Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich

Elżbieta Podolska
Agnieszka Baszko prezentuje atlas ze zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich
Agnieszka Baszko prezentuje atlas ze zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich J. Romaniszyn
Jutro Biblioteka Raczyńskich obchodzi 180-lecie istnienia. To największa instytucja kulturalna miasta i najstarsza biblioteka publiczna w Polsce.

To tutaj zgromadzone są skarby kultury polskiej i światowej: rękopisy wierszy, pierwsze mapy. Najcenniejsze z nich będzie można obejrzeć na wystawie "Uratowane skarby piśmiennictwa polskiego i europejskiego", która zostanie otwarta w środę i potrwa do 17 maja w gmachu biblioteki (plac Wolności).

Na co dzień cenne dzieła spoczywają w doskonale zabezpieczonym magazynie. Ma do niego wstęp zaledwie parę osób. Chroniony jest on nie tylko przed złodziejami, ale także przed zmianami temperatury i wilgotności. Wszystko po to, by nic nie stało się największym skarbom naszej kultury - starodrukom.

- Mamy bardzo cenne zbiory specjalne - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Rękopisy największych poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Norwida. Wspaniałe zbiory kartograficzne i ikonograficzne. Wśród nich bezcenny jest "Novus Atlas Absplutissimus" J. Janssoniusa i J. Blaeu’a wydany w Amsterdamie w latach 1647-1658.

Najstarszym rękopisem w zbiorach biblioteki jest ten pochodzący z XIII wieku z klasztoru Cystersów w Paradyżu. Jest to klocek pergaminowy, który zawiera kilka utworów o tematyce religijnej i medycznej. Można tam znaleźć m.in. rozprawę o anatomii serca.

Jednym z najciekawszych zakupów jest wiersz z autografem Adama Mickiewicza. Losy tego rękopisu są intrygujące. Do biblioteki zgłosił się, pragnący zachować anonimowość mieszkaniec Poznania, w którego rodzinie od ponad 50 lat przechowywane są pamiątki mickiewiczowskie. Zaoferował do sprzedaży rękopis "Pana Tadeusza". Ku jego rozczarowaniu rękopis okazał się tylko anonimowym odpisem z połowy XIX wieku. Za to w środku znajdował się prawdziwy rarytas. Znaleziono w nim niepozorną, dwustronnie zapisaną kartkę o wymiarach 16 x 17,5 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski