Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sienkiewicz, czyli słabości małego, wielkiego pisarza

Marek Zaradniak
Henryk Sienkiewicz na jednym z portretów
Henryk Sienkiewicz na jednym z portretów Waldemar Wylegalski
Wielkopolska ma się czym pochwalić - nie dość, że Henryk Sienkiewicz (1846-1916), pierwszy polski noblista, który zmarł 100 lat temu, miał tu przyjaciół, to jeszcze najważniejsze utwory publikował w poznańskiej prasie

W miniony wtorek minęła setna rocznica śmierci twórcy „Quo vadis” i „Trylogii”, pierwszego polskiego laureata Nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza. W Wielkopolsce możemy się pochwalić nie tylko założonym w 1978 r. przez Ignacego Mosia Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, ale i częstymi przed laty pobytami pisarza.

W poznańskim muzeum znajduje się maska pośmiertna i odlew prawej dłoni pisarza.

To prace rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka, współautora Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Warto wiedzieć, jak ten rzeźbiarz znalazł się przy Sienkiewiczu w Szwajcarii. Był stypendystą Ignacego Jana Paderewskiego, który pracował razem z Sienkiewiczem w Komitecie Generalnym.

- Ciekawe jest to, że choć Black wykonał maskę pośmiertną, pozostała ona w pracowni artysty w Paryżu, a przecież była wykonana za zgodą rodziny. Zwykle maska taka trafia w ręce rodziny lub w godne miejsce upamiętniające sławę danego artysty. Tymczasem do lat 70. ubiegłego wieku pozostawała w pracowni prywatnej Blacka w Paryżu. Całą pracownię odziedziczyła Maja Black.

Tymczasem Ignacy Moś jak to Moś. Jak mawiał, emisariuszy miał na całym świecie. Miał rodzinę i przyjaciół w Paryżu i dowiedzieli się oni, że w pracowni Blacka jest wiele sienkiewiczowskich skarbów jak jego popiersie czy medalion z wizerunkiem pisarza.

Rozpoczęły się zabiegi o ich pozyskanie, po których pozostała korespondencja pomiędzy Mają Black a Ignacym Mosiem, w której czytamy: „Niech pan Moś mi nie przysyła kolejnej bomboniery, bo ja mu nic nie sprzedam”.

Całość dostępna jest w naszym SERWISIE PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski