Sklepy OTWARTE 12 listopada. 12 listopada to nowy dzień wolny od pracy. Jednorazowe święto, które zostało ustanowione w ramach obchodów 100 lecia niepodległości Polski. Czy będą wtedy otwarte sklepy i galerie handlowe? W projekcie Sejmu nie było mowy o zakazie handlu, ale Senat wprowadził własne poprawki, z którymi posłowie ostatecznie się zgodzili. 12 listopada to WOLNY poniedziałek, w który będzie obowiązywał zakaz handlu.

12 listopada: czy sklepy będą czynne?

12 listopada jako nowe, jednorazowe święto państwowe, z założenia ma być dniem wolnym od pracy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli takie rozwiązanie jako jedna z możliwości świętowania 100-lecia niepodległości. Projekt ustawy, która ustanawia 12 listopada świętem państwowym i dniem wolnym od pracy został przedstawiony w sejmie i senacie w ostatnim tygodniu października. W dalszym ciągu trwają prace w Sejmie nad projektem ustawy, którą ostatecznie musi jeszcze podpisać prezydent.

12 listopada ma być dniem wolnym pd pracy, ale nie dla wszystkich. Pomysłodawcy projektu założyli, że sklepy będą otwarte normalnie, co oznacza, że pracownicy handlu, ochrony w galeriach handlowych, obsługi sprzątającej będą pracowali normalnie.

12 listopada dniem wolnym od handlu

Zakaz handlu 12 listopada był jedną z kilku poprawek do ustawy przegłosowanych przez Senat. Aby rzeczywiście umożliwić większości Polaków godne świętowanie 100-lecia niepodległości Senatorzy zaproponowali by do ustawy dodać zapis o zakazie handlu 12 listopada, który miałby obowiązywać tak samo jak w niedziele niehandlowe.

Posłowie przyjęli ten pomysł i przegłosowali go w Sejmie, a prezydent Andrzej Duda błyskawicznie podpisał ustawę ucinając domysły Polaków. 12 listopada jest więc dniem wolnym od pracy i handlu, a do tego nowym, jednorazowym świętem państwowym.

Poseł Sasin o zakazie handlu 12 listopada

W jednym z programów radiowych poseł Sasin potwierdza doniesienia z sejmowych korytarzy. Na początku nieprzychylni senackiej poprawce posłowie zaczynają się przekonywać o tym, że zakaz handlu 12 listopada to dobre rozwiązania. Poseł Sasin zapowiada również, że poprawka ustanawiająca 12 listopada dniem wolnym od handlu zostanie przegłosowana przez większość parlamentarną.

Prawo i Sprawiedliwość, największy klub, poprze tę poprawkę Senatu. To jest oczekiwanie związku zawodowego "Solidarność", aby pracownicy handlu również mieli tego dnia wolne. Mamy deklarację ze strony pana prezydenta, że tę ustawę podpisze, mimo krótkiego terminu, który panu prezydentowi został

Ustawa zostanie przegłosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 7-8.11.2018. Oznacza to, że prezydent Andrzej Duda będzie miał bardzo mało czasu na decyzję i ewentualne podpisanie ustawy ustanawiającej 12 listopada dniem wolnym od pracy. Prezydent zwykle ma 21 dni na decyzję o podpisaniu, wecie czy odesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. W tym przypadku czas reakcji prezydenta będzie miał kolosalne znaczenia. Jak zapowiada poseł Sasin prezydent Andrzej Duda jest zdecydowany i 12 listopada będzie wolne!

Pan prezydent rzadko czeka do 21. dnia, żeby decyzję podjąć. Może podjąć decyzję nawet w ciągu godziny od momentu, kiedy dostanie taką ustawę. Zdaję sobie sprawę, że stawiamy pana prezydenta w nieco niekomfortowej sytuacji, niejako oczekując, że tę decyzję podejmie szybko. Ale mamy deklarację ze strony prezydenta, że mu to nie przeszkadza i taką decyzję podpisującą tę ustawę podejmie. Więc będzie wolne 12 listopada

Sklepy otwarte 12 listopada: gdzie zrobimy zakupy?

Bez względu na to czy 12 listopada sklepy będą otwarte czy będzie obowiązywał zakaz handlu zakupy zrobimy napewno:

 • w osiedlowych sklepach
 • w małych rodzinnych przedsiębiorstwach
 • na stacjach benzynowych
 • w aptekach
 • w piekarniach

12 listopada otwarte będą również:

Kto będzie pracował w dzień wolny od pracy?

 • lekarze
 • sanitariusze
 • pielęgniarki
 • aptekarze
 • strażacy
 • policjanci
 • gazownicy
 • pracownicy elektrowni
 • pracownicy stacji benzynowych
 • właściciele małych sklepików osiedlowych