Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby wracają na swoje miejsce [FOTO]

AND
Michał Jasiulewicz/MSZ
Dwie z pięciu zabytkowych płaskorzeźb, skradzionych 21 lat temu z kościoła w Bralinie koło Kępna odzyskano w Austrii.

Płaskorzeźby pochodzą z późnogotyckiego tryptyku datowanego na około 1520 rok znajdującego się pierwotnie w jednym z trzech ołtarzy w drewnianym kościele Narodzenia NMP na Pólku w Bralinie na południu Wielkopolski. W drugiej połowie XX wieku tryptyk przeniesiono do tamtejszego kościoła parafialnego pod wezwaniem świętej Anny, skąd został skradziony w 1994 roku. Zaginęły wówczas wszystkie płaskorzeźbione płyciny z kwater, a także figura Matki Bożej znajdująca się po środku skradzionego, być może na zamówienie, tryptyku.

Chciały sprzedać na aukcji

Po przeszło 20 latach dwie ze skradzionych płaskorzeźb przedstawiających „Adorację Dzieciątka” i „Pokłon Trzech Króli” wrócą na swoje miejsce. Udało się je odnaleźć w Austrii. W ubiegłym roku „wypłynęły” one na wiedeńskim rynku antykwarycznym. Dzięki zarejestrowaniu ich w międzynarodowej bazie zabytków utraconych obie płaskorzeźby zostały zatrzymane, a negocjacji z osobami będącymi w ich posiadaniu podjął się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu. Okazało się, że posiadaczkami bralińskich zabytków są dwie młode kobiety. Odziedziczyły one płaskorzeźby po osobie, która wcześniej nabyła je już w Austrii. Posiadaczki postanowiły wystawić dzieła na aukcję.

Oba zabytki trafiły już do Polski. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyło się oficjalne przekazanie fragmentów dawnego ołtarza na ręce biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

- Cieszę się, że kolejne dzieła sztuki zaginione w różnych okresach naszej historii wracają do Polski - mówił minister Witold Waszczykowski, podkreślając jednocześnie znaczenie działań podejmowanych przez polską służbę konsularną na rzecz restytucji dóbr kultury.

Ordynariusz diecezji kaliskiej dziękując polskim służbom konsularnym za odzyskanie płaskorzeźb wyraził wielką radością z ich powrotu.

- Tryptyk, z którego zostały wycięte płaskorzeźby podczas kradzieży, został później zabrany i zabezpieczony przez kurię, ponieważ obawialiśmy się, że ktoś może chcieć skompletować całość. Obecnie został on już odnowiony, a odzyskane zabytki będą wstawione na swoje miejsce - zapowiedział biskup Edward Janiak.

Nadal poszukiwane są jeszcze dwie płaskorzeźby z górnej części skrzydeł tryptyku przedstawiające „Nawiedzenie św. Elżbiety” i „Zwiastowanie” oraz wspomniana rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Są one zarejestrowane w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem prowadzonym przez prowadzony przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod numerami 2469, 2470 i 2472.

Gdzie jest Rubens?

W wykazie jako skradziony figuruje m.in. datowany na 1620 rok obraz Rubensa zatytułowany „Zdjęcie z krzyża”. Słynne płótno znajdowało się w kaliskiej katedrze. Oficjalnie obraz został uznany za spalony w pożarze świątyni w grudniu 1973 roku. W sprawie pojawiły się liczne wątpliwości. Nie jest bowiem wykluczone, że pożar został wywołany jedynie dla zatarcia śladów kradzieży. Ówczesne śledztwo tego nie potwierdziło, ale liczne wątpliwości pozwalają żywić nadzieję, że dzieło jednak nadal istnieje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski