"Składaki" spotkały się, by świętować życie

  "Składaki" spotkały się, by świętować życie

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Składaki" spotkały się, by świętować życie

  "Składaki" spotkały się, by świętować życie ©Łukasz Gdak

  W Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu od sześciu lat przeszczepia się serca. Wykonano tu 32 transplantacje.
  "Składaki" spotkały się, by świętować życie

  "Składaki" spotkały się, by świętować życie ©Łukasz Gdak

  - Gdy mnie zabierali na salę operacyjną, była godzina 6 rano - wspomina Hubert. - Zasnąłem. Gdy się obudziłem, lekarz mówi do mnie, że już po wszystkim. Mam nowe serce. Spojrzałem na zegarek i już wiedziałem, że to żart. Była siódma, w godzinę nie uwinęliby się z przeszczepem. Po chwili dowiedziałem się, że jest wieczór i dotarło do mnie, że w mojej piersi bije już inne serce.

  Przeszczep serca Huberta był pierwszym wykonanym samodzielnie przez poznańskich lekarzy (pierwszą transplantację przy ul.
  Długiej przeprowadzono z zespołem lekarzy z Zabrza). Tamto serce od ponad 6 lat bije dla Huberta. Dzięki przeszczepowi mężczyzna żyje. Dwa miesiące temu został dziadkiem. W sobotę wziął udział w spotkaniu „składaków”, jak same o sobie mówią osoby po przeszczepach. Kameralne, rodzinne spotkanie zorganizowali ci, którzy drugie życie dostali w Szpitalu Klinicznym Przemienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu, gdzie przeszczepia się serca.

  - Ja jestem tu najmłodsza stażem - mówi Aldona. Od jej operacji nie minął jeszcze rok. Dziś nikt nie odgadłby, że ta zadbana, doskonale wyglądająca brunetka jeszcze rok temu była w stanie krytycznym. Genetyczna wada serca nie dawała jej szans na normalne życie. Jedyną nadzieją był przeszczep. Dzień, kiedy Aldona dowiedziała się, że jest dla niej dawca, pamiętają z mężem doskonale. Do dziś na wspomnienie tamtych emocji oboje mają łzy w oczach.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo