhornie Roberta Majewskiego i Śląską Orkiestrę Kameralną pod batutą Michała Nesterowicza. Utwory jakie znalazły się na tej płycie już w sobotę usłyszymy w Auli UAM.
„Siedem widoków w drodze do Krakowa” to cykl piosenek i tematów instrumentalnych, dla których inspiracją stały się freski z XIX wieku odkryte w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie.
- Blisko 10 lat temu podczas remontu w starym krakowskim domu przy ulicy św.Marka odkryte zostały na ścianach dekoracje malarskie z drugiej połowy XIX wieku. Malowidła przedstawiają idylliczne widoki okolic podkrakowskch z ich ważnymi siedzibami takimi jak Tenczyn, Ojców czy Tyniec. Jest ich siedem i tworzą pewien cykl. Pomyślałem, że mógłby on zostać przetłumaczony na suitę muzyczną. I tak powstała ta płyta - mówi Grzegorz Turnau.
Płyta zawiera 13 utworów. Autorem tekstów do większości z nich jest Bronisław Maj. Wykorzystano też wiersze Horacego, Macieja Sarbiewskiego i jeden tekst Grzegorza Tur-naua, który jest autorem wszystkich kompozycji, aranżacji i producentem albumu.
- Teksty Maja sprawiają, że błaha z pozoru historyjka malarsko-muzyczna zyskała drugie dno. Jest próbą refleksji nad więzią z poprzednimi pokoleniami i niepozbawioną czarnego humoru suitą podróżną - mówi Grzegorz Turnau. - Płyta dedykowana jest wspomnianemu już Mariuszowi Pędziałkowi, z którym współpracuję już prawie 20 lat. Obój to szczególny instrument. Potrafi być melancholijny, ale i sielski. Obój był od początku obecny w moich nagraniach. Przypomnę choćby piosenkę „Cichosza”.
Śpiewająca w wielu utworach Dorota Miśkiewicz pełni role wokalnej „przewodniczki”. To jedna z najbardziej wzechstronnych artystek polskiej sceny muzycznej. Śpiewa, komponuje, pisze teksty, gra na skrzypcach. Trzy lata temu bestsellerem stał się jej album „Lutosławski - Tuwim - piosenki nie tylko dla dzieci”. Teraz triumfy święci nagrana z czołowymipolskimi pianistami jazzowymi płyta „Piano.pl”
Mariusz Pędziałek jest koncertmistrzem instrumentów dętych Filharmonii Krakowskiej. Współpracuje nie tylko z Grzegorzem Turnauem, ale również z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Nagrywał też z Markiem Grechutą.

Grzegorz Turnau- „Siedem widoków w drodze do Krakowa „ Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), 19.11, godzina 20 bilety: 79- 149 zł

m. [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski